MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 7 lipca
im. Cyryla, Metodego

Rozpoczęło się szczepienie lisów

Wiadomości: Wałbrzych/region
Czwartek, 1 września 2011, 8:46
Aktualizacja: 8:47
Autor: RED
Fot. użyczone
Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 1–10 września na terenie naszego powiatu zostanie przeprowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących.

Szczepienie będzie wykonane metodą zrzutów lotniczych doustnej szczepionki zatopionej we wnętrzu przynęty-mieszance pokarmowej (sporządzonej z masy rybnej) w kształcie ściętego stożka, koloru zielono-brunatnego, o wymiarach 3,9 cm x 3,5 cm x 1,5 cm. - Uodpornienie następuje przez przegryzienie przez lisa przynęty a tym samym pojemniczka ze szczepionką, która rozlewa się na błony śluzowe jamy gębowej zwierzęcia - wyjaśnia Andrzej Bielarczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wałbrzychu i dodaje, że szczepionka ta nie posiada właściwości uodparniających w stosunku do zwierząt domowych.

Zrzuty szczepionki obejmą kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych.

- Nie należy dotykać przynęt ze szczepionką, gdyż lis podejmuje tylko szczepionkę, która nie została dotknięta przez człowieka ani nienaruszona przez inne zwierzę, na przykład psy czy koty - dodaje Andrzej Bielarczyk. Dlatego też w okresie szczepień, jak i w terminie dwóch tygodni po przeprowadzonej akcji, nie należy wypuszczać swobodnie do lasów psów i kotów.

Każdy przypadek kontaktu człowieka z wyłożoną szczepionką należy zgłosić służbom medycznym, natomiast przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich, służbom weterynaryjnym.
W/w dniach a także przez okres 2 tygodni po wyłożeniu szczepionki należy ograniczyć polowania oraz zabrania się polowań z udziałem psów.

- Warto zastosować się do powyższych zaleceń, bo cyklicznie prowadzona akcja szczepień lisów (w okresie wiosny i jesieni) już przynosi wymierne efekty - od 10 lat na terenie naszego powiatu nie zanotowano przypadków lisów chorych na wściekliznę - mówi Andrzej Bielarczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wałbrzychu.

Masowe szczepienie dziko żyjących zwierząt podjęto w naszym regionie jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, ale dopiero po zsynchronizowaniu działań z Czechami, akcje zaczęły przynosić oczekiwany efekt. Ostatniego wściekłego lisa zanotowano w lutym 2001 roku w okolicach Walimia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Duda w Wałbrzychu

Urbański na czele Aqua Zdroju

Interaktywne gry

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Hycel 1-09-2011 17:19
Czy profilaktycznie zaszczepiono wszystkich czlonkow PiS ? Lisy to bardzo madre i rozwazne zwierzeta czego nie mozna (oczywista oczywistosc !) powiedziec o Jarku i jego przydoopasach.
~beatka G II 1-09-2011 17:22
Na "1" PiS na liscie wyborczej potrzeba XXXL dawke- stary cwany lis lubiacy dooobrze zjesc.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent o infrastrukturze sportowej

Dodatek solidarnościowy

Kary za prędkość

Czas remontów

Ciekawie w lipcu