MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Świebodzice: Bohater utrwalony w pamięci

Wiadomości: Świebodzice
Niedziela, 20 września 2015, 6:20
Aktualizacja: 9:58
Autor: mlegierska
Fot. www.swiebodzice.pl
W blasku rac i obecności dziesiątek świebodziczan we wtorek 15 września odsłonięty został patriotyczny mural zlokalizowany przy ul. Wałbrzyskiej. Grafika o rozpiętości kilkunastu metrów upamiętnia postać nieżyjącego ppłk. Władysława Supronia – członka AK i WiN, jednego z Żołnierzy Wyklętych.

Pomysł, aby na murze znajdującym się tuż przy skrzyżowaniu ulic Wałbrzyskiej i Marszałka Józefa Piłsudskiego namalować grafikę odwołującą się do tematyki patriotycznej był inicjatywą oddolną, której realizatorami byli członkowie świebodzickiej społeczności kibiców Górnika Wałbrzych. Przystępując do opracowania projektu pomysłodawcy przedsięwzięcia nie mieli wątpliwości czyje oblicze powinno znaleźć się na muralu. Wybór padł na wieloletniego mieszkańca Świebodzic, bohatera walk za Ojczyznę, odznaczonego Krzyżem Komandorskim, zmarłego w 2012 r. ppłk Władysława Supronia, pseudonim "Mucha".

- Pomysłodawcy tego projektu zasługują na najwyższe słowa uznania. Budujące jest to, że w ludziach młodego pokolenia istnieje świadomość historyczna. Dzięki takim młodym osobom, które pielęgnują polski patriotyzm, pamięć o bohaterach będzie utrwalona - powiedział do zebranych burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

W ceremonii odsłonięcia muralu, poza licznie przybyłymi mieszkańcami miasta, przedstawicielami władz miejskich i realizatorami projektu, udział wzięli także członkowie rodziny pana Supronia, dla których odsłonięcie oblicza męża i ojca, było szczególnie wzruszającą chwilą. W imieniu najbliższych wszystkim zaangażowanym w projekt podziękowała córka Władysława Supronia, Jolanta Wypych.

Po ceremonii odsłonięcia muralu, zebrani udali się na cmentarz, gdzie na grobie ppłk Władysława Supronia złożono wiązanki kwiatów.

fot. Krzysztof Baranowski, Marek Jakubina/użyczone ze strony www.swiebodzice.pl. Obszerna fotorelacja z wydarzenia: TUTAJ

Czytaj również

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Przyjedzie Duda

Urodziny księżnej

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 20-09-2015 17:52
Brawo. Tak trzymać. Wszedzie powinno sie czcic pamięć żołnierzy wykletych. Wspaniały pomysł.
~Niedouczony 20-09-2015 21:06
Nie rozumiem , kim są "żołnierze wyklęci" w Polsce ? Wojna się skończyła kapitulacją III Rzeszy 8czy 9 maja 1945 r. Rola, Miejsce, Kształt terytorialny powojennej Polski został zdecydowany przez USA, W. Brytanie i ówczesny Związek Sowiecki, w wielkiej ich zgodzie, w Teheranie, Jałcie i ostatecznie w Poczdamie /w lipcu 1945 r./ W tym kształcie Polska trwa do dzisiaj....Wcześniej "nadzorowali" nas Rosjanie ,od 1990 r. taką rolę pełnią Amerykanie. Zatem o co i z kim walczyli "żołnierze wyklęci", przez wiele lat po wojnie, kogo zabijali... Wdaje mi się, że zwłaszcza Polaków... Jaki mieli oni wpływ na odbudowę wojną zniszczonego kraju, integracje społeczeństwa zmaltretowanego wojennym terrorem niemieckim i sowieckim??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzewa za frekwencję

O pakiecie w Wałbrzychu

Bezpłatny hot spot

Zasypują szyb

Wędkarska przygoda