MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Słów kilka o Mobruku

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 1 października 2011, 10:21
Aktualizacja: 10:22
Autor: PAW
Fot. red
Jednym z najczęściej przewijających się tematów wśród naszych Czytelników jest sprawa składowiska odpadów Mobruk. Temat powrócił również podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

O likwidację Mobruku zabiegają mieszkańcy, którzy znoszą od lat uciążliwość tego zakładu. Dotychczas jednak żadnymi sposobami nie udawało się doprowadzić do zamknięcia zakładu. Wydawało się, że decyzje środowiskowe, które jednoznacznie wskazują, że działalność firmy wpływa niekorzystnie na zdrowie mieszkańców Wałbrzycha, spowodują, że wreszcie wałbrzyszanie dopną swego i Mobruk zniknie z mapy miasta. Tak się jednak nie stało, a firma wciąż działa. Na ostatniej sesji Rady Miasta Wałbrzycha do tej kwestii odniósł się w swoim sprawozdaniu prezydent Roman Szełemej.
- Firma Mobruk wykorzystuje wszelkie możliwe instrumenty prawne, by nie dopuścić do likwidacji składowiska – mówi Szełemej. – My jako urząd robimy wszystko, by rozwiązać ten problem jak najszybciej, ale nie wszystko zależy od nas.

Roman Szełemej zapewnia, że sprawa jest bezustannie monitorowana. Urząd Miasta w Wałbrzychu wysyła w tej sprawie wiele pism do poszczególnych instytucji i urzędów, które mogą przyspieszyć decyzję o likwidacji składowiska. W tej chwili sprawa utknęła w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i samorządowcy czekają na jego decyzję.

Coraz częściej pojawiają się opinie, że w Wałbrzychu mają powstać kolejne zakłady, których funkcjonowanie będzie niekorzystnie wpływać na zdrowie mieszkańców miasta. Mówi się o planowanych inwestycjach dotyczących choćby budowy instalacji do produkcji granulatu cementowego.
- Firmy tego rodzaju próbują uzyskać zgodę na rozpoczęcie działalności – mówi Roman Szełemej. – Jako miasto oczywiście się na to nie zgadzamy, ale tu też nie wszystko od nas zależy, bo sporo w tej kwestii ma do powiedzenia Starostwo Powiatowe. Kłania się więc po raz kolejny brak jednego gospodarza w mieście.

Czytaj również

Disco Wałbrzych

Nietuzinkowa postać

Spłonął posiłek...

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~lewica 1-10-2011 10:47
Co ma starostwo do Mobruka? Szełemej już się gubi jak wybielić kolesi z PO, żeby nie poszli siedzieć za Mobruk.
~ 1-10-2011 10:58
Precz z Szelemejem
~Jaśko 1-10-2011 11:02
Skoro coś robi w tej sprawie starostwo to należy o tym napisać,a nie pisać tak, że nie wiadomo o co chodzi. A może to prawda, że te 20,00 mln zł,które otrzymał właściciel Mobruka z Unii Europejskiej, to powstanie nowy zakład w Wałbrzychu? I znów nie będzie wiadomo kogo za to winiić?
~monia 1-10-2011 11:40
Szełemej za każdym razem kiedy czegoś nie może ogarnąć zwala wine na brak grodzkości!! To nie jest prawda! Uśmiałam się ostatnio kiedy powiedział, że nie może remontować mieszkań, bo nie ma owej grodzkości! Żenada!
~ona77 1-10-2011 11:59
No to jak nie rozumie - nowe inwestycje Mobruka idą pełna parą bez zgody? i co ma grodzkość do Mobruka - Szełemej bredzi coś bez składu i ładu ... chyba ważna jest decyzja (o nielegalności) Ministra Ochrony Środowiska odnośnie tegoż składowiska,to co opowiada,że nie ma narzędzi w ręku aby zamknąć największą zakałę naszego miasta ...
~ 1-10-2011 12:08
.... Mówi się o planowanych inwestycjach dotyczących choćby budowy instalacji do produkcji granulatu cementowego. ... to dopiero będzie się działo w naszym mieście jak ta inwestycja wypali ... będą spalać to co przez lata składowali przy Małopolskiej ... zapowiada się ciekawie
~c.s 1-10-2011 12:21
może czas zacząć mówić otwarcie o tym co się dzieje w Wałbrzychu?
~olo 1-10-2011 12:32
Prezydent Szełemej obiecał ze doprowadzi do likwidacji Mobruku a co Mobruk ma się dobrze i rozkwita . Prezydent Szełemej obiecał ze absolutnie nie pozwoli na wzrost cen wody w Wałbrzychu a co woda podrożała. Pokemony stwórzcie sobie własne państwo tam głosujcie sobie na PO i płacie za to Ale do czorta czemu ja muszę płacić za wasze debilne wybory . Bo za wodę płace ja i mnie to bije po kieszeni . Ze was to dobrze sami tego chcecie ale dlaczego mnie !!!
~walbrzych 1-10-2011 12:47
ta jasne a ja bym musla placic za wilda bo wild by pajacowal , dobry jestes olo
~R. 1-10-2011 15:15
Dla przypomnienia tym o krótkiej pamięci: http://www.............../pl/wiadomosci,News,14510,wios-wszczyna-procedure-dotyczaca-wstrzymania-eksploatacji-skladowiska-mobruk.html i najważniejszy cytat: "Efektem spotkania jest decyzja o wszczęciu przez WIOŚ procedury zmierzającej do wstrzymania eksploatacji składowiska MoBruk" tygodnie lecą a tu a ni słychu o zamknięciu wysypiska - co więcej nie ma też info o tym, że zostały wydane decyzje administracyjne wspomniana procedurę blokujące. Jak to więc jest ?
~Jasio 2-10-2011 10:14
Wszystko przez Ławskiego! Nie chce oddać powiatu i jeszcze MOBRUK nam wciska. Precz z lewicą, Palikot do sejmu!
~do jasia 2-10-2011 13:28
a Palikot to nie lewica???
~Marysia 2-10-2011 14:00
Pan Szełemej cudotwórca oświadczył w TV, że sprawa Mobruku pozytywnie załatwiona. I co? A teraz to nie takie proste? Rządzić miastem to nie to samo co nakazać pielęgniarce coś natychmiast wykonać.
~ona77 2-10-2011 18:18
Faktycznie sprawa tak załatwiona,że na składowisko w dalszym ciągu wjeżdżają tiry z Bóg wie czym w środku ... a Mokrzycki na Gaju rozrasta się w takim tempie jak żadna inna inwestycja na terenie naszego miasta ...
~Rosa 8-10-2011 23:51
KTO wydał zezwolenie, aby Wałbrzych stał się śmietnikiem Europy????? KTO za to odpowie?????? KOMU nie zależy na zdrowiu mieszkańców Wałbrzycha???
~J-23 Do Rosy 3-11-2011 23:37
Chyba poprzednicy obecnych władz,

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dworce do remontu

Pocztowcy niezadowoleni

Wojenne wspomnienia

Policja poszukuje

Niepewny los basenu