Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 4256
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rozstrzygnięcie projektów Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego

Wtorek, 12 listopada 2013, 20:29
Aktualizacja: Środa, 13 listopada 2013, 20:29
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Rozstrzygnięcie projektów Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w wałbrzyskim Ratuszu odbyło się spotkanie, podczas którego nastąpiła prezentacja wyników głosowania mieszkańców nad projektami Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego. Dla przypomnienia: Wałbrzyski Budżet Partycypacyjny to 4 miliony złotych, w tym 2,2 miliona zostało przeznaczone na projekty lokalne a 1,8 miliona na projekty ogólnomiejskie.

- Jest mi ogromnie miło, że Państwo przyjęliście zaproszenie w tak dużej liczbie. A jeszcze bardziej jestem rad z tego, że te cele jakie przyświecały samej idei z którą wystąpiliśmy w takiej małej formie w ubiegłym roku a w tym roku w prawdziwie dojrzałej, te cele zostały spełnione poprzez to, że Państwo braliście tak liczny udział w tej partycypacji, w tym pomyśle, w tej idei, która jest sensem demokracji lokalnej. Uwierzyliście Państwo, bardzo wielu młodych ludzi uwierzyło w to, na czym nam szczególnie zależało. W to, że warto zainwestować czas, energię i warto zaangażować lokalną społeczność, żeby coś dobrego zadziało się w Państwa małej ojczyźnie – powiedział na początku spotkania Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

Prezydent zwracał też uwagę i kilkakrotnie podkreślał fakt, że w głosowaniu wzięła udział duża liczba osób do tego uprawnionych. Frekwencja wyniosła ponad 22 procent, czyli ponad 20 tysięcy głosujących, co idąc za słowami Prezydenta Szełemeja można uznać za sukces i najważniejsze osiągnięcie całego projektu.

Założenia Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego opracował Zespół Obywatelski w składzie: Przewodniczący Klubów Rady Miejskiej Wałbrzycha, przedstawiciele Rad Wspólnot Samorządowych, przedstawiciele Rady Kultury, Sportu, Seniorów, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych, Przewodniczący Gminnej Rady Pożytku Publicznego, przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miejskiej, przedstawiciel przedsiębiorców, Prezydent Miasta i pracownicy Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

Do 30 września mieszkańcy Wałbrzycha mogli zgłaszać swoje projekty, których w sumie wpłynęło 121, z czego 85 to były projekty lokalne a 36 projekty ogólnomiejskie. Projekty zadań składać mogły zarówno osoby fizyczne, grupy osób, jak również Rady Wspólnot Samorządowych, stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje pozarządowe działające na terenie Wałbrzycha. Do projektu należało dołączyć listę zawierającą minimum 15 podpisów osób wspierających projekt. Najwięcej projektów lokalnych złożono w dzielnicach Podgórze, Stary i Nowy Glinik – 16. W dalszej kolejności znalazły się: Śródmieście, Gaj – 11, Nowe Miasto – 10, Biały Kamień, Konradów – 9, Sobięcin – 9, Szczawienko, Książ, Lubiechów – 8, Stary Zdrój – 7, Piaskowa Góra – 5, Podzamcze – 4, Rusinowa, Kozice – 3 i 2 projekty na Poniatowie. Od 14 do 28 października wałbrzyszanie mogli głosować osobiście, korespondencyjnie, lub przez internet na wybrany projekt. Złożone projekty były przez Zespół Weryfikacyjny sprawdzane pod względem kompletności, zgodności z kompetencjami gminy, charakteru projektu, miejsca realizacji, prawidłowości kosztów realizacji projektowanego zadania czy możliwości zabezpieczenia w budżecie kosztów utrzymania zrealizowanego projektu w latach następnych.

W głosowaniu nad projektami lokalnymi zwyciężyły i tym samym zostaną zrealizowane następujące projekty:

Śródmieście – Gaj – Nasze zielone i bezpieczne podwórko – między ul.Wysockiego a ul. Chrobrego uzyskało 291 głosów i 180 000 złotych, Nasz zielony i bezpieczny plac zabaw – między ul. Przemysłową a ul. 1 Maja 287 głosów i 50 000 złotych i budowa sieci bezpłatnego radiowego dostępu do sieci Miejski Internet Wałbrzych 284 głosy i 60 000 złotych.

