MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Shopping po wałbrzysku, czyli sobota w hipermarkecie. Felieton

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 5 lipca 2009, 8:35
Aktualizacja: 21:06
Autor: Aman
Fot. Aman
Jeszcze dwie dekady temu – ponura szarość pustych regałów, niekończące się kolejki, deficyt podstawowych towarów, talony i reglamentacja oraz górująca nad tym wszystkim wszechwładza kierowniczki sklepu, od której kaprysu mógł zależeć szczęśliwy powrót do domu z wymarzonym trofeum lub w przypadku popadnięcia w niełaskę – jedynie z frustracją i pustymi rękoma. Dziś – dziesiątki tysięcy metrów powierzchni handlowej, setki towarów, kilometry zapełnionych półek, wyspecjalizowane działy, programy lojalnościowe, karty rabatowe, uśmiechnięte hostessy, kolorowe reklamy i muzyka relaksacyjna płynąca z głośników.

Rewolucja konsumpcyjna, która ogarnęła Polskę wraz z końcem PRL, od dawna zadomowiła się również w Wałbrzychu. W obszarze dwóch największych dzielnic tj. Podzamcza i Piaskowej Góry funkcjonują trzy główne hipermarkety, każdy z odrębnym pasażem handlowym oraz dwa sklepy wielkopowierzchniowe o profilu budowlanym, a także jeden market przeznaczony dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W sumie sześć jednostek, o których można śmiało powiedzieć, że zmieniły oblicze wałbrzyskiego handlu detalicznego. W planach są zaś kolejne dwie galerie handlowe w centrum miasta. Nie jest to mało jak na miasto liczące 120 tys. mieszkańców, choć z pewnością daleko nam do rozmachu inwestycyjnego wrocławskich Bielan, które dzięki stałej rozbudowie stały się de facto odrębnym, handlowym miastem.

Skalę wpływu wałbrzyskich hipermarketów na życie społeczne można łatwo zaobserwować w szczególny dzień handlowego tygodnia, jakim jest sobota. Wtedy to właśnie sklepowe przestrzenie szczelnie wypełniają się szpalerami klientów, których nieprzerwane potoki płyną wzdłuż handlowych alejek. Starsi i młodsi, samotni i z całymi rodzinami. Niektórzy powoli i w skupieniu, inni – w pośpiechu, pochłonięci rozmowami. Wszyscy gromadzą się w podstawowym zamiarze: by zaopatrzyć się w potrzebne im artykuły. Ale to nie jedyny cel.

Często rodzice, którzy przez cały tydzień widzieli się z dziećmi i z sobą nawzajem jedynie rano i wieczorem, wykorzystują wizytę w markecie by nadrobić stracone, rodzinne godziny. Wspólne zakupy, zwiedzanie sklepów, a potem wspólny obiad. Ojciec z synem odwiedzą jeszcze punkt z akcesoriami komputerowymi, matka z córką zajrzą do sklepu z butami i torebkami. Przyjaciele po zakupach umówią się na kawę, a gdy ze spotkanym przypadkowo „na hali” znajomym będziemy w sklepowej kawiarni wspominać dawne czasy, obok miną nas uczennice liceum, które umówiły się na wspólny rekonesans po butikach z markową odzieżą.

Pod tym względem Wałbrzych nie odbiega od sytuacji w większości średnich i dużych, polskich miast, w których centra handlowe pełnią podobną funkcję, jaką w greckim mieście-państwie pełniła agora. Z tym jednak wyjątkiem, że Wałbrzych nie posiada tętniącego życiem rynku, czy uliczek z dziesiątkami kafejek i klubów, rola więc hipermarketu jako swoistego meeting place w naszym mieście znacznie wzrasta.

Otwartym pozostaje pytanie, czy kierunek tej ewolucji jest właściwy oraz co ewentualnie mogłoby być dla niego alternatywą. Tymczasem w mocy pozostaje obiegowa opinia, jaką często można usłyszeć wśród wałbrzyszan: „Jeśli chcesz z kimś pogadać, a nie masz z kim, idź do hipermarketu. Na pewno spotkasz kogoś znajomego”. Dodajmy – szczególnie w sobotę.

