MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 1 września 2015, 16:44
Aktualizacja: Środa, 2 września 2015, 11:10
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Aliny i Czesława Centkiewiczów w Wałbrzychu odbyły się oficjalne miejskie obchody rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016.

W uroczystości udział wzięli wałbrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, miejskich instytucji oświaty, kultury i szkolnictwa a także przedstawiciele policji, straży miejskiej i duchowieństwa. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandarów i odśpiewanie Hymnu Polski. Następnie głos zabrał Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, który powiedział:

-Inauguracja roku szkolnego na Podgórzu nie jest przypadkowa. Świadomie, trochę symbolicznie zdecydowaliśmy się, aby inaugurację zorganizować właśnie tutaj, na Podgórzu w szkole numer 5, ponieważ ta szkoła i to wszystko co się wokół niej dzieje jest w jakimś sensie emanacją naszej wspólnej woli aby system edukacji w Wałbrzychu miał charakter prawdziwie egalitarny. To znaczy, żeby lokalizacja szkoły nie determinowała jej jakości w rozumieniu infrastruktury, żeby nie determinowała jakości nauczania a przede wszystkim nie determinowała tego z jakim dorobkiem intelektualnym, fizycznym, społecznym dzieci chodzące do tej szkoły wejdą w następny etap rozwoju swojego życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i społecznego. Szkoła na Sobięcinie, na Podgórzu ma być tak samo dobra, dokładnie tak samo wyposażona i dająca dokładnie takie same szanse na przyszłość jak szkoła na Piaskowej Górze, Podzamczu, Śródmieściu i Nowym Mieście. Zależy nam na tym, żeby w każdej dzielnicy była porządna szkoła, żeby w każdej dzielnicy ta szkoła była wypełniona w jak najbardziej optymalny sposób.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016 była również okazją do wręczenia wybranym nauczycielom nominacji na stanowiska dyrektorskie i wyższe stopnie awansu zawodowego. Życzenia nauczycielom złożyli obecni na uroczystości wałbrzyscy parlamentarzyści - Katarzyna Izabela Mrzygłocka - Poseł na Sejm RP, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska - Poseł na Sejm RP i Wiesław Kilian - Senator RP. Oficjalne obchody zakończyło wyprowadzenie sztandarów, po których rozpoczęła się część artystyczna, w której uczniowie PSP5 przedstawili program wokalno-teatralny.

-W najbliższych kilkunastu miesiącach czeka nas utworzenie zespołów szkolno-przedszkolnych we wszystkich szkołach podstawowych, w których są klasy pięciolatków. Będziemy przez najbliższe kilkanaście miesięcy prowadzić bardzo intensywne przygotowania, aby w maksymalnej liczbie, gdzie tylko jest to organizacyjnie możliwe zorganizować przy szkołach podstawowych przedszkola, tworząc zgodnie z decyzją Ministerstwa od 1 września przyszłego roku zespoły szkolno-przedszkolne. Będziemy intensywnie inwestować w infrastrukturę, aby jakość infrastruktury przedszkolnej i jakoś wychowania była na najwyższym poziomie. Docelowo chcielibyśmy, aby w każdej szkole podstawowej zespół szkolno-przedszkolny był naturalną bazą, fundamentem demograficznym w ciągu najbliższych lat funkcjonowania danej szkoły. Po wszystkich trudnych decyzjach uważamy, że przez najbliższe kilka lat sieć placówek oświatowych w Wałbrzychu pozostanie stabilna i stała. Nie planujemy żadnych zmian dotyczących sieci placówek w najbliższych latach. To dobra wiadomość, bo pozwala dyrektorom i nauczycielom planować również swój rozwój zawodowy. Zespoły szkolno-przedszkolne czasami będą tworzone w nowej infrastrukturze, a czasem będzie to niewielka kosmetyka, dostosowująca do wymogów przeciwpożarowych i innych, związanych z nadzorem budowlanym - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przygotowują boisko

Basen od 11 lipca

Trzaskowski zdobył Wałbrzych

Uratowali dziczka

Nasi wśród wyróżnionych

Przychodnia "Krzysztof" przyjmuje zapisy

Skwer "Grubego"

Duda w Wałbrzychu