MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 7 lipca
im. Cyryla, Metodego

Strzelec. Militarna forma, patriotyczna treść

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 1 lipca 2009, 0:24
Aktualizacja: Środa, 1 lipca 2009, 11:54
Autor: Aman
Fot. Archiwim ,,Strzelca"
Jego korzenie sięgają początków XX wieku i zaboru austriackiego. Na jego czele stali Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski. Przez ponad dwie dekady II Rzeczypospolitej przez jego szeregi przewinęły się setki tysięcy ochotników, którzy odegrali ogromną rolę podczas wojny obronnej 1939 roku. Mowa o Związku Strzeleckim, reaktywowanym w Polsce w 1991 roku jak Związek Strzelecki „Strzelec” – Organizacja Społeczno–Wychowawcza.

Związek Strzelecki, znany także pod potocznym określeniem „Strzelca”, funkcjonuje od dwóch lat także w Wałbrzychu. Jednostka Strzelecka nr 2034, której dowódcą jest Grzegorz Sanik prowadzi całoroczną działalność szkoleniowo-wychowawczą. Taktyka „czarna” i „zielona”, planowanie małych akcji i szerszych operacji. A to wszystko z replikami prawdziwej broni, z zasadami i procedurami obowiązującymi w Wojsku Polskim.

- Strzelec jest organizacją młodzieżową o charakterze proobronnym, Na co dzień nasza działalność polega na prowadzenia zajęć wojskowych główne dla młodzieży szkolnej i studenckiej. W naszych szeregach nie brakuje również byłych żołnierzy. Zajęcia prowadzone są z taktyk wojskowych, topografii, strzelectwa, alpinizmu, survivalu, sportów o charakterze obronnym. Organizowane są szkolenie weekendowe, obozy centralne, marsze, kursy metodyczne. Zajęcia organizują czas młodzieży oraz uczą ich dyscypliny, odpowiedzialności, współdziałania w grupie oraz pokonywania własnych słabości. Strzelec współpracuje ze służbami mundurowymi, administracją samorządową, organizacjami kombatanckimi i innymi. Bardzo ważny jest aspekt patriotyzmu, na czas świąt państwowych wystawiane są warty honorowe, poczty sztandarowe i wspierani są kombatanci – wyjaśnia Grzegorz Sanik.

Działalność wałbrzyskiego „Strzelca” jest potwierdzeniem, że tradycja niepodległościowa i patriotyczna jest nadal żywa wśród młodego pokolenia wałbrzyszan. Choć od wymarszu „Pierwszej Kadrowej” minął już niemal wiek, kolejne roczniki próbują wcielać w życie uniwersalne idee pracy nad sobą i służby Ojczyźnie. Także i w Wałbrzychu.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Egzamin ósmoklasisty w PSP nr 15

Relaksacyjny koncert

Kary za prędkość

Duda w Wałbrzychu

Bezpieczeństwo w wakacje

Młodzi i zdolni

Pożegnali szkołę

Doposażają uczniów