MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Świebodzice: IV edycja dyktanda

Wiadomości: Świebodzice
Niedziela, 22 listopada 2015, 6:40
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 listopada 2015, 8:32
Autor: opr.red.
Fot. www.swiebodzice.pl
Weronika Kobos – 8 błędów ortograficznych, 6 interpunkcyjnych, Jarosław Graca – 2 błędy ortograficzne,. Oto tegoroczni Mistrzowie Ortografii Świebodzic w kategorii młodzież i dorośli.

Zmagania z zasadami naszej niełatwej pisowni odbyły się w czwartek,19 listopada. Była to już czwarta edycja Świebodzickiego Dyktanda. Organizatorem zabawy był jak zawsze Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych, a patronem honorowym i fundatorem głównych nagród czyli mistrzowskich piór - Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz.

Do pisania dyktanda przystąpiło 51 osób, 40 w kategorii młodzież, 11 dorosłych. Wśród tej drugiej grupy znaleźli się m. in. Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Małgorzata Grudzińska czy Sławomir Łukawski, radny Rady Miejskiej Świebodzic oraz Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik prasowy UM.

W tym roku uczestnikom przyszło się zmierzyć z prawdziwą klasyką - fragmentami opowieści o Kubusiu Puchatku, w której można było napotkać na takie pułapki językowe, jak np. to piękne zdanie:
Ho, ho – zamruczał miś – muszę pójść naprzeciwko, żeby dostrzec cokolwiek bądź.

Można tu było zrobić co najmniej 4 błędy ortograficzne.

Najwięcej kłopotów mogła sprawić pisownia łączna i rozłączna wyrazów, pod uwagę były brane także błędy interpunkcyjne.

6-osobowe jury blisko dwie godziny wnikliwie analizowało prace uczestników dyktanda i tuż przed godz. 20:00 poznaliśmy werdykt, który przekazała przewodnicząca jury, Jolanta Bieniasz.

Nazwiska zwycięzców ogłosiła dyrektor PZSI Magdalena Stąpor, a burmistrz Bogdan Kożuchowicz wręczył główne trofea, o które walczyli piszący - czyli Pióra Burmistrza Świebodzic.

Powędrowały one do Weroniki Kobos i Jarosława Gracy, dodatkowymi nagrodami rzeczowymi, ufundowanymi przez szkołę, były smartfony.

- Dziękuję za tę fantastyczną lekcję języka polskiego, to bezcenne zwłaszcza w czasach komputerów i internetu, który wszystko za nas sprawdzi - żartował burmistrz. - Warto posługiwać się poprawną polszczyzną, a takie spotkania jak dziś z pewnością w tym pomagają.

Pomimo dość długiego oczekiwania na werdykt, uczestnicy bardzo miło spędzili ten czas, co z pewnością jest także zasługą przepysznych wypieków, przygotowanych przez rodziców uczniów szkoły - dziękujemy.

Słowa uznania należą się także sześciu paniom z jury, które sporo się napracowały, by dokładnie zweryfikować każdą z 51 prac. A były to: Beata Sosnowska, Agata Wachowiak, Anna Nowak, Krystyna Stanikowska, Małgorzata Chojda-Ozga i Jolanta Bieniasz.

Warto jeszcze zaznaczyć, że słodkie podziękowania od burmistrza trafiły także do szkolnych werblistów, którzy uświetnili tegoroczne, miejskie obchody Święta Niepodległości.

Czytaj również

Obchodzili rocznicę

Ruszyły Kopernikalia

Ślubowanie i piknik

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~żul 22-11-2015 9:46
Bronek Komorowski wszystkich by wykosił.....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nobel dla Tokarczuk!

Dzień Drzewa

Niepewny los basenu

Wyraźnie na PiS

Kamieniecka oddana