MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Stara Kopalnia zaprasza

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 11 sierpnia 2020, 7:37
Aktualizacja: Środa, 12 sierpnia 2020, 8:22
Autor: red
Fot. organizatorzy
Kolejne dni sierpnia w Starej Kopalni w Wałbrzychu przyniosą następne atrakcje – cotygodniowe Nocne Zwiedzanie, kino samochodowe oraz wernisaż nowej wystawy.

W dniach 11-12.08.2020 w godzinach 10.00-18.00 na terenie kompleksu będzie można zobaczyć interaktywną wystawę będącą częścią ogólnopolskiej kampanii Ministerstwa Zdrowia #STOPFEJKFRIENDS. Specjalne stoisko z multimedialną wystawą odwiedzi kilkanaście miejscowości w Polsce, wśród których znalazł się także Wałbrzych. #STOPFEJKFRIENDS to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna skierowana do młodzieży, która upowszechnia wiedzę na temat szkodliwości narażenia na dym tytoniowy oraz szkodliwości palenia elektronicznych papierosów.

W tym tygodniu, 12 sierpnia pojawi się wystawa prac z kolekcji Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni oraz Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Na ekspozycji znajdą się prace z przeglądów i plenerów artystycznych, autorów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Wystawa w galerii Centrum Ceramiki Unikatowej będzie czynna do końca września – wstęp wolny. Z kolei w galerii budynku B10 dostępna jest wystawa malarstwa wałbrzyskiego artysty Takis’a Makanadasis „Mój świat – malarstwo”, którą zorganizowano z okazji 50-lecia twórczości artysty.

15 sierpnia Stara Kopalnia wraz z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury i Miastem Wałbrzych zaprasza na kino plenerowe na placu Magistrackim w Wałbrzychu. Widzowie zobaczą film Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”. Start projekcji o godzinie 20.30, udział bezpłatny.

W przyszły piątek, 21 sierpnia Stara Kopalnia zaprasza na otwarcie nowej wystawy „Niebezpieczne zabawy” autorstwa Henryka Cześnika - absolwenta Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego, w 1977 r. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994 r., a od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w renomowanych galeriach na całym świecie.

Wystawa pt. Niebezpieczne zabawy składa się z prac powstałych  – w większości –  w ostatnich 15-tu latach. Organizatorzy: Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Agencja Zegart.

Wernisaż odbędzie się 21 sierpnia o godzinie 18.00 – wstęp wolny. Liczba jest ograniczona – obowiązuje awizacja na adres galeria@starakopalnia.pl. Wystawa czynna do 11 października.

Również 21 sierpnia, o godzinie 21.00 odbędzie się kolejna edycja kina samochodowego. Tym razem na ekranie wyświetlony zostanie nagrodzony Oscarem za najlepszą piosenkę muzyczny dramat „Narodziny Gwiazdy”. W rolach głównych Bradley Cooper i Lady Gaga. Udział bezpłatny – dla niezmotoryzowanych uczestników będzie przygotowana strefa z leżakami. Organizatorami są Stara Kopalnia, Wałbrzyski Ośrodek Kultury oraz Miasto Wałbrzych.

Do końca miesiąca w każdą sobotę o godzinie 21.00 odbywa się Nocne Zwiedzanie Starej Kopalni. Taka forma zwiedzania polega na wręczeniu uczestnikom specjalnego ekwipunku i wykonaniu lekkich prac górniczych pod okiem sztygara. Atrakcja trwa ok. 2 godziny i jest urozmaicona różnymi anegdotami opowiadanymi przez przewodnika. Oferta skierowana dla osób powyżej 10-go roku życia. Liczba miejsc jest ograniczona – bilety dostępne online na www.starakopalnia.pl.

Przez cały okres wakacji Stara Kopalnia zaprasza na zajęcia edukacyjne i warsztaty ceramiczne
w ramach oferty „Wakacje w Starej Kopalni”. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie instytucji. Ponadto w ostatnią sobotę sierpnia odbędą się kolejne zajęcia z cyklu „Bajtel w kopalni” czyli zajęcia sensoryczne skierowane do maluchów i ich rodziców – szczegóły wkrótce.

