MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Świebodzice: Zmarłym pamięć, ocalonym – pojednanie

Wiadomości: Świebodzice
Poniedziałek, 21 września 2015, 6:20
Aktualizacja: 7:07
Autor: opr.red.
Fot. www.swiebodzice.pl
– Tam, na nieludzkiej ziemi, nie ma grobów ani krzyży. Tylko nasza modlitwa płynie do Boga, by przyjął tych, którzy pozostali tam na zawsze, do swojej Ojczyzny. Ale my pamiętamy i będziemy przypominać o tym, co się wydarzyło. Nigdy więcej wojny – mówiła Wiceprezes Koła Związku Sybiraków w Świebodzicach Jadwiga Pichurska podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę masowych wywózek Polaków na Syberię oraz 20–lecie istnienie Koła Związku Sybiraków w Świebodzicach.

Uroczyste obchody odbyły się w czwartek, 17 września, podczas dorocznego Dnia Sybiraka. Rozpoczęła je msza święta w intencji by ci, którzy jeszcze pozostali na Dalekim Wschodzie, mogli powrócić do kraju. Eucharystię koncelebrowali ksiądz prałat Jan Gargasewicz, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja oraz były dziekan i proboszcz tej parafii, długoletni kapelan Sybiraków, ksiądz Augustyn Nazimek, który wygłosił także poruszającą homilię.

W uroczystościach udział wzięli: Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz, Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans, Sekretarz Miasta Anna Żygadło; Prezes Zarządu Oddziału ZS w Wałbrzychu Stanisław Sznajder, przedstawiciele Związku Sybiraków w Świebodzicach: Prezes Tadeusz Fedorowicz, Wiceprezes Jadwiga Pichurska; Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Agnieszka Gielata, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Małgorzata Grudzińska, Bogusław Krzysztofowicz, przedsiębiorca, wieloletni przyjaciel Sybiraków; społeczność szkolna i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków wraz z dyrektor placówki Małgorzatą Schabowską oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. O wyjątkową oprawę muzyczną zadbał Chór OKTOICH Cerkwi Prawosławnej św. Cyryla i Metodego, rozpoczynając nabożeństwo monumentalną Bogurodzicą.

Po mszy wszyscy zebrali się pod tablicą upamiętniającą tragedię tych, którzy zostali zesłani na Syberię, tu także odbył się poruszający apel zmarłych, odczytany przez uczniów Gimnazjum nr 1. Po złożeniu wiązanek kwiatów uczestnicy udali się jeszcze pod pomnik Jana Pawła II.

Główna część uroczystości odbyła się w Miejskim Domu Kultury. Na wniosek świebodzickiego Koła Sybiraków Zarząd Główny nadał odznaczenia trzem osobom, które w szczególny sposób współpracują ze związkiem a przede wszystkim propagują historię i wartości sybirackie wśród młodzieży. Złote Odznaki Honorowe z rąk Stanisława Sznajdera odebrali nauczyciele Gimnazjum nr 1: Katarzyna Cabanek, Eliza Pękała i Waldemar Grochowski. Odznaczenie otrzymał także współpracujący ze Związkiem Ryszard Łyczba.

- Serdecznie gratuluję Państwu odznaczeń, są ono dowodem nie tylko na to, że jesteście blisko spraw tej organizacji, ale przede wszystkim dbacie o to, by kolejne pokolenia młodzieży znały i potrafiły docenić ten niezwykle trudny fragment naszej historii - zwrócił się do odznaczonych nauczycieli burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Świebodzickie Koło Sybiraków od dawna chętnie włącza się w szereg działań na rzecz lokalnej społeczności, taka aktywność jest dla miasta bezcenna.

Uroczystość obfitowała w wiele miłych akcentów - jak chociażby piękny bukiet róż dla pani Jadwigi Pichurskiej wręczony przez burmistrza Kożuchowicza i Przewodniczącego RM Łukasza Kwadransa czy możliwość wpisania się do pamiątkowej księgi Związku Sybiraków.

Był także muzyczny prezent dla wyjątkowego gościa uroczystości - kapitana Juliana Lecha, bohatera II wojny światowej, który przeszedł szlak od Lenino do Berlina, odznaczonego najwyższym odznaczeniem wojskowym - Krzyżem Virtutti Militari i Krzyżem Komandorskim.

Chór zaśpiewał dla niego dwie pieśni, dając zresztą wspaniały koncert przepięknych pieśni patriotycznych i wojskowych.
Związek Sybiraków w Świebodzicach liczy ponad 80 członków, poczet sztandarowy organizacji bierze aktywny udział w uroczystościach miejskich, od 2008 roku Gimnazjum nr 1 nosi imię Sybiraków.

Czytaj również

Zamieszanie wśród udziałowców

Zabawa gwarantowana

Sposób na życie

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Obcy i tutejszy 21-09-2015 11:04
To jest impreza pozytywnie kształtująca patriotyzm, szanująca różne drogi Sybiraków do powojennej Polski (takiej jaką nam ukształtowały grupy miernych, skłóconych naszych polityków w Londynie, w Kraju, Warszawie, a ostatecznie zdecydowali w wielkiej zgodzie przywódcy USA, W.Brytanii i Związku Sowieckiego w Poczdamie !!) Gratuluje rozwagi i odwagi, władzom Świebodzic i Panu Staroście Świdnickiemu i nauczycielom za okazany szacunek tym faktycznym weteranom, zwłaszcza zauważenie, że sybiracy, tułacze i jako żołnierze 1 Armii WP uczestniczyli w zdobyciu Berlina w maju 1945 r. Oni powojenną Polskę odbudowali z ruin wojennych i cywilizacyjnie rozwijali... Te i inne historyczne fakty dziś PO, PiS i inne faszyzująco- nienawistne grupy starają się zamazać, ukryć pod warstwami kłamstw!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wyborcza loteria

Nowy bulodrom

Absolutorium dla burmistrza Mieroszowa

Duda w Wałbrzychu

Trzaskowski zdobył Wałbrzych