MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

"Przyjaźnie paryskie 1683–1693" Starowieyskiego w Starej Kopalni

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 2 sierpnia 2016, 7:56
Aktualizacja: 9:00
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w "Łaźni łańcuszkowej" na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac Franciszka Starowieyskiego "Przyjaźnie paryskie 1683–1693".

Kolekcja "Przyjaźnie paryskie 1683-1693" należąca do A i N Avila liczy 170 prac Franciszka Starowieyskiego - urodzonego w 1930 roku w Bratkówce k. Krosna a zmarłego w 2009 roku w Warszawie studenta krakowskiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwszą pracą, która przyniosła artyście rozgłos był plakat "Płaczący gołąbek pokoju", który trafił do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Artysta popularność zyskał dzięki serii plakatów teatralnych i filmowych, które tworzył na oczach widowni.

Franciszek Starowieyski swoje prace prezentował nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, w USA i w Kanadzie. Był laureatem wielu prestiżowych nagród, wśród których znalazły się między innymi: Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu, Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Saô Paulo, czy Annual Key Award gazety Hollywood Reporter. Artysta został uhonorowany przez Ministra Kultury Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wystawę współorganizowaną przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA będzie można oglądać do 30 października br. na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu dzięki współpracy z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie, skąd do Wałbrzycha przyjechały prace Franciszka Starowieyskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przyjedzie Duda

Wraca stand–up

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Upamiętnili rocznicę

Projekt warty polecenia

Spektakl na 5–lecie

Miasto broni strażników

Pozytywny projekt WOK–u