MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Remonty ulic Niepodległości i Wałbrzyskiej

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 5 grudnia 2018, 10:22
Autor: red
Fot. użyczone
Zakończył się remont kolejnego odcinka ul. Niepodległości w Wałbrzychu, oddano też do użytku nową nawierzchnię ul. Wałbrzyskiej. Inwestycje to efekt współpracy miasta z KSS Bartnica.

Wylotowe ulice Niepodległości i Wałbrzyska to łączące się ze sobą odcinki drogi krajowej nr 35, prowadzącej do przejścia granicznego z Czechami w Mieroszowie. Są więc ważne nie tylko dla miejscowych kierowców, ale stanowią też wizytówkę miasta dla wjeżdżających i wyjeżdżających z Polski. Owa „wizytówka" jest w coraz lepszym stanie - dzięki współpracy miasta Wałbrzych z Kopalniami Surowców Skalnych w Bartnicy prowadzone są tu bowiem kolejne remonty. I choć to droga krajowa, to dla dobra kierowców ciężar jej napraw biorą na siebie w ostatnich latach KSS Bartnica i miasto.

Na ul. Niepodległości - od numeru 261 do skrzyżowania z ul. Wylotową - kopalnia i samorząd sfinansowali obecnie gruntowny remont kilkusetmetrowego odcinka. Dotychczasową drogę rozebrano, a w jej miejsce KSS Bartnica zapewniła nową, odporną konstrukcję: na spód jezdni położono tzw. stabilizację z cementu, następnie ułożono podbudowę z wydobywanych w regionie kruszyw, na wierzch dano trzy warstwy asfaltu, wyprodukowanego w miejscowej Wytwórni Mas Bitumicznych w Starym Julianowie. Kopalnia sfinansowała też m.in. budowę nowych krawężników. Co ciekawe - z pozyskanej ze starej jedni kostki ułożono wjazdy na okoliczne posesje oraz zatoczkę przystanku autobusowego. Miasto zapewniło natomiast m.in. przebudowę kanalizacji burzowej, naprawę kanalizacji sanitarnej oraz nowy chodnik.

Natomiast na ul. Wałbrzyskiej miasto sfinansowało prace, zapewniło m.in. nowe bariery energochłonne i krawężniki, a KSS Bartnica dostarczyła ponad tysiąc ton masy bitumicznej. Koszty obydwu remontów, które prowadziło Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów, wynoszą ok. miliona złotych. Miasto i kopalnia podzieliły je między siebie.

Jakub Madej, prezes KSS Bartnica podkreśla, że kopalnia włącza się w naprawy dróg w regionie, choć nie ma takiego obowiązku.
- Drogą nr 35 wozimy kruszywa z Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej do bocznicy kolejowej w Wałbrzychu. I choć to droga krajowa, z której korzystają każdego dnia tysiące kierowców, to czujemy się współodpowiedzialni za jej stan. Dlatego dobrowolnie, we współpracy z miastem, prowadzimy tu remonty - mówi prezes Madej.

Remontują w całym regionie

W ostatnich latach kopalnia wsparła naprawę lub sama wyremontowała na ul. Niepodległości i w jej okolicach aż sześć odcinków dróg: ul. Tunelową i Gdańską, trzy odcinki ul. Niepodległości oraz część ul. Wałbrzyskiej. Podobne działania KSS Bartnica prowadzi w innych miejscach w regionie, gdzie funkcjonują należące do spółki zakłady. Dzięki kopalni mieszkańcy Męcinki mają nowy chodnik, a w Słupcu wyremontowana została ul. Kwiatkowskiego - część remontu KSS Bartnica sfinansowała sama, część wspólnie z tamtejszym samorządem. Ta ostatnia inwestycja była bardzo potrzebna, ponieważ przez trwające w kraju intensywne budowy dróg oraz remonty torów, ograniczające możliwości transportu kolejowego, z Kopalni Gabra w Słupcu wyjeżdża w ostatnim czasie o wiele więcej ciężarówek. Nowa nawierzchnia łagodzi uciążliwości z tym związane.

Twoja reakcja na artykuł?

9
75%
Cieszy
1
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
1
8%
Przeraża

Czytaj również

Przychodnia "Krzysztof" przyjmuje zapisy

Szełemej w Chwaliszowie

Obwodnica – nowe informacje

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~inż. A. Partacz 5-12-2018 11:19
Proszę o opis tej stabilizacji z cementu - to jakaś nowość. Ten cement to w workach ułożono, czy jak? Rozumiem, że nie mieszano go z żwirem, piaskiem, wodą. Nazywała by się wówczas stabilizacja z betonu.
~Graźyna 5-12-2018 17:22
Hipokryzja firmy która niszczy Rubnice Leśna i drogi dochodzi zenitu !
~kuba 5-12-2018 18:23
Do Partacz. Dlaczego tak piszesz? Czy lubisz jad w słowach? W internecie znajdziesz wszystko na temat podłoży pod asfalt. A wtedy byś tego nie pisał. Pozdrawiam pozytywnie.
~Inż. A. Partacz 5-12-2018 20:59
Kuba, gdzie tu jad? To ciekawość. Nie spotkałem się z podłożem wykonanym z cementu. Googlowanie też nie zaspokoiło żądzy wiedzy. Wyszukalo mi się o workach cementu w Masywie Włodarza. Stwardnial po latach, ale jest kruchy.
~hm 6-12-2018 0:13
Chyba chodziło o ulicę Gdyńską a nie Gdańską.
~Viper 6-12-2018 0:36
Partacz to po prostu partacz w całej europie sie tak wykonuje drogi troche zainteresowania a przedewszystkim optymizmu że ktoś coś wogule robi w tym mieście i sie stara a nie wypisuje marne głupoty
~Zniecierpliwiony 6-12-2018 9:40
Kiedy w końcu będzie remontowana ulica 1 Maja, jazda przez Sobięcin to tragedia!!!
~inż. A. Partacz 6-12-2018 13:24
W całej Europie drogi z cementu? Widzicie różnicę między cementem a betonem? Już nie dziwię się żydowskim dowcipom o Polakach. Np. Ilu Polaków potrzeba aby wymienić żarówkę.
~K232 7-12-2018 8:23
Przecież przez te pół wieku kopalnia zniszczyła nam drogi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Książ w średniowieczu

Prezydent o infrastrukturze sportowej

Miasto broni strażników

Promesy na sprzęt

Lato w żłobku