W Starej Kopalni można zrealizować bon turystyczny w zakresie usług noclegowych. Szczegółowe informacje dotyczące zasad korzystania z bonów turystycznych znajdują się na stronie: bonturystyczny.polska.travel/.
Stara Kopalnia zaprasza na zwiedzanie codziennie w godzinach 10.00-18.00 (ostanie wejście z przewodnikiem o godzinie 16.00, w soboty i niedziele o 17.00). Godziny otwarcia w dniu 15 sierpnia pozostają bez zmian..

Bilety dostępne w kasie lub na stronie instytucji w zakładce „Kup Bilet”. Na terenie obiektu stosowane są wszystkie zalecenia związane z pandemią COVID-19, dzięki czemu zwiedzanie Starej Kopalni jest komfortowe i bezpieczne dla turystów. Ruch turystyczny odbywa się jednostronnie, w wyznaczonych miejscach znajdują się dozowniki z płynem do dezynfekcji, podczas zwiedzania obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic.

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
3
60%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Jak uratować zwierzę

Zakończenie wakacji w OSK

Posprzątają szlaki

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Sobięciniak 11-08-2020 10:42
Słowo "atrakcje" to nadużycie.
~Dla kogo? 11-08-2020 11:07
Trzeba niezłomnie stawiać to samo pytanie: DLA KOGO DZIAŁA TEN OBIEKT? Ile osób tam zagląda, kto z mieszkańców odwiedza te "imprezy"? Jak długo jeszcze Wałbrzych będzie finansował tego trupa? Ile jeszcze kasy zostanie utopione w tej studni bez dna? Kiedy wreszcie władze miasta odważą się przyznać, że projekt STARA KOPALNIA nie wypalił i trzeba go zamknąć, bo obciążenia budżetowe są zbyt wielkie w relacji do minimalnych lub praktycznie żadnych korzyści. Czemu my wszyscy, mieszkańcy miasta, zmuszani jesteśmy finansować tą bzdurną fanaberię kilku osób? MOŻE TRZEBA URZĄDZIĆ MIEJSKIE REFERENDUM, by stanowczym głosem Wałbrzyszan powiedzieć: DOŚĆ MARNOWANIA KOMUNALNEJ KASY W TAKI SPOSÓB?!
~z historii 11-08-2020 11:26
do: ~Dla kogo? (11:07)
Stara Kopalnia to symbol Wałbrzycha, uratowany zabytkowy unikatowy obiekt, najlepiej zniszczyć, zaorać i zapomnieć o wszystkim. Zostawić ruiny i dziury jak po innych obiektach. PiSowska retoryka. W tym obiekcie są unikatowe maszyny, zabytkowa zabudowa i układ urbanistyczny, takiej ilości w Europie nigdzie nie ma ! Stara Kopalnia to pomnik Wałbrzycha i wszystkich górników.
~tez z historii 11-08-2020 12:59
do: ~z historii (11:26)
Istnieją równie imponujące zakłady górnicze w podobnej ilości zabudowy, ale układ architektoniczno-urbanistyczny Starej Kopalni jest z przełomu XIX i XX w. i to jest jej najcenniejszy walor. Również unikatowe dla tego miejsca są 3 wieże tzw. małachowskie, wszystkie w obrębie jednej linii kompozycyjnej. Bezsprzecznie dla architektury przemysłowej i kultury technicznej jest to zabytek na skalę europejską i pownniśmy być z niego dumni, nawet biorąc pod uwagę koszty. Doceniajmy co nasze.
~Dla ko 11-08-2020 14:28
do: ~tez z historii (12:59)
