MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Przygotowania przed Wszystkimi Świętymi

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 31 października 2010, 19:29
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 listopada 2010, 17:11
Autor: Michał Cisło
Cmentarze odwiedziło dziś sporo osób
Fot. Michał Cisło
Odświeżanie grobów, kupowanie zniczy oraz kwiatów – tak wałbrzyszanie przygotowują się do jutrzejszego dnia, czyli Dnia Wszystkich Świętych. – 1 i 2 listopad od lat jest jednym z najważniejszych świąt w moim życiu – mówi jeden z mieszkańców.

Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest co roku w pierwszy dzień listopada i na celu ma oddać cześć wszystkim męczennikom, którzy poświęcili swoje życie dla wiary w Chrystusa.

Natomiast dzień później, czyli 2 listopada, Polacy obchodzą Dzień Zaduszny, czyli dzień poświęcony wszystkim swoim zmarłym. W trakcie trwania tych świąt, w okolicach cmentarza, od lat panuje duże zamieszanie, dlatego niektórzy z mieszkańców już dziś wybrali się na groby swoich najbliższych.
- Moje przygotowania do tego święta wyglądają bardzo normalnie – porządkuję grób, kupuję kilka kwiatów, zniczy i to wszystko – mówi pani Małgorzata, mieszkanka Wałbrzycha, która już dziś wybrała się na cmentarz. – Trzeba pamiętać, że ten dzień, to nie tylko groby, ale przede wszystkim modlitwa. To ona jest najważniejsza, bo tylko w taki sposób możemy oddać szacunek zmarłym. Jestem osobą wierzącą, więc wierzę w obcowanie świętych. Nie smucę się tego dnia, tylko jestem pełna nadziei i cieszę się, że mogę ten dzień spędzić z rodziną, która do mnie przyjeżdża.

Podobnego zdania jest również pani Joanna, która również już dzisiaj wybrała się na groby swoich zmarłych.
- Dla mnie ten dzień jest jak każdy inny. Odświeżam grób, kupuję kwiaty i znicze, modlę się. Bywam na cmentarzu często, nie tylko w Dzień Wszystkich Świętych.

Miejski Zakład Usług Komunalnych w Wałbrzychu swoje przygotowania do 1 listopada rozpoczął już 18 października. Jak powiedziała nam Teresa Wójcikowska, prezes wałbrzyskiego MZUK-u, wszystkie cmentarze są odpowiednio przygotowane do przybycia wałbrzyszan.
- Roboty zakończyliśmy na trzech cmentarzach. Każdy jest odpowiednio wysprzątany, na każdy przydzielony został jakiś gospodarz, który będzie miał dyżury na wszystkie dni, dlatego nie przypuszczamy, żeby wydarzyło się coś niespotykanego. W sobotę i niedzielę powadzić będziemy jedynie zabiegi kosmetyczne, czyli grabienie liści czy wywóz śmieci z kontenerów.

Na chwilę obecną, problemów na drodze nie zauważyli również wałbrzyscy policjanci. Jak powiedzieli nam dwaj funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, patrolujący teren cmentarza przy ulicy Żeromskiego, na chwilę obecną nie ma większych utrudnień w ruchu.
- Najgorsze czeka nas dopiero jutro. Dzisiaj jest jeszcze spokojnie, nasze interwencje sprowadzają się jedynie do pouczeń kierowców, którzy parkują w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz parkowania. W obrębie terenu, na którym teraz jesteśmy, nie odnotowaliśmy dotychczas żadnych kolizji.

Mieszkańcy Wałbrzycha narzekają natomiast na wysokie ceny kwiatów oraz zniczy, zwłaszcza na stoiskach przycmentarnych. Jak udało nam się ustalić, koszt zakupienia doniczkowej rośliny waha się pomiędzy 6 a 25 zł, natomiast zniczy między 2 a nawet 30 zł.
- To chore – mówi pan Jerzy.

Czytaj również

Dodatek solidarnościowy

Przyjedzie Duda

Basen od 11 lipca

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~donata 31-10-2010 20:11
Nie wszyscy Święci to męczennicy... Skąd takie wiadomości?
~ 31-10-2010 23:17
glownie ze wzgledu na meczennikow to swieto, to akurat prawda jest

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Sukces na początek

Trzaskowski triumfuje w Wałbrzychu

Popierają Dudę

Bezpłatny hot spot