MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Rozpoczęcie II Festiwalu Krystyny Jandy w Szczawnie–Zdroju

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Piątek, 18 września 2015, 10:44
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 września 2015, 16:01
Autor: Katarzyna Szwarc
Fot. Katarzyna Szwarc
Wczoraj w Szczawnie–Zdroju odbyła się inauguracja Festiwalu Krystyny Jandy.

To już druga edycja Festiwalu, podczas którego Krystyna Janda pokazuje w Szczawnie-Zdroju tytuły, które zazwyczaj goszczą na deskach warszawskiego Och-Teatru oraz Teatru Polonia. W tym roku zaprezentowane zostaną cztery spektakle - „Biała bluzka”, „Czas nas uczy pogody”, „Ucho, gardło, nóż” oraz „Kalina”. Dodatkowo codziennie w Domu Zdrojowym odbywają się darmowe pokazy filmów, w których grała Krystyna Janda.

Festiwal zainaugurowano „Białą bluzką” – monodramem według opowiadania Agnieszki Osieckiej i z wykorzystaniem jej dziesięciu najważniejszych piosenek. Krystyna Janda przez 1,5 godziny przypomina szarą, polską rzeczywistość za czasów stanu wojennego. Starsi przypominają sobie trudy stania w kolejkach, zdobywania kartek, zaświadczeń z miejsc pracy oraz stempelków, zaś młodzi dostają szansę, aby spróbować zrozumieć jak żyło się w ówczesnej Polsce, pełnej kontrastów i niedorzeczności.

„Biała bluzka” miała swoją premierę w 2010 roku i od tego czasu zagrana została już ponad 150 razy. Osobą odpowiedzialną za adaptację i reżyserię opowiadania Agnieszki Osieckiej jest Magda Umer. Oficjalne pożegnanie z tytułem nastąpi 8 listopada w Och-Teatrze.

Szczawieńska publiczność nagrodziła Krystynę Jandę długimi oklaskami i owacją na stojąco. Po spektaklu nastąpiła krótka rozmowa z aktorką, podczas której odpowiadała na pytania dotyczące m.in. historii „Białej bluzki” oraz planów na przyszłość.

Dzisiaj o godzinie 19:00 na deskach Teatru Zdrojowego odbędzie się spektakl muzyczny „Czas nas uczy pogody” w reżyserii Krzysztofa Materny.

W sobotę o godzinie 17:00 Krystyna Janda wystąpi w Teatrze Dramatycznym w reżyserowanym przez siebie monodramie „Ucho, gardło, nóż”.

Zaś w niedzielę o godzinie 19:00 ponownie w Teatrze Zdrojowym zostanie zaprezentowana „Kalina” z udziałem Katarzyny Figury.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wraca stand–up

Ruszyły próby

Przyjedzie Duda

Promesy na sprzęt

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Festiwal odwołany

Relaksacyjny koncert

Miasto broni strażników