MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 7 lipca
im. Cyryla, Metodego

Reakcja Ministerstwa Finansów na list Rady Powiatu

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 9 września 2011, 17:02
Aktualizacja: Sobota, 10 września 2011, 7:10
Autor: Sven
Fot. użyczone
Pod koniec sierpnia radni powiatowi wystosowali listy do Ministra Finansów, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także do Rzecznika Praw Obywatelskich. Dzisiaj nadeszła pierwsza odpowiedź.

Dzisiaj Rada Powiatu Wałbrzyskiego otrzymała odpowiedź z Ministerstwa Finansów. W liście datowanym na 24 sierpnia 20011 roku, radni postawili trzy ważne pytania:

1. Kto przejmie zobowiązania, które Rada Powiatu Wałbrzyskiego zaciągnęła na modernizację szkół, placówek i dróg powiatowych, a które w przeważającej części, po odzyskaniu praw grodzkich, zostaną przekazane gminie?

2. Jaki los czeka Powiat Wałbrzyski w związku z zaciągniętymi zobowiązaniami inwestycyjnymi, a co za tym idzie finansowymi, które znajdują się na terenie gminy Wałbrzych?

3. Ze wstępnych ustaleń wynika, że deficyt Powiatu Wałbrzyskiego po wydzieleniu gminy Wałbrzych wzrośnie do 200%. W jaki sposób Ministerstwo Finansów zamierza wspomóc finansowo Powiat Wałbrzyski w przypadku odzyskania praw grodzkich przez Wałbrzych?
Cały list przytaczamy tu: http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,11395

W dzisiejszej odpowiedzi nie ma odpowiedzi na postawione pytania, ale jest inna cenna informacja. Otóż Ministerstwo Finansów oficjalnie nic nie wie o planach przywrócenia grodzkości Wałbrzycha, ponieważ nie otrzymało żadnego pisma w tej sprawie. W treści listu możemy także znaleźć wyjaśnienie prawnego aspektu likwidowania, łączenia, dzielenia i tworzenia powiatów.

Oto treść listu:

Pan Szymon Heretyk
Przewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego
Al. Wyzwolenia 20
58-300 Wałbrzych

Szanowny Panie Przewodniczący

W związku z pismem Pana Przewodniczącego nr OBR.0004.14.2011 z dnia 22 sierpnia 2011 r., dotyczącym podziału Powiatu Wałbrzyskiego, Ministerstwo uprzejmie informuje, iż do Ministerstwa Finansów nie wpłynął projekt aktu prawnego przewidujący powyższą zmianę.

Należy jednocześnie podkreślić, że zgodnie z art.3 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 200I r. Nr 142, poz. 1592, z późń. zm.), tworzenie, łączenie, dzielenie i znoszenie powiatów oraz ustalanie ich granic następuje w drodze
rozporządzenia Rada Ministrów.

Powyższe rozporządzenie może być wydane także na wniosek zainteresowanej rady powiatu, rady miasta na prawach powiatu lub rady gminy. Wydanie tego rozporządzenia, wymaga zgodnie z art. 3b ww. ustawy o samorządzie powiatowym:

1) wniosku rady powiatu, rady miasta na prawach powiatu lub rady gminy poprzedzonego przeprowadzeniem przez tę radę konsultacji z mieszkańcami wraz z uzasadnieniem oraz niezbędnymi dokumentami, mapami i informacjami potwierdzającymi zasadność wniosku,

2) opinii odpowiednio rad powiat6w lub rady miasta na prawach powiatu objętych wnioskiem, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkańcami,

3) opinii rad gmin, kt6rych dotyczy wniosek,

4) opinii wojewody właściwego dla powiatu lub miasta na prawach powiatu objętego wnioskiem.

Rada powiatu, rada miasta na prawach powiatu lub rada gminy występuje z wnioskiem, o którym mowa w pkt 1, do ministra właściwego do spraw administracji publicznej za pośrednictwem wojewody, w terminie do dnia 31 marca.