Nowe Miasto – „Nowomiejski Ekoogród – centrum spotkań mieszkańców” – realizowany przez RWS „Nowe Miasto” 461 głosów i 125 700 złotych i 439 „Popołudnie w sieci” projekt uruchomienia bezpłatnej pracowni komputerowej 439 głosów i 72 300 złotych.

Stary Zdrój - budowa parkingu dla samochodów osobowych przy ul. Armii Krajowej 72 382 głosy i 51 830 złotych i „Zielona siłownia” – miejsce rekreacyjne dla uczniów Zespołu Szkół Techniczno- Budowlanych i mieszkańców Starego Zdroju 207 głosów i 105 000 złotych.

Podgórze, Stary Glinik, Nowy Glinik – „Im bezpieczniejsze boisko – tym mniej dzieci w bramach” ul. Jagiellońska 1 151 głosów i 90 000 złotych i Sport nic nie kosztuje, a kto go uprawia wiele zyskuje – Modernizacja Obiektu sportowego Klubu Piłkarskiego „Podgórze” 890 głosów i 80 000 złotych.

Biały Kamień, Konradów – zagospodarowanie terenów zielonych przy PSP nr 6 1074 głosy i 122 300 złotych, boisko do piłki nożnej przy ul. Spacerowej 1034 głosy i 65 800 złotych i plac zabaw przy ul. Ludowej i Reja 923 głosy i 75 000 złotych.

Sobięcin – „Ścieżka Zdrowia” w parku im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Jordana 320 głosów i 131 960 złotych.

Szczawienko, Książ, Lubiechów – Bądź sprawny bez względu na wiek, czyli międzypokoleniowa integracja przez sport (ul. Wrocławska) 313 głosów i 88 000 złotych.

Poniatów – odnowienie schodów w dzielnicy Poniatów – zejście z ul. Burczykowskich do ul. Piotrowskiego 104 głosy i 44 000 złotych.

Rusinowa, Kozice – „Familia” Plac rekreacyjno-zabawowy na Os. Górniczym 225 głosów i 43 129 złotych i remont i doposażenie siedziby RWS „Rusinowa Kozice” na potrzeby świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży oraz osiedlowego Klubu Seniora 202 głosy i 21 696 złotych.

Piaskowa Góra – Ogródek Jordanowski – reaktywacja – etap I „Integracja RAZ DWA TRZY! – dzieci, młodzież oraz my” przy ul. Dunikowskiego 1055 głosów i 374 000 złotych.

Podzamcze - budowa Sportowego Parku Malucha przy PSP Nr 21 1545 głosów i 396 000 złotych.

Jeżeli chodzi o projekty ogólnomiejskie, to zwyciężył projekt: „Rozbudowa Hospicjum Stacjonarnego podniesienie jakości opieki nad chorymi i ich Rodzinami” z liczbą głosów 3945.

- Organizacyjne tegoroczny budżet był jeśli nie perfekcyjnie, to bardzo dobrze pomyślany. Proszę zwrócić uwagę, że rozstrzygnięcie jest dość późno, 3 dni przed złożeniem budżetu do Rady Miasta. To oznacza, że mieliśmy szansę trochę się uczyć na błędach innych. W tym roku przygotowaliśmy się metodycznie do tego budżetu, powołaliśmy zespół, zespół określił zasady, zasady były weryfikowane przez kolejny zespół. Złożono ponad 120 projektów. Była bardzo skrupulatna weryfikacja. Zasady głosowania najbardziej przejrzyste ze wszystkich w Polsce. Proszę zwrócić uwagę, że nie było możliwości, tak jak to było w wielu miastach w Polsce, głosowania, jeśli jest się przejazdem w tym miejscu. Można było oddać tylko jeden głos. Albo internetowo, albo poprzez ankietę. Wydaje się, że przygotowane było to i przeprowadzone jak prawdziwe wybory. No i ogromna frekwencja, która przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. To jest pochodna tego, że poświęciliśmy bardzo dużo czasu, żeby zainteresować młodzież. Osobiście byłem w każdej szkole ponadgimnazjalnej w mieście. Odbyłem niezliczone spotkania w dzielnicach. Moi współpracownicy wykonali ogrom pracy. Myślę, że to jest efekt. Bardzo rozpowszechniona wiedza. Bardzo duży sukces przede wszystkim mobilizowania mieszkańców do życia własnego miasta. To miasto jest dla nich - powiedział na zakończenie spotkania Prezydent Roman Szełemej

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group