MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Strażnica coraz bardziej realna

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Środa, 29 grudnia 2010, 19:34
Aktualizacja: Czwartek, 30 grudnia 2010, 12:02
Autor: Sven
Fot. Sławomir Pawlik
Jeżeli wszystko dobrze się ułoży, w 2012 roku zacznie funkcjonować słynna już strażnica przy ulicy Ogrodowej. W ostatnich dniach nastąpiło znaczące przyspieszenie w realizacji ciągnącej się latami inwestycji. Został już tylko jeden problem – pieniądze.

Historia budowy strażnicy w okolicach Piaskowej Góry i Podzamcza sięga lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy powstała koncepcja, która padła wraz z realnym socjalizmem. Powrócono do niej na przełomie wieków.

To, że w tym rejonie miasta potrzebna jest jednostka ratownicza, nie podlega dyskusji. Podzamcze, Piaskowa Góra, Szczawienko, obszar strefy ekonomicznej, Książ są w zakresie obowiązków strażaków z Białego Kamienia. Dojazd zajmuje piętnaście minut. To czasem zbyt długo… Dzięki nowej strażnicy bezpieczniej poczują się nie tylko mieszkańcy wspomnianych dzielnic, ale także gmin Stare Bogaczowice i Czarny Bór (dzięki budowanej obwodnicy Szczawna – Zdroju).

Budowa, choć niemrawo, ruszyła w 2003 roku. W 2006 roku nastąpiła restrukturyzacja Państwowej Straży Pożarnej. Zlikwidowana została jednostka przy ulicy Noworudzkiej, zmniejszono liczbę strażaków, a budowę wstrzymano. W 2008 roku zapadła decyzja o umieszczeniu w strażnicy poza jednostką ratowniczo – gaśniczą, także komendy miejskiej PSP oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W tej kwestii także zmieniano koncepcje jak rękawiczki. Rok temu w województwie dolnośląskim miało być dwanaście CPR-ów, obecnie mówi się o jednym, usytuowanym we Wrocławiu lub o jednym na milion mieszkańców. Nasze województwo liczy blisko trzy miliony obywateli, jest więc szansa na CPR w Wałbrzychu, obok Wrocławia i Legnicy.

Obecnie sytuacja wydaje się klarować. W ostatnich dniach do Starostwa trafił wreszcie projekt, który miał być oddany w 2009 roku. Zostały złożone dokumenty w celu uzyskania nowego pozwolenia na budowę, uwzględniającego zmiany w konstrukcji budynku. W strażnicy będą się mieścić: jednostka ratowniczo – gaśnicza, Komenda Miejska PSP. Być może także Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Trwają rozmowy z pogotowiem ratunkowym w sprawie stacjonowania w strażnicy dwóch karetek.

Pozostaje tylko jedna sprawa – pieniądze. Inwestycja nie została uwzględniona w budżecie województwa na 2011 rok. Na początku stycznia Starosta Robert Ławski i Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu Grzegorz Kułak podejmą starania o pieniądze na dokończenie inwestycji. Potrzeba jeszcze ponad dziewięć i pół miliona złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ekologicznie w Wałbrzychu

Czas na Głuszycę

Smacznie na deptaku

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~wstyd 29-12-2010 20:30
To wstyd że nie ma strażnicy ani CPRu z prawdziwego zdarzenia, i studenci Ratownictwa Medycznego muszą korzystać z innych miejscowości np takich jak Świdnica, Jelenia Góra itp . wielki wstyd dla miasta , a takie duże miasto i powiat, aż się pisać nie chce .
~ste 29-12-2010 22:55
Powinni teraz pociągnąć do odpowiedzialności poprzednich rządzących przez których duże pieniądze przeszły bokiem. Szkoda że w tym kraju takie rzeczy nie są egzekwowane przynajmniej nie było by teraz takich problemów i to nie tylko z tą remizą. Wieloletnie zaniedbania Skrętka ciężko będzie teraz naprawić a i Skrętek ze swojej pozycji trzyma nad wszystkim łape.
~ 30-12-2010 7:49
ten Ławski to madry facet i ciagle cos działa
~Jarosław 30-12-2010 8:52
do ste: jakich poprzednich? czyli samych siebie? przecież już to robią, komisja rewizyjna która rozlicza rządzących to kolesie z partii.
~Kochaś 2-07-2011 17:55
Popieram przedmówców. Nowa strażnica przy ul. Ogrodowej jest bardzo potrzebna z tego względu, aby skrócić czas dojazdu strażaków z JRG PSP nr 2 Wałbrzych do Piaskowej Góry, Podzamcza, Szczawienka oraz Strefy Ekonomicznej i innych dzielnic Wałbrzycha.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szczepienia i ostrożność

Kilka słów o wsparciu dla Wałbrzycha

Zalewski i Gadowski

Aleja po nowemu

Ulica Europejska