Do wiadomości:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Departament Administracji Publicznej

Ogłoszenia

Czytaj również

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Wypadek na skrzyżowaniu

Miasto broni strażników

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ 9-09-2011 17:41
heretyk ty sie Boga nie lekasz....
~xx 9-09-2011 17:47
I co drogi Szełemejku ?
~gg 9-09-2011 17:54
Pomóżcie w głosowaniu na powstanie nowoczesnego placu zabaw w Wałbrzychu !!! Wszystko zależy od nas mieszkańców !!!! http://100latnivea.pl/glosowanie/plac/918
~Jano 9-09-2011 18:07
A jak pozbawiono grodzkości Wałbrzych za czasów lewicy-pocichu a teraz się głośno zrobiło.Argument przemawia za powrotem wałbrzycha do grodzkości.obyście się czasem nie zdziwili jak będzie trzeba uciszać tych co po cichu załatwili sobie posadki po za Wałbrzych
~ 9-09-2011 18:22
sierpem i młotem......
~ 9-09-2011 18:23
Piszcie listy,w jedna i druga strone,ale jak Szełemej cos załatwia to zalatwi-Wałbrzych Grodzki Bedzie!!!
~Rebel Yell 9-09-2011 18:30
Czy ten slynny rzecznik prasowy MZUK-u nadal udziela lekcji historii ? Czy przygotowuje sie do przejscia do historii ?
~aha 9-09-2011 19:29
mam wyrabane spadam z tego miasta
~Froncek 9-09-2011 21:00
Łłuu. A ja tam nie widzę w na mapie kraju jakieś 60-80 powiatów i 20-30 powiatów grodzkich. No bo spójrzcie- takie miasta jak Głogów, Lubin czy Świdnica są gminami, a metropolie rodzaju: Krosno nad Wisłokiem,Ostrołęka, Skierniewice,Tarnobrzeg posiadają status powiatu grodzkiego. Chore to jakieś panowie Kulesza i Regulski. Spójrzmy na to co robią Niemcy i zrobli Czesi w tym względzie.
~Wikary 9-09-2011 21:02
Pan Prezydent Szełemej chce powiatu grodzkiego dla miasta Wałbrzycha i już. Tak ma być, bo inaczej wszystkich pozwalnia, a to potrafi, czego niejednokrotnie dowiódł. Prawo prawem, ale sprawiedliwość musi być po Jego stronie.
~da 9-09-2011 21:09
Nie rozumiem. Jak panowie z Rady Powiatu mogą pluć we własne gniazdo... przecież też są wałbrzyszanami a bardziej zależy im na własnych stołkach niż na rozwoju naszego zaniedbanego miasta! Od momentu zabrania grodzkości to miasto tylko upadało. Najwyższy czas na zmiany. Szanowni Panowie z Rady Powiatu obudźcie swoje sumienia i nie niszczcie tego miasta. Tylko przywrócenie grodzkości daje szanse temu miastu!
~Grodzki:) 9-09-2011 21:19
Augustyn zawsze dostanie pracę w Castoramie na dziale kuchnia ponieważ do starostwa wszedł kuchennymi drzwiami :)
~Siwy 9-09-2011 21:32
Tak się zastanawiam, czy włodarze gmin i starosta, uważają wszystkich za idiotów. Przecież mieli okazję wypowiedzenia się w tych kwestiach i się wypowiedzieli – ba złożyli na tą okoliczność wymagane „kwity”, które zostały dołączone do wniosku. Co więcej rada powiatu poparła ten wniosek (podziałowy) i nalegała na przyspieszenie. I ostatnia sprawa. Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, takie rozdzielenie może nastąpić tylko od dnia 1 stycznia.
~Alek 9-09-2011 22:05
Do " Jano ".Proszę o informację, kto już załatwił sobie posadkę poza Wałbrzychem? Do "Grodzki". A jakimi drzwiami wszedł starosta Ławski. Przecież obecny wicestarosta był radnym powiatu w poprzedniej kadencji oraz był starostą przez cztery lata i o wiele bardziej kompetentnym niż obecny.
