Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 4845
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Redakcje wałbrzyskich gazetek szkolnych wśród zwycięzców konkursu

Piątek, 4 lipca 2014, 6:30
Aktualizacja: 14:56
Autor: opr.Ina
Wałbrzych: Redakcje wałbrzyskich gazetek szkolnych wśród zwycięzców konkursu
Fot. Agnieszka Łomińska
„MIG 13” z Publicznego Gimnazjum nr 13 w Wałbrzychu (op. Elżbieta Sura) oraz „Piątka na Szóstkę” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałbrzychu (op. Sławomir Skonieczny) to gazetki nagrodzone podczas 19. edycji „Forum Pismaków”.

Forum Pismaków to największy i najstarszy w Polsce konkurs gazetek i mediów szkolnych. Zapoczątkowany w roku 1996 w Wałbrzychu przez nauczycielkę języka polskiego Elżbietę Surę, po kilku edycjach lokalnych został w roku 2001 przekształcony w konkurs ogólnopolski. Od roku 2009 jego organizatorem jest Fundacja Nowe Media.

19. edycja organizowana była wspólnie przez Fundację Nowe Media z Warszawy i Polskie Towarzystwo Kulturalne z siedzibą w Katowicach, pod patronatem prezydenta Katowic Piotra Uszoka.

Wśród zwycięzców znalazły się dwie wałbrzyskie redakcje: „MIG 13” w kategorii gimnazjów z Publicznego Gimnazjum nr 13 w Wałbrzychu (op. Elżbieta Sura) – III m. i „Piątka na Szóstkę” w kategorii szkół podstawowych ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałbrzychu (op. Sławomir Skonieczny) – II m.

Redakcje, by wziąć udział w konkursie, musiały sprostać regulaminowym wymaganiom. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było „Moje miasto”.

- Staraliśmy się pokazać ludzi związanych z Wałbrzychem: tych, którzy pozostawili po sobie ślad i ich nazwiska są tu znane oraz utrwalane w różny sposób, oraz tych, którzy rozsławiają Wałbrzych do dnia dzisiejszego. Głowiliśmy się nad tym, jak „ugryźć” temat, żeby nie był smętny i dla nas, i dla jurorów – wyjaśnia Elżbieta Sura.
W dniach 23-25 czerwca w Katowicach odbyło się podsumowanie konkursu. Przedstawiciele redakcji szkolnych wzięli udział w warsztatach na temat prawa autorskiego, manipulacji w mediach, o dziennikarstwie śledczym i tworzeniu gazety. Uczestniczyli również w wycieczce do katowickiej dzielnicy Nikiszowiec przy kopalni „Wieczorek” oraz weszli do Centrum Zimbardo. Spotkali się także z reporterem „Tygodnika Powszechnego” (wcześniej „Rzeczpospolitej”) Pawłem Reszką, który podzielił się z nimi doświadczeniami ze zbierania materiałów do reportaży z miejsc objętych wojną.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group