Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 8847
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Starego Zdroju

Środa, 11 września 2013, 6:30
Aktualizacja: 22:56
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Starego Zdroju
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Gminnym Zespole Szkół nr 2 w Wałbrzychu Prezydent Roman Szełemej spotkał się z mieszkańcami Starego Zdroju. Okazją do spotkania był projekt budżetu partycypacyjnego, Program Ograniczenia Niskiej Emisji, oraz wszelkie sprawy nurtujące mieszkańców tej dzielnicy.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Program został dokładnie omówiony, zaproponowane zostały też rozwiązania mające zapobiec zjawisku niskiej emisji. W nawiązaniu do tego Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zaznaczył, że będzie wspierał wszelkie rozwiązania, projekty i pomysły proekologiczne. Mowa była też o przyłączach kanalizacyjnych, do których miasto dopłaca nawet 50 procent również w domach prywatnych. Do 2015 roku wszystkie budynki powinny mieć przyłącza kanalizacyjne. Tam gdzie z przyczyn technicznych nie jest to możliwe, do 2020 roku dofinansowane mają zostać przydomowe oczyszczalnie. Warto też wspomnieć, że według zamierzeń w 2020 roku zarówno Szczawnik jak i Pełcznica mają mieć pierwszą klasę czystości.

- W najbliższym czasie przedstawię do konsultacji program dotyczący wszystkich działań o charakterze proekologicznym do końca 2020 roku. W konsultacji z wieloma specjalistami, analizując różne zapisy ustawowe jak też oceny środowiska naturalnego w Wałbrzychu przedstawimy kilkanaście programów, które chcemy żeby były realizowane do 2020 roku w celu osiągnięcia takiej sytuacji, żeby w 2020 roku Wałbrzych był wzorcowym miastem w dziedzinie środowiska i ekologii– powiedział Prezydent Roman Szełemej

W drugiej części spotkania mieszkańcy Starego Zdroju w rozmowie z Prezydentem poruszali tematy dotyczące w większości swojej dzielnicy i tego, co można zmienić, usprawnić i ulepszyć. Mowa była między innymi o zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. W czerwcu ubiegłego roku wydano pozwolenie na jej budowę. Budowa obwodnicy jednak mimo uzyskania pozwolenia nie ruszyła, ponieważ nastąpiła zmiana harmonogramu budowy dróg i pierwszoplanowe stały się drogi S3 i S8. Obwodnica Wałbrzycha – inwestycja o wartości 300 milionów złotych czeka w kolejce na realizację. Decyzja w tej sprawie należy do GDDiK.

Kolejnym poruszanym tematem była komunikacja. Pojawił się pomysł, żeby miejskie autobusy w godzinach wieczornych i nocnych zatrzymywały się na przystankach tylko na żądanie pasażerów. Okazało się jednak, że były przeprowadzane badania komunikacji autobusowej, która działa teraz według planu transportowego i większość osób jest z tego działania zadowolona. Dodatkowo pojawią się nowe taryfy, które mają zachęcić pasażerów do korzystania z nowoczesnej, wygodnej i bezpiecznej komunikacji miejskiej. Pomysł likwidacji prywatnych przewoźników również upadł, ponieważ według przepisów prawa jest wolność konkurencji a każą linię może obsługiwać kilku przewoźników. Kolejnym wnioskiem mieszkańców był zakaz wjazdu TIRów do miasta i kierowanie ich ulicą Uczniowską. Jednak z uwagi na istniejące w Wałbrzychu centra handlowe i zakłady uzależnione od transportu taki zakaz ruchu okazał się niemożliwy do wprowadzenia.

Podczas spotkania mowa też była o remontach dróg. Pojawił się pomysł utworzenia ronda na wysokości dawnego hotelu Sudety, aby osoby wyjeżdżające z ulicy Żeromskiego i skręcające w kierunku Piaskowej Góry mogły dokonać takiego manewru na rondzie. W chwili obecnej nie ma szczegółowych planów co do tego odcinka drogi i wszystkie możliwości są brane pod uwagę. Następną sprawą była ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Armii Krajowej. Ulica ta remontowana jest na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że ten kto wygrał przetarg tworzy plany remontu na podstawie ogólnych wymagań. Projektant zebrał informacje od użytkowników i mieszkańców i na tej podstawie powstał plan, obejmujący pas ruchu, chodniki i sygnalizację świetlną. Mieszkańcy Starego Zdroju zainteresowani też byli remontami nawierzchni mniejszych, bocznych ulic. Remonty takie są w planach, ale priorytet mają drogi o dużym natężeniu ruchu.

Na spotkaniu poruszano też kwestię budynków i ich remontów. Stara zajezdnia autobusowa powinna zostać wyburzona, a ponieważ teren na którym stoi jest zanieczyszczony jego przyszłe przeznaczenie jest bardzo ograniczone. Budynki natomiast nie nadają się do remontu, który byłby zbyt kosztowny. Przy ulicy Kombatantów znajduje się budynek po szkole, dla którego nie ma w chwili obecnej zastosowania. Adaptacja tego budynku na inne cele jest droższa niż budowa nowego. Problem stwarza też teren placu targowego przy skrzyżowaniu z ulicą Pocztową. Decyzja co do tego terenu ma zapaść w ciągu kilku miesięcy.

Wczorajsze spotkanie Prezydenta Wałbrzycha z mieszkańcami Starego Zdroju było kolejnym już tego typu spotkaniem, podczas którego Prezydent przedstawiał swoje dokonania, inwestycje i plany a także słuchał opinii i sugestii mieszkańców poszczególnych dzielnic Wałbrzycha.

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group