MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

STOP Plastik w Zamku Książ

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 22 stycznia 2020, 11:47
Aktualizacja: Czwartek, 23 stycznia 2020, 8:24
Autor: red
Fot. użyczone
Zarząd Zamku Książ w Wałbrzychu wprowadził szereg działań w ramach miejskiej akcji „STOP PLASTIK!”. Od 15 kwietnia 2019 roku, Książ oficjalnie włączył się w wałbrzyską akcję ograniczenia, a w ostateczności całkowitej rezygnacji z jakichkolwiek plastikowych opakowań. Po ośmiu miesiącach podsumowujemy pierwsze efekty akcji.

- Zamek Książ w Wałbrzychu od lat prowadzi liczne działania proekologiczne, co jest naturalne w przypadku obiektu znajdującego się na terenie chronionego prawem parku krajobrazowego. Corocznie w kwietniu organizujemy książańską odsłonę miejskiej akcji „Czysty Wałbrzych” podczas której pracownicy zamku, wolontariusze i zaproszeni goście sprzątają park i las otaczający Książ. Decyzja o udziale w akcji „STOP PLASTIK!” była więc dla nas naturalna – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Eliminacja plastiku – działania podjęte na terenie Zamku Książ:

Od połowy kwietnia ubiegłego roku na terenie Książa wprowadzono bezwzględny zakaz zakupu i spożywania wody z plastikowych butelek. Zakaz ten dotyczy zarówno zamkowego hotelu jak i biur. Woda pitna dostarcza jest do zamku w dystrybutorach wielorazowego użytku. Pracownicy zamku otrzymali w maju ekologiczne bidony wielokrotnego użytku. Latem 2019 roku zainstalowano dwa zdroje uliczne.

Eliminacja plastiku – dzierżawcy obiektów na terenie kompleksu zamkowego i partnerzy:

Dzierżawcy lokali gastronomicznych i usługowych funkcjonujący na terenie kompleksu zrezygnowali z plastikowych słomek do napojów, butelek i opakowań. Wszystkie potrawy i napoje podawane są jedynie na porcelanie i szkle. Do umów z dzierżawcami wprowadzone zostały punkty o zakazie używania podczas imprez jakichkolwiek plastikowych przedmiotów. Podczas dorocznego Festiwalu Kwiatów i Sztuki, który odbywa się w pierwszy weekend maja, wszyscy dzierżawcy i uczestnicy festiwalu prowadzący punkty gastronomiczne i tzw. „food-trucki” byli zobowiązani do nieużywania plastikowych naczyń i sztućców jednorazowego użytku.

Inne działania eliminujące użycie opakowań plastikowych:

Na terenie Książa znacznie ograniczono użycie worków na śmieci. Wprowadzono nakaz używania tylko biodegradowalnych. W hotelu zamkowym zrezygnowano z plastikowych kubłów na śmieci, zarówno w łazienkach, jak i w samych pokojach.

Detergenty i produkty chemiczne używane na terenie zamku jak i zamkowego hotelu zakupywane są w opakowaniach zbiorczych. Zainstalowane zostały także dozowniki do płynnego mydła, które po wykończeniu uzupełniane są z dużych opakowań zbiorczych. Wszystkie mydła, szampony, żele pod prysznic w małych jednorazowych opakowaniach, które przeznaczane był dla gości hotelowych zastąpione zostały kosmetykami z koncentratu.

Twoja reakcja na artykuł?

8
47%
Cieszy
1
6%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
12%
Złości
5
29%
Przeraża

