Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5354
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Sprawa wałbrzyskiego ZAZ–u na sesji Sejmiku

Piątek, 1 maja 2015, 13:00
Aktualizacja: 13:02
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Sprawa wałbrzyskiego ZAZ–u na sesji Sejmiku
Fot. PAW
Delegacja osób niepełnosprawnych z Wałbrzycha uczestniczyła w posiedzeniu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego podczas wczorajszej sesji.

- Będziemy bronić praw osób niepełnosprawnych oraz domagać się od władz województwa kontynuacji inwestycji, tj. powstania Zakładu Aktywności Zawodowej dla 65 osób niepełnosprawnych w Wałbrzychu – mówił przed wyjazdem Jarosław Klonowski, prezes Fundacji im. de Gaulle.

Przypomnijmy, że 16 marca 2015 roku UMWD wypowiedział Fundacji im. De Gaulle’a umowę o dofinansowanie ze środków PFRON-u kosztów utworzenia i działania zakładu aktywności zawodowej z dnia 22 grudnia 2014 roku.
- Wypowiedzenie umowy jest pozorne i naszym zdaniem ma na celu uniemożliwienie powstanie Zakładu w Wałbrzychu w tym roku, a dotychczasowa postawa Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych utwierdza nas w przekonaniu, że Zakład w Wałbrzychu ma nie powstać. Zgodnie z umową, w przypadku naruszenia przez Fundację prawa lub zapisów umowy, Województwo miało obowiązek wypowiedzieć umowę z trybie natychmiastowym. Natomiast tryb wypowiedzenia powoduje, że do końca czerwca strony wiążą zapisy umowy (wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia) – tłumaczy Jarosław Klonowski.

Zupełnie co innego mówi Jarosław Perduta, rzecznik Marszałka Województwa.
- Fundacja dla nas jest podmiotem niewiarygodnym, podmiotem uwikłanym w różnego rodzaju sprawy sądowe – mówi Perduta.

Dlatego też Marszałek i jego najbliżsi współpracownicy chcą, by ZAZ powstał, ale inwestycję miałaby przejąć Gmina Wałbrzych.
- Prowadzimy z miastem Wałbrzych rozmowy i chcemy, by miasto przejęło tę inicjatywę i prowadziło ten projekt w całości w przyszłości– mówi Perduta.

Prezydent Roman Szełemej podczas sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha poświęcił temu tematowi kilka zdań.
- Nie chcemy być stroną w tym konflikcie i czekamy na rozwój wydarzeń – tłumaczy Szełemej. – Mam nadzieję, że cały spór zakończy się pomyślnie i te miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych powstaną.

Przedstawiciele Fundacji im. de Gaulle mówią, że obecnie sytuacja związana z tworzeniem Zakładu wygląda w ten sposób:

1.Ponad 100 osób, które przeszły rekrutację do ZAZ-u prowadzoną przez doradców zawodowych PUP-u w Wałbrzychu, oczekuje na otwarcie Zakładu

2.Fundacja do dnia 16 marca przeprowadziła prace remontowe w budynku należącym do Gminy Wałbrzych na kwotę około 1,2 mln. zł. Faktury zostały przekazane do UMWD, a wykonawca nadal oczekuje na zapłatę. Prace remontowe zostały wstrzymane.

3.Fundacja do 16 marca br. podpisała zobowiązania na kwotę 4 mln. zł. związane z tworzeniem Zakładu (wyprodukowano m.in. windę, sprzęt rehabilitacyjny, część mebli, wykonano światłowody i infrastrukturę IT).

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group