MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 2 czerwca
im. Marianny, Piotra

Siostro basen!

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 24 sierpnia 2010, 20:42
Aktualizacja: Środa, 25 sierpnia 2010, 13:22
Autor: Sven
W Wałbrzychu kąpielisk jest zdecydowanie zbyt mało
Fot. red
W Wałbrzychu nigdy nie było za dużo pływalni. Odkąd pamiętamy, zawsze była mowa o tym, że trzeba baseny budować. Tymczasem od lat sytuacja jest wręcz odwrotna.

Najpierw zniknął odkryty basen na Nowym Mieście. Był przestarzały i pękała niecka. Uznano, że trzeba go zburzyć. Co prawda, kilka miesięcy temu usłyszeliśmy od kompetentnej osoby, że można go było uratować, zabrakło jednak dobrej woli decydentów. Do dzisiaj działa, na szczęście, obiekt na Rusinowie (ewentualnie w Rusinowej). Ale jak długo? Może się przecież zdarzyć, że pęknie z powodu nadmiernej ilości korzystających. W sprawie basenów odkrytych to już wszystko.

Było też kilka basenów krytych. Było, ponieważ 25 sierpnia 2010 roku możemy śmiało powiedzieć, że pozostał jeden – przy Szkole Podstawowej nr 21 na Podzamczu.

Niewiele osób dziś jeszcze pamięta zakład kąpielowy przy Małej. Tego basenu nie ma już tak długo, że wydaje się jakby go nigdy nie było. W ostatnich latach, najpierw pod pretekstem remontu zamknięta została pływalnia przy IV L.O. Wkrótce potem żywot zakończył obiekt przy Ratuszowej, tym razem pod pretekstem budowy Aqua Zdroju. Owszem, budowę rozpoczęto, ale przez wiele miesięcy stara budowla stała niewykorzystana.

Wiosną bieżącego roku pojawił się kolejny problem. Tym razem z basenem przy Ogrodowej. Obiekt niewielki, ale o dużym „obłożeniu”. Korzystały z niego dzieci ze szkoły specjalnej, młodzież z „Mechanika”, stowarzyszenia i niezrzeszeni miłośnicy pływania. Prowadzone tam były zajęcia rehabilitacyjne.

Od 1 września, gdy uczniowie wrócą do szkół, nie będzie już zajęć na basenie. Zawiodły filtry. Trzeba je wymienić. Starostwo Powiatowe, które jest zarządcą obiektu, przeznaczyło na ten cel 65 tysięcy złotych. Tyle tylko, że za te pieniądze nikt wymiany przeprowadzić nie chce. Jedyna oferta opiewała na kwotę 145 tysięcy. Zarząd Powiatu ma zająć się tą sprawą, być może nawet jeszcze w tym tygodniu.

Nie oznacza to jednak uruchomienia basenu. Jeżeli nawet w budżecie znajdą się pieniądze, to trzeba będzie ogłosić przetarg. Procedura przetargowa trwa tak długo jak trwać musi. Potem jeszcze tylko remont. Dzisiaj nikt nie chce podać terminu ponownego otwarcia basenu nawet w przybliżeniu.

A tyle się mówi o zbawiennym wpływie pływania na rozwój fizyczny i utrzymanie kondycji. Tyle się mówi o potrzebie upowszechnienia umiejętności pływania. Tyle się mówi o setkach utonięć rocznie z powodu braku tej umiejętności. No właśnie, mówi się…

Czytaj również

Ranking kredytów gotówkowych

Czym jest fotowoltaika?

