MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Renate Schönbore kolejną "Zasłużoną dla Miasta Wałbrzycha"

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 7 maja 2019, 13:54
Aktualizacja: Środa, 8 maja 2019, 8:58
Autor: red
Fot. red
Rada Miasta podjęła decyzję o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha” Renate Schönborn.

Renate Schönborn urodziła się 28 września 1940 roku w Berlinie, a do 1956 roku mieszkała w Wałbrzychu w dzielnicy Podgórze. Uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego, a od 1956 roku, mieszka we Freibergu w Saksonii, do którego wyjechała w wyniku przesiedlenia. Po zakończeniu kariery zawodowej związanej z branżą paliw gazowych, w 2000 roku Renate Schönborn aktywnie włączyła się w prace Komitetu Miast Partnerskich Wałbrzych – Freiberg.

Jej wysiłki wkładane w rozwój współpracy obu miast zostały docenione i w 2005 roku została przewodniczącą Komitetu. Od blisko dwudziestu lat Renate Schönborn blisko współpracuje z wszystkimi władzami samorządowymi Freiberga i Wałbrzycha, wydziałami i biurami Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu i Niemieckim Towarzystwem Społeczno – Kulturalnym w Wałbrzychu. Dzięki jej zaangażowaniu rozwinęła się współpraca między szkołami Clara Zetkin Schule Freiberg oraz Publiczną Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w Wałbrzychu. Uczestniczy w wielu działaniach o charakterze kulturalnym i sportowym organizowanym w obu miastach, wielokrotnie poświęcała swój czas opiekując się grupami odwiedzającymi Wałbrzych i Freiberg. Często pracuje jako tłumacz podczas oficjalnych delegacji oraz spotkań sportowców, czy artystów. Swoją postawą i zaangażowaniem Pani Renate Schönborn sprawia, że inicjatywy podejmowane przez Freiberg i Wałbrzych są realizowane w znakomitej, partnerskiej atmosferze. W trakcie organizowanych corocznie parad górniczych podczas Bergstadtfest we Freibergu i Barbórki w Wałbrzychu wspiera delegacje górnicze z obu miast.

W 2019 roku minie 20 lat, od kiedy została podpisana umowa partnerska między Wałbrzychem i Freibergiem. Renate Schönborn ma osobisty, ogromny wkład w rozwój tej właśnie współpracy partnerskiej. Jej zaangażowanie, poświęcony czas oraz działania jako przewodniczącej Komitetu Miast Partnerskich Wałbrzych – Freiberg zasługują na szczególne uhonorowanie tytułem Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha.

Twoja reakcja na artykuł?

10
37%
Cieszy
1
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
4%
Smuci
2
7%
Złości
13
48%
Przeraża

Czytaj również

Otwarcie Alei

Nowa atrakcja dla rowerzystów

Nowy prezes WSSE

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Wojciech 7-05-2019 15:53
Czy komuś w Wałbrzychu się we łbach poprzewracało? Zlikwidowali ulice imieniem zasłużonych dla ruchu robotniczego a jednocześnie nadali zasłużonej dla Wałbrzycha Pani Renacie, pracującej w szkole im. Klary Zetkin. Komunistce w 1919 r w KPD i później Międzynarodówce. Dwa oblicza władz miasta. Zatem proszę przywrócić dobre imię i ulicę Ernsta Thaelmanna.
~Obserwator_Rzeczywistości 7-05-2019 17:10
Niemra??? no to już całkiem ich pogrzało w tym Ratuszu. Jestem zażenowany, że germanka ma być zasłużona dla naszego pięknego miasta :(. "Była związana z branżą gazową ..." dodaj do tego, że niemra - hmm, wiele to wyjaśnia :( :|
~Prawda 7-05-2019 19:58
do: ~Obserwator_Rzeczywistości (17:10)
Naszą panią prezydent też zwyzywaj bo niemra
~Obserwator_Rzeczywistości 8-05-2019 9:12
do: ~Prawda (19:58)
Do Berlina niech spada skoro niemra. Jak się rzuca kamieniami w szkołę, to możliwe że nie kojarzysz faktów historycznych - kim byli naziści m.in. dla nas? Wyjedź z tego miasta i kraju ty volksdeutschu zakichany, jedź buty czyścić szwabom!
~kibol 7-05-2019 18:05
to już k...........Polaków zabrakło.
~Klaus von Panzerfaust 7-05-2019 18:15
Hände Hoch! Władze miasta włażą w de... niemcom bo napożyczali pieniędzy w niemieckich bankach i dalej pożyczają. Wstyd i hańba, najpierw niech przynajmniej zwrócą niemcy zagrabione dzieła sztuki jeśli nie chcą wypłacać odszkodowań za zniszczenia i ofiary drugowojenne i około 6mln zamordowanych Polaków. I jeszcze ci komuszy bohaterowie, Klara Zetkin brzmi i jest tego sortu co J.Stalin.
~Wałbrzych 8-05-2019 19:39
Zydku jaka jaka rada miasta? Kogo ty w tym kraju doceniasz? Doceniaj w Izraelu a nie tu!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Aktywna Jedlina

Wytyczyli kolejny odcinek

Wałbrzych spadł w rankingu

Na opiekę wytchnieniową

Palmiarnia po nowemu