Czytaj również

Śmieci im nie ubywa

Trzaskowski zdobył Wałbrzych

Sukces na początek

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ago 5-07-2009 12:08
Czy ktoś z mieszkańców Wałbrzycha mógłby mi napisać, gdzie w Waszym mieście znajdują się najlepsze sklepy z bielizną damską? Chętnie przyjadę do Was na zakupy. Pozdrawiam i dziekuję za informacje.
piipi 5-07-2009 12:32
~WROCLAW ..zaskakujesz mnie ? Napisz wymiary ..itp !
piipi 5-07-2009 12:41
~PRZYPOMNIENIE: ..do pogadania to jest NAJlepsze forum *Fajnego Walbrzyszka !
~Inka.9 5-07-2009 12:41
[do ago] Polecam w pasażu handlowym zarówno Tesco, jak i Auchan. Także w Śródmieściu - przy Sienkiewicza oraz Moniuszki - te jednak mają nieco mniejszy asortyment.
~Inka.9 5-07-2009 12:43
A które są godne polecenia w Jeleniej?
piipi 5-07-2009 12:44
~C.d ..CUDOWNA moc ma "Walbrzyszek",bo sciaga .. *fajnych ludzi z Wroclawia i Jeleniej Gory ! To prawdziwi ..FANS !
piipi 5-07-2009 12:58
..do - [~Inka.9..] hi,.. ONA jest teraz na moim ..ciele ! "Passionta" *cudowna na fajne dni i wieczory ! Galeria Karkonoska ..ma takie cuda !
~do ago 5-07-2009 13:55
Jakiej marki staniki najchętniej nosisz?
~ago 5-07-2009 14:30
Do Inka.9: Dziękuję za informację, na pewno do Was przyjadę w najbliższym czasie na zakupy. Jeśli chodzi o Jelenią, polecam sklepiki na targowisku "Flora" (blisko centrum). Tanio, duży wybór i zawsze można trafić na jakiś ładny ciuszek. P.S. A piipi się nie przejmuj, ona lubi pisać dużo i nie na temat. Pozdrawiam, ago
piipi 5-07-2009 16:46
~UWAGA ..UWAGA !!! ~Dziewczyny ..uwazajcie,bo *mezczyzna nas tutaj podglada !!! (..patrz.post z godz.13:55)
~ago 5-07-2009 17:36
Do postu z godz. 13:55: A jakbym Ci napisała, że najchętniej nie noszę żadnych, to co powiesz?
~ago 5-07-2009 18:12
piipi, a Ty nie jesteś mężczyzna? Mam coraz silniejsze wrażenie, że tak! Przyznaj się, proszę...
~ago 5-07-2009 18:12
Jeśli nie jesteś mężczyzną, to napisz, jaki nosisz rozmiar stanika!
~ 5-07-2009 18:13
A co, nie posiadasz biustu? ;-)
~P. 5-07-2009 20:01
ale autorowi nie chodzilo chyba tylko o info o butikach ale o tym, ze są namiastką normalnych form spędzania wolnego czasu - kawiarni, pubu czy kręgielni;-)))))
~Inka.9 5-07-2009 20:32
[do P.] Oczywiście, że masz rację:-), ale... wywiązała się ,,praktyczna" dyskusja;-)
~ago 5-07-2009 20:56
Zdradzę Wam, że piipi z kolei lubi chodzić bez majteczek. Tutaj pewnie wstydzi się jeszcze przyznać, ale na "Jelonce" i w "Nowinach Jeleniogórskich" ciągle się tym chwali ;)
~ago 5-07-2009 20:57
Inka.9, praktyki nigdy za wiele, prawda? A kobiety też czasem muszą podyskutować o własnych sprawach, w końcu mężczyźni mogą gadać o samochodach, sporcie i tym podobnych duperelach, a my nie mamy prawa??
piipi 5-07-2009 22:15
~INKA ..ostrzegalam ! Twoj dyskutant jest *MEZCZYZNA ! Pomysl .. w naszym swiecie dziewczyn juz NIE uzywamy okreslenia:"stanik" czy "biustonosz" !! ON ..ktory tych okreslen uzywal moze byc TYLKO .. ..BOJE sie !
~ago 6-07-2009 4:09
Piipi, śpisz?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Promesa już wręczona

Lato na Dzikowcu

Wszczęli poszukiwania

Biwak Survivalowy

Szczawno wyróżnione