Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 6315
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Rower fajny jest

Środa, 28 lipca 2010, 7:45
Aktualizacja: 7:46
Autor: Sven
Wałbrzych/REGION: Rower fajny jest
Radosław Surówka udziela rad, jakie rowery są najlepsze
Fot. Krzysztof Żarkowski
Przejechanie Wałbrzycha na rowerze nadal pozostaje nie lada wyzwaniem, szczególnie dla mniej doświadczonego cyklisty. Ale z drugiej strony, mamy w mieście i wokół niego kilka tras MTB, ostatnio odbyły się mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim, odbyły się pierwsze „masy krytyczne” czyli manifestacje rowerzystów.

Sezon mamy w pełni. Lato piękne. Postanowiliśmy kupić rower, już widząc oczami wyobraźni nasze spektakularne wyczyny kolarskie. Dobrze, ale gdzie, jaki i za ile? Aby uniknąć problemu decyzyjnego, poszliśmy po radę do fachowca. Postawiliśmy te wszystkie pytania Radkowi Surówce, który od wielu lat kieruje sklepem i serwisem rowerowym w Wałbrzychu.

Gdzie?

- Był taki trend, żeby kupować rowery w marketach. Bo taniej. Niestety taki rower nie był ani dobrze skręcony, ani wyregulowany. Nie mógł dobrze działać i często się psuł. Przyczyn jest kilka: w markecie nikt się na tym nie zna, a niska cena odzwierciedla słabą jakość. Mieliśmy wielu klientów, którzy prawie zaraz po zakupie, przychodzili, abyśmy doprowadzili rower do użytku. Wielu ludzi pamięta o tym i następny rower kupuje w sklepie specjalistycznym.

Za ile?

- Minimalna cena roweru, z którego będzie zadowolona osoba jeżdżąca rekreacyjnie zaczyna się od tysiąca złotych. Taki pojazd charakteryzuje się dobrą jakością i po regulacji jest praktycznie bezobsługowy. Okresowe przeglądy zapewnią wieloletnie użytkowanie. To jest sprzęt markowych producentów, którzy w trosce o swoją pozycję na rynku nie dopuszczają do obniżania jakości. W tych rowerach wszystko jest kompatybilne. Bez problemu wymienia się zużyte podzespoły. Zdarza się natomiast, że do roweru z marketu nie można kupić części zamiennych. Tak było w przypadku hamulców tarczowych, które po starciu się klocków były do wyrzucenia. Co z tego, że rower był tańszy, skoro wciąż trzeba do niego dokładać.

Jaki? -

- Najbardziej przydatny do jazdy miejsko – terenowej jest rower crossowy. Ma on 28 calowe koła, węższe opony. Pozycja jest na nim wygodniejsza. To najlepsza propozycja na Wałbrzych. Można nim jeździć po ulicach, ale i na Chełmiec też można wjechać. Jeżeli ktoś chce jeździć do szkoły, pracy lub rekreacyjnie w sobotę – nie ma lepszej oferty. Rower górski, skądinąd najpopularniejszy wśród użytkowników, jest przeznaczony do jazdy w terenie. Po ulicach jeździ się na nim ciężej i mniej komfortowo – zakończył nasz rozmówca.

Z pewnym zdziwieniem odebraliśmy informację, że najczęstszą usługą w serwisach rowerowych jest wymiana dętki, która wyprzedza regulację hamulców i przerzutek oraz centrowanie kół. Okazało się także, że są na rynku współcześnie produkowane rowery, ważące dwadzieścia siedem kilogramów. Normalny rower waży od dziesięciu do trzynastu. Są oczywiście takie, które ważą niewiele ponad siedem.

Sklepy pełne są mniej lub bardziej potrzebnych gadżetów. Są tacy, którzy obciążają niepotrzebnie swoje jednoślady, narażają je na częstsze zainteresowanie złodziei, a sami niepotrzebnie wydają mnóstwo pieniędzy.

Zdarzają się także sentymentaliści, przychodzący do serwisu z rowerem marki Ukraina albo poczciwym składakiem typu Wigry. Co ciekawe, są do nich jeszcze części, więc niejeden taki „dziadek” wrócił jeszcze na drogę.

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group