MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 28 maja
im. Jaromira, Justyny

Przygotuj się na kontrole

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 20 lipca 2017, 12:53
Aktualizacja: Piątek, 21 lipca 2017, 9:45
Autor: red
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Przeciętny Polak wytwarza rocznie około 300 kilogramów odpadów. Wydaje się, że to niewiele. Mnożąc tę cyfrę przez ilość mieszkańców naszego miasta zaczynamy dostrzegać problem – 36 000 000 kg.

Czasy, gdy wszelkie odpady trafiały w jedno miejsce mamy już za sobą. Jeżeli nie chcemy oglądać monstrualnych wysypisk śmieci, odpady należy przetwarzać. Właśnie dlatego w Wałbrzychu wprowadzono „Rewolucję Śmieciową”. Teraz mieszkańcy miasta mogą sami zadeklarować, czy będą segregować odpady czy też nie. W związku z faktem, iż opłata za odpady segregowane jest zdecydowanie niższa niż za odpady zmieszane, większość wałbrzyszan wybrała tańsze rozwiązanie. I tu pojawił się problem. Okazało się, iż pomimo obowiązku segregacji odpadów, nie wszyscy, którzy zadeklarowali to rozwiązanie, stosują się do obowiązujących zasad.

Obecnie wałbrzyscy strażnicy prowadzą kontrole posesji, których lokatorzy zadeklarowali selektywną zbiórkę odpadów. Osoba, która nie przestrzega zasad segregacji, może zostać ukarana mandatem karnym w wysokości do 500 złotych. Ponadto może zostać podwyższona opłata za wywóz nieczystości do kwoty przewidzianej za odpady niesegregowane.

Wszelkie informacje na temat „Wałbrzyskiej Rewolucji Śmieciowej” znajdziemy pod adresem http://www.rewolucjasmieciowa.walbrzych.eu/