~On 9-09-2011 23:13
No cóż... czas się zacząć pakować. Wałbrzych musi być grodzki, a to że "powiat zaciągnął zadłużenia na modernizację szkół, placówek i drogi" to chyba lekkie przeciągnięcie struny, delikatnie mówiąc. Na szkoły? Gdzie? Na ich likwidację chyba. Na placówki? Gdzie? Dobrze brzmi. Na drogi? Chyba na Wysockiego i tak dotowane z budżetu państwa i częściowo z gminy Wałbrzych. Bez przesady!! Boją się o stołki i tyle!
~ksiondz 10-09-2011 3:58
Chlopaki walcza o koryto jak PiS o wladze! Smrody Mobruku wachac barany a nie rzadzic!
~ha ha ha 10-09-2011 4:41
Do ~ z 18.23 "Piszcie listy,w jedna i druga strone,ale jak Szełemej cos załatwia to zalatwi-Wałbrzych Grodzki Bedzie!!!" ale SĄD i nic poza tym Ha ha ha
~Andrzej 10-09-2011 9:07
Spoko. Przecież Pan Szełemej załatwia grodzkość miastu w Ministerstwie. Spraw wewnętrznych i Administracji a w dalszej kolejności w Ministerstwie Finansów. Także znowu Powiat strzela kulą w płot . Wałbrzyszanie chcą grodzkości Wałbrzycha . Wałbrzych zawsze był miastem powiatowym , wojewódzkim , ale zawsze miastem a nie wiochą . A pytam kto zapytał Wałbrzyszan jak załatwiał powiat Wałbrzychowi ? Dość już wykorzystywania miasta dla własnych celów m.innymi przez Panów z Powiatu , Dyducha , Lubińskiego itp. Teraz trzeba się przeformować urzędasy z Powiatu . A Powiaty w koło Wałbrzycha przecież były i znowu będą , ale rządzić się będą same i wtedy zobaczymy na kogo będą narzekać .
~da 10-09-2011 11:44
Pan Heretyk w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich pisze o 20 radnych którzy stracą pracę w Radzie Powiatu w przypadku odzyskania przez Wałbrzych grodzkości. A ja się pytam gdzie byli urzędnicy do Pana Heretyka podobni gdy likwidowano wałbrzyskie kopalnie i pozbawiono tysiące ludzi pracy. Panie Heretyk nie ośmieszaj się Pan.
~ 10-09-2011 12:44
jak straca prace???a do marketów,na strefe,jak zwykli ludzie popracowac,zobaczyc ja to jest.do LG pod Wrocławiem.
~do debili 10-09-2011 15:06
utrata mandatu radnego to nie utrata pracy, dlaczego nie chcecie żeby Wałbrzych był stolicą Polski, przecież mu się należy, a miasto zaczęło popadać w ruinę nie dlatego że przestało być grodzkie tylko dlatego, że na osiem lat wybraliście Kruczkowskiego, który to miasto razem z kolegami pokroju Zarzeckiego doprowadzili do ruiny. Sami jesteście sobie winni i nie zwalajcie teraz winy na innych.
~Andrzej 10-09-2011 17:49
Do kolegi powyżej . Widzisz ja jestem Wałbrzyszaninem od przeszło 60 lat i wiem co mówię , więc nie poprawiaj mnie i innych , którzy dobrze pamiętają upadek naszego miasta , a zaczął się nie od Kruczkowskiego ale od 1999 roku i to dzięki naszej Wałbrzyskiej Solidarności , rządów SLD i kolejnych a także i ostatnich 6 lat Kruczkowskiego , bo od 2008 zaczęło się w Wałbrzychu tak naprawdę coś robić . A Wałbrzych był zawsze miastem powiatowym a nawet wojewódzkim i nie kpij sobie z naszego Wałbrzycha ,żeby był stolicą Polski , po co i komu chcesz zaimponować tą durnowatą filozofią . Wałbrzych będzie grodzki i tyle .Przekonasz się i to niedługo . Właśnie za zarządów Po w Wałbrzychu dużo się robi a P. Szełemej zdziała w ciągu 3,5 roku więcej niż kruczkowski i poprzednie władze przez 20 lat .
~marcin 10-09-2011 19:51
