MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Pustułki opanowały miasto

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 22 lipca 2020, 12:34
Aktualizacja: Czwartek, 23 lipca 2020, 8:11
Autor: red
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
W ostatnim czasie nawet kilka zgłoszeń dziennie dotyczy „małych jastrzębi” błąkających się po mieście. Co to za drapieżne ptaki opanowały nasze miasto? To pustułki, ptaki należące do rodziny sokołowatych.

Zasiedlają tereny wiejskie, jak także miejskie. Zdecydowanie stronią od obszarów leśnych, silnie zarośniętych kompleksów, gdzie nie mogą polować na preferowane zdobycze. W środowisku miejskim zasiedlają dachy, korytka po kwiatach na balkonach, rynny lub inne tego typu miejsca.

Od połowy maja do połowy lipca możemy spotkać na swojej drodze małe pustułki, które dopiero co opuściły gniazda. Pisklęta pozostają pod opieką rodziców przez 2 miesiące po wykluciu. W ciągu pierwszego miesiąca uczą się latania, a kiedy osiągną tę sztukę, wtedy przychodzi czas na naukę kolejnej, niezwykle istotnej umiejętności – polowania. Każdego roku w swojej „trosce” o ptaki, wiele osób chwyta pisklęta i przynosi je do siedziby Straży Miejskiej lub innych azylów dla dzikich zwierząt. Taka pomoc najczęściej bywa nieuzasadniona, gdyż to są ptaki będące pod stałą opieką rodziców. Mimo, że na moment zostawione same sobie na naszych balkonach lub parapetach, to jednak są dokarmiane przez dorosłe osobniki. Zdrowe w pełni sił ptaki powinny zostać tam, gdzie były znalezione. Najlepszy rozwój bowiem zapewniają dorośli przedstawiciele tego samego gatunku. Człowiekowi trudno jest odchować młodocianą pustułkę, by ta później mogła sama przeżyć w środowisku naturalnym. Jak ptak nauczy się poruszać w środowisku, w którym przyszło mu żyć, wówczas pałeczka jest po jego stronie i jeśli okoliczności środowiska na to pozwolą, osobnik doczeka kolejnego sezonu. Znane są przypadki, kiedy pierwszoroczne ptaki przystępują do lęgu, ale tak naprawdę pierwszy sukces lęgowy osiągają dopiero w drugim roku życia. Mało kto z nas wie, że przed rokiem 1976 pustułka nie była objęta ochroną.

Twoja reakcja na artykuł?

15
79%
Cieszy
2
11%
Hahaha
2
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Uczcili pamięć

Koronawirus znów w Wałbrzychu

Stop niszczeniu lasów!

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~inż. A. Partacz 23-07-2020 17:14
Bardzo dobrze. Jest szansa że wytępią latające szczury zwane gołębiami.
~Fliper 2-08-2020 7:22
do: ~inż. A. Partacz (17:14)
Szczury Dokarmiane przez stare dewoty na Podzamczu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odchodzą od węgla

Projekt rękodzieło

Dodatkowe kursy

Materac 100x200 Hilding Anders – dla kogo będzie optymalnym wyborem?

Zebrali ponad 8 tysięcy podpisów