Ogłoszenia

Czytaj również

Wałbrzych Centrum

Zarząd Powiatu z absolutorium

Tablica dla bohatera

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Janosik 20-07-2017 14:01
Szanowni Strażnicy Miejscy. Macie prawo odmówić pracy, która godzi w wasze zdrowie i życie. W przypadku bezpośredniej przez Was kontroli skaleczycie się na przykład strzykawką z HIV to pamiętajcie, że ani komendant ani prezydent miasta nie da wam odszkodowania i nie zapewni dozgonnej darmowej opieki. Robicie to na własne ryzyko.
~pytacz 20-07-2017 16:25
A jaka jest podstawa prawna zarzutu winowajcy nieselektywnego gromadzenia odpadów że to on wyrzucał skoro pojemniki są ogólnodostępne? Przecież tam ktoś może podrzucić nawet narkotyki i oskarżyć włąsciciela o ich posiadanie. Czy zarządzenia rady miasta odnośnie selektywnej zbiórki odpadów nie są przypadkiem wadliwe prawnie?
~Widzę 20-07-2017 17:51
Cyrku eurokołchozowego ciąg dalszy.
~tomtek 20-07-2017 19:54
oni sprawdzają tylko mieszkańców domków jednorodzinnych bo to łatwiej natomiast np. na Piaskowej czy na Podzamczu nie da się tego skontrolować i pomimo tego, że każdy zadeklaruje segregowanie to jak to sprawdzą - będą stać przy śmietnikach i sprawdzać co kto wyrzuca i do jakiego pojemnika? paranoja
~pytacz 20-07-2017 21:06
Wspólnoty mieszkaniowe z niezabezpieczonymi śmietnikami też kontrolowali. Dlaczego, skoro mandat będzie bezpodstawny z powodów opisanych powyżej?
~Scrappy Coco 20-07-2017 21:58
Miasto jest bez kasy, fotoradarów nima, to trzeba szukać gdzie się da czyli w kieszeniach mieszkańców.
~V4 20-07-2017 22:23
Mogą mnie cmoknac.
~Qwerty 20-07-2017 23:22
Weź tu segreguj odpady bio w brązowych pojemnikach na Podzamczu-wszystko tam gnije,smród i wykęgarnia bakterii. Sanepid tam zawołać a nie jakieś kontrole. Każdy na wdechu otwiera zsyp i wrzuca worek do najbliższego pojemnika. Banda jełopów będzie lydzi straszyć.
~Wałbrzyszanin 21-07-2017 7:36
Odnoszę wrażenie, że powyższe komentarze piszą frustraci i osoby ekologicznie obojętne. Oczywiście można opluwać wszystko i wszystkich, ale od problemu nie uciekniemy. Albo utoniemy w górach śmieci, albo podejdziemy do tematu w sposób odpowiedzialny. Pozdrowienia dla miłujących śmieci.
~mieszkanka 21-07-2017 7:40
do ~Qwerty - jakie bio? już od dawna nie ma brązowych pojemników na bio :P
~Janosik 21-07-2017 8:25
Panie wałbrzyszanin . Niedawno przekroczyłem - na chwilę - granicę byłego NRD. Większość sklepów jest zaopatrzona w urządzenia do zwrotu opakowań (np. szklanych) zatem odpowiedzialność za ich przyjęcie spada na sprzedającego. W Wałbrzychu markety na P. Górze reklamują i sprzedają "zupę chmielową" produkcji czeskiej. W cenę tego produktu wliczona jest butelka. Inny market sprzedaje dla dzieci małe maskotki za 3 - 5 zł ale opakowanie jej ma przyciągać wzrok kupującego - jest nad wyraz duże i po zakupie leci do kosza. Kupujący już bez udziału producenta i dystrybutora powiększa hałdy śmieci na koszt społeczności lokalnej. To jeden z wielu przykładów. Na całym świecie problem zatem polega na śmieceniu a nie na sprzątaniu.
~Janosik 21-07-2017 8:40
W różnym okresie czasu rozwijają się jak grzyby po deszczu punkty sprzedaży odpadów (tu szczególnie podkreślam) zwanych różnie dla celów reklamowych: odzież z Anglii, z drugiej ręki, dziś świeży towar (?). Te odpady pochodzą od osób nam nieznanych, po różnych stanach chorobowych na przykład HIV czy WZW , niejednokrotnie zawszonych. Skoro występuje sprzedaż to każdy sprzedawca zobowiązany jest sprzedać z urzędu towar dobrej jakości a w razie reklamacji podlegający zwrotowi. Mam pewność, że te odpady nie podlegają w 100 % dezynfekcji czy procesowi prania (wodnego lub chemicznego). Dalej. Przepisy dotyczące obrotu odzieżą mówią wprost o właściwym ometkowaniu z określeniem producenta i składu materiału i sposobu prania. Gdzie jest SANEPID , PIH i Straż miejska?
~pytacz 21-07-2017 17:19
Wałbrzyszaninie, dlaczego gmina utrudnia segregację odpadów wyposażając wspólnoty w niewłaściwe kontenery do wyrzucania surowców wtórnych ( za małe otwory wrzutowe, przez co nikomu się nie chce wrzucać po 1 butelce i gazecie-większego kretyństwa nie widziałem, chyba im to wcisnęli niemcy bo się u niech nie sprawdzało.Oni każdy badziew są w stanie naszym głupkom samorządowym sprzedać.). Ponadto czemu pojemniki przy wspólnotach nie są zamykane? Karanie odpowiedzialnoscią zbiorową nazywane jest FASZYZMEM po ludzku. Niech zbudują zamykane boksy na odpady zmieszane i po sprawie.
~Basia 22-07-2017 14:30
Czy PiSiorki ida z plstikiem czy z innymi odpadami?
~selena 28-07-2017 10:03
Ta wielebna unia powinna sie skupic na ograniaczaniu gabarytow i udziwnien opakowan ktore wiecej sa czasami warte (kosztowniejsze) niz tandetna zawartosc. Na tym niech sie skupia ci popieprzeni zieloni - pozoranci i obludnicy wyludzacze pieniedzy i grantow za pseudoochrone srodowiska(wlasnego portfela).
~Ziomal 30-07-2017 14:41
Najpierw muszą być odpowiednie kontenery u mnie na 6 budynków jest jeden kontener i straż mi może!Bedzie musieli do ADMu mieć pretensje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kupuj lokalnie

Pasja nauczania

W ograniczonym zakresie

Rzeźbiarska perełka

Więcej pociągów KD