Gra terenowa

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Hans 24-08-2010 20:59
A co w tym źle zarządzanym OD ZAWSZE mieście-wsi działa normalnie? NIC! To miasto MTB - bo nie trzeba nic inwestować! Po co nam pływalnie, boiska, hale sportowe? Mamy hipermarkety i WITACZ pod którym zawsze można wypić tanie wino... W europie prawie każde małe miasteczko posiada takie coś jak pływalia...
~ktoś 24-08-2010 21:49
Słusznie po jakiego nam obiekty sportowe jeszcze się na nich cos komuś stanie i problem, po co budować jak to taki problem lepiej zamknąć. Przecież jak ktoś chce skorzystać z różnych obiektów sportowych może jechać na prowincję Wałbrzycha np lodowisko (świdnica), basen odkryty (Strzegom, Mezimesti, Świebodzice - już niedługo zacznie się przebudowa), aquapark (Świebodzice, Bielawa) itd. No ale piękny uśmiechnięty wybuduje parę metrów drogi (średnia na jego kadencję pewnie taka wyjdzie) i wszyscy mamy się cieszyć. No ale cóż wybierzemy jego ponownie - bo alternatywy brak - ciągle te same twarze które pomimo zasiadania we władzach nic konkretnego nie zrobiły. A przyjdą wybory i znowu ci sami radni - SKANDAL - no ale cóż ludzi wykształconych czyli alternatywy brak a to się równa kolejnym 4 latką narzekania :(
~111 24-08-2010 21:55
kilkaset tysięcy złotych na klomb przy wjezdzie do Wałbrzycha.... a na basen nie mogą? Czemu w tym mieście robią coś, co widać, a jest najzupełniej w świecie BEZUŻYTECZNE. Bo na co komu taki witacz? A basen jednak znajduje chętnych odwiedzającuch....
~ JaCek 24-08-2010 22:20
Pierwszy zlikwidowany basen odkryty mieścił sie na obecnej dzielnicy Podzamcze w okolicy obecnego "Lidla" a następny na Podgórzu.Mało kto je jednak pamięta. Autor artykułu chyba słabo się przygotował. BIEDNY TEN WAŁBRZYCH !!!
~joja 24-08-2010 22:29
A Basen na ul.Małej to co? Od dawna zrównany z ziemią. W centrum miasta straszą gruzy po tym basenie ale nie opodal obecna ekipa remontuje elewacje na Lewartowskiego i chce robić plac pod teatrem, a gruzy po byłym basenie jak były tak są i to za płotem! Skandal. Taka sama sytuacja jest na ul.Młynarskiej po byłej winiarni! Jak tak można!
~Palooh 25-08-2010 0:32
Dzielnica nzaywa się .nazywała i będzie nazywać ''RUSINOWA'' ,więc oczywiste jest ,że basen w Rusinowej!! Nie rozumiem tego ''ewentualnie'' Ludzie!! KOGO WY TAM ZATRUDNIACIE?? WSTYD!!!
~krew mnie zalewa 25-08-2010 7:29
palooh ty bucu polonisto,tacy jak ty powinni płacic za czytanie portalu.wstyd to,ze ty z wałbrzycha jestes.jak baranie masz błedy w gazecie łapiesz za telefon i dzwonisz???nie ,bo tutaj sobie mozesz poskakac i tyle twojego.zenada,małutki człowieczek.zamiast na temat pisza takie "ę""ą" i radoche maja
~ruda 25-08-2010 7:43
na kazdym portalu znajdzie się głupio-madry,nie wiem czym sie tu denerwowac,ja takich jak palooh zwyczajnie czytam i zapominam,ze czytałam.pzdr
~:)))) 25-08-2010 8:34
troche cierpliwosci bedziemy mieli na ratuszowej wypas,w koncu zbuduja nie??
~Artek H. 25-08-2010 9:19
Palooh ma rację. Dzielnica to "Rusinowa", więc odmiana to "Rusinowej" a nie "Rusinowie". Ta dzielnica to nie "Rusinów"! Gdyby nie użycie słowa "ewentualnie" i to w dodatku do prawidłowej formy mało kto by się czepiał. Redaktor portalu wałbrzyskiego powinien znać prawidłowe nazwy dzielnic i nie tylko.
idler73 25-08-2010 9:38
No proszę, o basenach pisali, o nazwę dzielnicy się pokłócili. Brawo, bracia Wałbrzyszanie, prawie jak w ratuszu :)
~ 25-08-2010 10:20
...ma być budowany basen u wąsatego pietrka!!!
sanityfair 25-08-2010 11:02
Na Ratuszowej już nie ma takiej pewności. Chodzą słuchy, że pracę stają na czas jakiś, bowiem fundamenty starego basenu przeszkadzają. Zatem na AquaZdrój też przyjdzie poczekać. A co do Rusinowej - przejdź się jeden z drugim po mieście i zróbta sondę wśród Wałbrzyszan. Obawiam się, że większość jednak używa nieprawidłowej formy "Rusinów", to i człowiek może się pomylić.
~podzamcze 25-08-2010 11:04
Rusinowa dzielnica gdzie psy d... szczekaja a tu kilku walczy o prawidłową nazwe,ciekawe czy w szkole takie kozaki byli.wy tam tylko ten basenik macie i nic wiecej
~ 25-08-2010 12:09
sanityfair - i właśnie m.in. dlatego ten portal powinien upowszechniać poprawną formę. Przyzwyczajenia ludności nie powinny wpływać na zmianę reguł pisowni, etc. Wygląda na to, że błąd nie wynika z pomyłki, a zdaje się być zwyczajnym - mało wyszukanym, ale jednak - sarkazmem Sz. P. dziennikarza. idler73 - wałbrzyszanie, jeśli już :D
~walbrzych 25-08-2010 12:52
macie kapielisko zobaczcie caly film http://www.youtube
~Palooh 25-08-2010 22:12
A Aqua Zdrój będzie na Białej Kamieni. Niech na umowie najlepiej tak napiszą. Baseny chcecie budować , a nie wiecie jakie dzielnice macie. WSTYD!!
~wodnik szuwarek 26-08-2010 7:49
Kiedyś był basen na potgużu!!!
~ 27-08-2010 13:42
palooh zamulasz jak stara baba,moze twoj pies ma sraczke i tak sie pienisz?
~wodnik szuwarek 29-08-2010 19:06
...sorry za błąd ortograficzny-powinno być potkużu!!!
~dziadek 2-09-2010 14:25
Kiedyś Rusinowa nazywała się Rusinów i wiele osób używa tej starej nazwy , obecnie niewłaściwej. Ale to nie jest powód , żeby sę zaraz obrzucać błotem.
~lalala 18-08-2013 22:49
to basen z głuszycy jest

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poszukują jubilatów

Stara Kopalnia ma 250 lat

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?

Rusza wypożyczalnia

Oświadczenie burmistrza