MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 3 czerwca
im. Leszka, Tamary

Przestrzegają kwarantanny

Wiadomości: Wałbrzych/powiat wałbrzyski
Niedziela, 22 marca 2020, 6:36
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 marca 2020, 9:16
Autor: PAW
Fot. KMP Wałbrzych
Policjanci od 13 marca na bieżąco sprawdzają miejsca, gdzie przebywają osoby poddane kwarantannie domowej. Do chwili obecnej w powiecie wałbrzyskim sprawdzili ponad 500 adresów. Wszystkie osoby, które w naszym powiecie zostały objęte kwarantanną, stosują się do jej zasad.

Wałbrzyscy policjanci codziennie otrzymują listy z adresami, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną domową. Do chwili obecnej w powiecie wałbrzyskim nie było sytuacji, aby sprawdzane osoby nie znajdowały się w wyznaczonym miejscu. Jak widać mieszkańcy naszego miasta zachowują się odpowiedzialnie. Dbają o bezpieczeństwo swoje jak i innych osób. Pamiętajmy, że funkcjonariusze nie tylko sprawdzają obecność osób w miejscu wyznaczonym, ale także ustalają czy osoby nie potrzebują dodatkowej pomocy.

Przypomnijmy jednak, że wobec osób które nie przestrzegają warunków domowej kwarantanny policja będzie prowadzić postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 116 KW dotyczące nieprzestrzegania przez osoby podejrzane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. W takim przypadku osobę może ukarana grzywną w wysokości do 500 zł. Niezależnie od tego, policjanci przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest władny w prowadzonym przez siebie postępowaniu nałożyć na winnych grzywnę w wysokości do 5000 zł. Ponadto stróże prawa przesyłają też zgromadzone w sprawie materiały do prokuratury, aby oceniła, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa z art. 161 kodeksu karnego, mówiącego o narażeniu innej osoby na zarażenie. Za to przestępstwo przewidziana jest kara do roku więzienia.

Pamiętajmy również, że wizyta to tylko jedna z form sprawdzenia, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do jej postanowień. Policjanci zbierają informacje na ten temat na wiele różnych sposobów. Niezależnie od przepisów prawnych, wszyscy objęci kwarantanną powinni pamiętać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży - nie dochowując jej zasad, mogą się w sposób pośredni przyczynić nawet do czyjejś śmierci.

W obecnej sytuacji, hasło #Zostańwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

Twoja reakcja na artykuł?

15
63%
Cieszy
1
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
4%
Smuci
3
13%
Złości
4
17%
Przeraża

Czytaj również

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?

Krok od śmierci

Akwarium już otwarte

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Sobięciniak 22-03-2020 10:57
A co z dzieciakami z Energetyka? Co z ich rodzinami? Co z inspektorką z Sanepidu i "Krzyczącą Lekarką"??? Są w kwarantannie?
~;-p 23-03-2020 12:42
do: ~Sobięciniak (10:57)
Pani z Sanepidu za swoją skandaliczną, bezmyślną decyzję, którą naraziła miasto na niekontrolowany rozwój epidemii powinna polecieć dyscyplinarnie z urzędu, bo jak się taki idiotyzm kończy, to pokazują Włochy, gdzie ten poziom przestrzegania ograniczeń spowodował setki zgonów dziennie. Nadto powinna odpowiadać przed sądem z art. 231 w zw. ze 165 kk, tj. niedopełnienie obowiązku, w wyniku czego doszło do narażenia ludzi na zagrożenie. Kara 8 lat na sztywno wyjaśniłaby wszystkim, że to nie są żarty. Rodzice, którzy ją do tej decyzji zmusili powinni natomiast odpowiadać z art 224 kk, tj. nielegalne wpływanie na urzędnika, by zaniechał obowiązków. Tu kara jest po 3 lata na sztywno dla każdego - to też by była dobra nauczka dla pieniaczy. Postawmy sprawę jasno: albo wszyscy jesteśmy na kwarantannie i się tym sposobem wszyscy wzajemnie bronimy przed zarazą, albo idziemy w model włoski - i niech trup się ściele gęsto. Ja jestem za opcją 1, a to wymaga stanowczego tępienia idiotów, którzy tego nie rozumieją!
~księgowy 22-03-2020 11:41
Nie naciskać klawiszy domofonu gołą ręką!!! Tylko zapalniczką
~Moherowy Pisior 28-03-2020 10:41
do: ~księgowy (11:41)
Pałką!
~zozol 22-03-2020 12:01
Juz 30 tys kary jest za nieprzestrzeganie kwarantanny.
~Edek 22-03-2020 15:45
A gdzie sprawdzić i kto może udzielić informacji czy sąsiad w bloku jest objęty kwarantanną? Czy pozostali lokatorzy nie powinni zostać o tym poinformowani? W bloku są osoby starsze i małe dzieci, które poruszają się tą samą klatką schodową co osoba objęta kwarantanną.
~Dodek 22-03-2020 21:01
Policja.Skoro to wykroczenie.
~Leon 23-03-2020 16:58
Ja z takim pytankiem mało ważnym. Czy ktoś nie widział ostatnio dzielnicowego z dzielnicy Rusinowa bo od soboty jestem skrępowany kwarantanną a nie ma kto kupić mi piwa. Sąsiedzi spanikowani. Znikąd pomocy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stara Kopalnia ma 250 lat

Tunel w remoncie

Napadła na dzieci

Zabiegają o przyjazd prezydenta

Odwiedli go od skoku