No cóż, ja jestem Wałbrzyszaninem od prawie 40 lat, to trochę mniej niż Andrzej (powyżej), ale podpisuję się obydwoma rękami pod jego wpisem.
~???? 11-09-2011 0:39
Nie rozumiem, skąd u p. Szełemeja ta pewność, że grodzkość ZAŁATWIONA? Czy p. Szełemej myśli, że jak coś postanowił i ogłosił, to już sprawę załatwił?
Maku 11-09-2011 13:45
Wydaje się Wam, że grodzkość jest lekarstwem na całe zło i problemy tego miasta. Jesteście w błędzie. Tak naprawdę to głównie sprawa źle pojmowanego prestiżu. Zarówno poprzedni, jak i obecny prezydent grają na emocjach tych, którym tęskno do „wielkiego, wojewódzkiego miasta” jakim był onegdaj. Prawda jest taka, że rządy prezydenta Kruczkowskiego w dwóch kolejnych kadencjach przyniosły miastu więcej strat niż korzyści, a sytuacja ekonomiczna wtedy była o niebo lepsza niż obecnie. Teraz pozostał kłopot. Zadłużenie, budżet balansujący na ustawowej granicy, a co za tym idzie kompletnej plajty i zarządu komisarycznego . Odzyskując grodzkość Wałbrzych zwiększy swój budżet. Pieniądze o jakie zwiększy się budżet Wałbrzycha w znacznej czyści są jednak WIRTUALNE. Przejmując sumę wyłączoną z powiatu
Maku 11-09-2011 13:46
Problemy pozostaną, być może odsuną w czasie konsekwencje działalności poprzednich PO-PiSowych władz miasta. Jeśli grodzkości Wałbrzych nie odzyska będzie na kogo zwalić. Zły Powiat i jego Zarząd. Poza tym o ile mi wiadomo władze centralne stawiają na łączenie, a nie dzielenie i rozdrabnianie terytorialno – administracyjne. Prezydent Szełemej potrafi wiele. Ale samorząd to nie firma. Tajemnicą poliszynela jest to, że dziennikarze śmieją się z pana Szełemeja, który mówi o tym i tamtym kontekście samorządu jednocześnie opowiadając bzdury. A może zamiast tego postawić na zacieśnienie współpracy z Powiatem w wielu istotnych dla Wałbrzycha kwestiach? Może zacząć od odpowiedzi na pismo Starosty Ławskiego na temat przekazania zarządu drogami powiatowymi (oraz sumami na to poznaczonymi ) znajduj
Maku 11-09-2011 13:48
znajdującymi się na terenie miasta Wałbrzycha. Ile to już minęło miesięcy, od kiedy władze Wałbrzycha otrzymały to pismo? Wałbrzych, to w chwili obecnej część Powiatu, a ten ma chęci i wolę wsparcia Wałbrzycha w jego dążeniach do wyjścia z katastrofalnej sytuacji. Pomysłów na to jest wiele, możliwości także. Można by sparafrazować to słowami: „Mamy tak samo jak Wy, Nasze miasto a w nim…”. Władze miasta po raz enty „śpiewają” o grodzkości: „ Jesteś lekiem na całe zło”. Zastanawiam się czy kiedy nie wyjdzie wszyscy zaczniecie śpiewać: „Nic się nie stało, Szełemej - nic się nie stało…”. Pozdrawiam.
Maku 11-09-2011 13:50
(tekst, który powinien znajdować sie po pierwszym) miasto przejmie także zadania i kompetencje powiatu na swoim obszarze. Na to zobligowane będzie wykładać stosowne kwoty. Do tego zobowiązania powiatu w części jaką stanowi Wałbrzych. Wydaje się Wam, że długi zaciągnięte w latach ubiegłych spłacą się same lub pozostawi się je okrojonemu powiatowi? A może Skarb Państwa je przejmie? Ten, kto tak myśli jest zwyczajnym idiotą. Nawet jeśli grodzkość ma zostać przywrócona, to tak naprawdę nie zmieni ona wiele.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przyjedzie Duda

Obwodnica – nowe informacje

Szczawno wyróżnione

Duda w Wałbrzychu

Kierownik wciąż poszukiwany