Wszystko zgoda. Niech tam funkcjonuje muzeum jak w Wieliczce! Mamy co pokazać - pokazujmy światu. Skoro Wieliczka przyciąga tłumy turystów - Wałbrzych też może. Ale jakoś w Wieliczce na terenie kopalni nikt nie urządza iście odpustowych festynów, jarmarków, cyrków i innych prowincjonalnych "atrakcji", które kosztują krocie, ale nikogo nie obchodzą! Nie jest problemem muzeum, które nastawione na turystów zapewne zarobi na siebie, jeśli tylko będzie przyzwoicie zarządzane. Problemem jest to wszystko, co zostało tam doczepione, doklejone i wbite, mimo że nigdy wcześniej nie było to miejsce krzewienia kultury i sztuki, a tylko duży zakład przemysłowy. Mieszkańcy Wałbrzycha nie chcą po prostu takiej formy transformacji miejsca ściśle przemysłowego, oni tam kultury i sztuki po prostu nie akceptują. Tego władza komunalna nie chce zrozumieć, tutaj wstydzi się oczywistej porażki swojego sztandarowego, kosztownego projektu. To trzeba zmienić.
~z historii 11-08-2020 15:33
do: ~Dla ko (14:28)
Mieszkańcy to są ludzie prości bez wykształcenia, nie mają nic pojęcia o takich obiektach i to co mają w mieście. Dlatego wam wmówiono że Stara Kopalnia to nic fajnego... Wmawiano mieszkańcom również że w Wałbrzychu nic ciekawego nie ma. Okazuje się że Wałbrzych to jeden z ciekawszych miast w Polsce. Posiadający unikatową Starą Kopalnię. Więc nie można w takich kategoriach brać waszych opinii pod uwagę i na poważnie.
~niedomyty leming 11-08-2020 20:38
do: ~Dla ko (14:28)
Porównywanie Wieliczki do Starej KUPAlni to tak jakby porównywać mercedesa do zdezelowanego trabanta:D
~Łukasz 11-08-2020 18:44
Ja to bym na odkrytym basenie w Wałbrzychu popływał.
~Jasne 11-08-2020 19:06
Wałbrzyszanie są niedouczeni i tępi. Nie doceniają geniuszy z UM. Nie szkodzi, że połowa zabytków w mieście leży lub są już rozebrane co tam ch...ta może wiedzieć. Mam propozycję, niech fani architektury przemysłowej wezmą koszty utrzymania tego strupa na siebie. Tak inteligentni i światowi ludzie na pewno sobie poradzą, zamiast wyciągać publiczne środki.
~mieszkaniec Fredry 12-08-2020 11:01
Nie akceptuje Starej Kopalni jako pomnika zatopienia publicznych pieniędzy co jest przekreśleniem marzeń wielu walbrzyszan o życiu w miejscu funkcjonalnym i przyjaznym. Na urządzenie z Walbrzycha takiego miejsca brakuje pieniedzy przez ten beznadziejnie drogi worek bez dna .
~ 12-08-2020 13:40
do: ~mieszkaniec Fredry (11:01)
To dała na to UE i ministerstwo, jest to atrakcja turystyczna, jest to punkt który turysta może zwiedzić i zostać dłużej w mieście, to symbolika tego miasta i tożsamość. Ni wiem jak można nie pielęgnować historii miasta i ludzi, jak można być przeciwko czemuś co nawiązuje do miasta i jego historii.
~gohciu 13-08-2020 15:38
Można pielęgnować historię nieco taniej, w przypadku kosztów jednego obiektu. Można było zrewitalizować GDK, basen na Nowym Mieście, halę spacerową na Starym Zdroju, były pałac von Mutiusów, wieże Chrobrego. A z kopalni pozostawić - faktycznie ciekawe - Małachowy, z jakimś skwerem, parkiem czy deptakiem. Podobny Małachow "sterczy" na Podgórzu i psa z kulawą nogą nie obchodzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Książe w Wałbrzychu

Szczepienia i ostrożność

Uciążliwości jeszcze potrwają

Powstaje żłobek

Sprzątali Wałbrzych