Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5395
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Święto Niepodległości łączy pokolenia

Piątek, 12 listopada 2010, 19:14
Aktualizacja: 19:15
Autor: red
REGION, Głuszyca: Święto Niepodległości łączy pokolenia
Fot. Urząd Miasta w Głuszycy
Ustanowione w 1937 roku, czyli niemal 20 lat po odzyskaniu niepodległości, zostało po 1945 roku wykreślone z kalendarzy. Wznowione w 1989 roku, staje się okazją do świętowania wolności i niepodległości. W Głuszycy radosny dzień 92. rocznicy odzyskania niepodległości to zarówno msza w intencji Ojczyzny, jak uroczysta akademia, która w Centrum Kultury połączyła pokolenia.

Data święta, jako rocznica narodzin II Rzeczpospolitej, jest nieco umowna, ale ważna dla świata: 11 listopada 1918 roku jest faktycznie końcem I wojny światowej. Tego dnia Koalicja narzuciła rozejm Niemcom. Dla Polaków już jesień 1918 roku zwiastowała przyszłe rozejmy i nadzieje na odzyskanie niepodległości. Na początku października 1918 roku, po wielomiesięcznych staraniach, utworzono Radę Regencyjną Królestwa Polskiego, która w swym manifeście ogłosiła niepodległość Polski, powstanie suwerennego państwa z rządem zobowiązanym do podjęcia prac mających doprowadzić do zwołania sejmu. W tej sytuacji, a potem na wieść o zakończeniu wojny, powrócił do kraju z więzienia magdeburskiego Józef Piłsudski. I właśnie 11 listopada powitano go na warszawskim dworcu kolejowym. W tym dniu też Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Marszałkowi Piłsudskiemu, który stał się rzeczywistym przywódcą tworzącego się państwa polskiego.

Do wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwukrotnie, w 1937 i w 1938 roku. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W czasach komunizmu wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez SB. Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

W gminie Głuszyca uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. odprawioną w kościele pw. Chrystusa Króla. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny koncelebrowane było przez ks. Józefa Molendę, ks. Sławomira Augustynowicza oraz ks. Grzegorza Umińskiego. Dalsza część obchodów miała miejsce w Centrum Kultury, gdzie w swoim przemówieniu burmistrz Głuszycy Wojciech Durak, podkreślił znaczenie 11 listopada w dziejach Polski:
- Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić ten radosny dzień, ale również, aby uczcić pamięć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do odrodzenia Polski. Nie stało się jednak to z dnia na dzień. Trzeba było poświęcenia w walce, a potem wielu dyplomatycznych zabiegów, w efekcie których mocą międzynarodowych traktatów i gwarancji odzyskaliśmy własne, niepodległe państwo - swoją ojczyznę. Dzisiejsza walka o niezależność, to dbałość o znaczenie Polski w świecie, szacunek dla niej i wykazanie jak jesteśmy wartościowym narodem. I tak jak nasi dziadowie stanęli solidarnie w obronie autonomii, tak my dla przyszłych pokoleń musimy zadbać o pokój, dobre stosunki międzynarodowe i rozwój naszej Ojczyzny - wszystkich wsi i miast, w tym Głuszycy, naszej Małej Ojczyzny, w której zrobiono już wiele, a kolejne plany czekają na realizację – mówił Wojciech Durak.

W dalszej części programu wystąpili członkowie Klubu Seniora, prezentując pieśni patriotyczne. Co ciekawe, do wspólnego ich wykonania zaprosili młodzież. Połączone pokolenia tak pięknie wykonywały nasze pieśni narodowe, że zachęcona publiczność, włączyła się do wspólnego śpiewania. Występ seniorów wspomaganych przez młodych głuszyczan był bisowany i został nagrodzony owacją na stojąco przez licznie zgromadzoną publiczność.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group