Czytaj również

Nowy prezes WSSE

Lepsze jutro

Blisko oszustwa

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~STOP ekościemie !!! 22-01-2020 13:01
Toż to zwykły greenwashing w czystej postaci. A właściwe problemy ekologiczne, które faktycznie należałoby natychmiast rozwiązać leżą odłogiem. Dlaczego? Bo zwyczajnie są niewygodne na decydentów tego świata. Ale to temat na inną bajkę.
idler73 22-01-2020 15:35
do: ~STOP ekościemie !!! (13:01)
Które problemy leżą odłogiem ? Po za tym, kolega naczytał się chyba katolicko prawicowych głupot, wg. których "ekologizm" (cokolwiek na myśli miał słowotwórca) jest grzechem. Problem plastikowych butelek jest problemem globalnym, a akcja ma przede wszystkim charakter edukacyjny, grzechem natomiast jest ignorancja i głupota, tak charakterystyczna dla lepszego sortu.
~ 22-01-2020 16:27
do: idler73 (15:35)
Idler weź tabletki bo znowu szczekasz bez sensu. Znowu ci się przyśnił straszny Jarosław i zmoczyłeś się w nocy?
~wyzwalacz 22-01-2020 18:29
do: idler73 (15:35)
Mobruk leży odłogiem,blokowanie technologii wodorowej też. Opodatkowanie zielonych technologii. Brak podatku od CO2 wobec potęg jak Niemcy co już natruły w celu dofinanasowania dociepleń i zmian technologii np.w Polsce. Frajerów szukaj gdzie indziej. A Izrael płaci za CO2 tak przy okazji?
~Edek 22-01-2020 14:44
Nie jest ważne z czego piją ale, co wdychają codziennie mieszkańcy Wałbrzycha, a jest co wymieniać.Samych PM 2,5 i PM10 normy są przekraczane codziennie i z tym nikt nic nie robi. Mieszkańcy nawet nie czują czym się trują.
~księgowy 22-01-2020 18:23
Zwiększam zużycie plastyku. Nie znoszę odgórnej hipokryzji.Co z Mobrukiem?
~inż. A. Partacz 22-01-2020 18:44
Czy będą jeszcze przyjmowane płatności plastikowymi kartami płatniczymi? Karty płatnicze w opcji metal są niestety droźsze w opłatach. Całe szczęście, źe banknoty złotówkowe mamy jeszcze papierowe, a nie plastikowe jak dolary australijskie, funty brytyjskie czy rumuńskie leje.
~Fliper 23-01-2020 1:12
Niech ktoś zajrzy do budek cieci przy parkingu i mauzoleum -całe zgrzewki mineralnej. I pewnie z porcelany piją. Widać to jak podjeżdzasz na światłach wieczorem i jak chcesz zostawić auto bo idziesz z dziewczyną na wieczorny spacer a cieć kroi Cię 5-10 zł BEZ PARAGONU za parking.
~inż. A. Partacz 23-01-2020 12:04
do: ~Fliper (1:12)
Zadzwoń do Banasia. On oferuje pokoje na godziny.
~banaś 23-01-2020 18:00
do: ~inż. A. Partacz (12:04)
Fliper cierpi na zespół gonitwowo-językowy, to niegroźna przypadłość. Ale niepokoi mnie twoja postawa. Czyżbyś był za nie wystawianiem paragonów, czyli za oszukiwaniem państwa ? Nie promuj takiej postawy, w internecie nic nie ginie.
~ola 23-01-2020 9:40
Wprowadzić kaucje na butelki itp opakowania , tak jak jest to w Niemczech , ale Polska to druga afryka tu na nic nie ma pieniędzy ,taniej jest jakieś zbiórki ,akcje promować co to jest zabawa bezsensu
~Romek IV 23-01-2020 11:12
Na szczęście dla równowagi,w ub.roku Chiny wywaliły do morza 200mln m.szesc.plastiku. Tak tak, 200 milionów. Ale dzięki Carowi Co Zmusił Zamek wyeliminujemy słomki do drinków z obiegu.
~chinas 23-01-2020 11:35
do: ~Romek IV (11:12)
Idioto czyli jak zacofańcy coś źle robią, to inni mają też źle robić ? W Polsce mieszka miliony ludzi, jeśli każdy coś zrobi, to będzie poprawa. Małe kroki to miliony małych kroków, inni powinni brać przykład.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Petycja do prezydenta

Wałbrzych spadł w rankingu

Więcej połączeń

Bon turystyczny już wkrótce  

Przygotowują wystawę