MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Przemek Witek zagra w filharmonii

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 29 września 2011, 7:43
Aktualizacja: 7:43
Autor: PAW
Fot. organizatorzy
W najbliższą niedzielę o godz. 17.00 w Filharmonii Sudeckiej odbędzie się niecodzienny koncert młodego poznańskiego pianisty, Przemysława Witka. Pochodzący z Wałbrzycha laureat I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny–Stefańska in memoriam" promować będzie swoją debiutancką płytę „Décadence".

„Décadence" to fonograficzny debiut Przemysława Witka. Płyta, na której znalazły się utwory Rachmaninowa i Szymanowskiego, została wydana przez Program II Polskiego Radia oraz firmę Ponte Art Production i ukazała się na polskim rynku w marcu 2011 roku. Została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność i otrzymała pozytywne recenzje.

Pierwsza część koncertu została poświęcona Franciszkowi Lisztowi, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku oraz Ludwigowi van Beethovenowi - kompozytorowi, który był niedoścignionym mistrzem węgierskiego wirtuoza. Publiczność usłyszy słynną Sonatę „Księżycową" Beethovena oraz Fantazję quasi sonatę „Po lekturze Dantego" Liszta.

Program drugiej części nawiązuje do repertuaru zamieszczonego na płycie. Artysta zaprezentuje wybrane Etiudy-Obrazy z op. 39 Sergiusza Rachmaninowa, a także trzy Preludia z op. 1 Karola Szymanowskiego. Ciekawym zakończeniem recitalu są trzy Tańce argentyńskie op. 2 Alberto Ginastery. Kołyszący rytm Danza de la moza donosa czy witalny Danza del gaucho matrero pozwolą słuchaczom wydobyć się z dekadenckiej atmosfery przełomu wieków i nastroją pozytywną energią witalizmu.

Przemysław Witek jest młodym, koncertującym pianistą pochodzącym z Wałbrzycha, obecnie asystentem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2009 roku. Studiował w Universität der Künste w Berlinie oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii.

Od roku 2009 kariera pianisty rozwija się dynamicznie. W tym czasie wystąpił on m. in. podczas festiwalu „Krakowska Wiosna Muzyki" z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, w koncercie finałowym Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus w Universität der Künste w Berlinie. Debiutował w Warszawie, Brukseli i Rzymie. Razem ze skrzypkiem, Bartoszem Worochem występuje regularnie w Polsce i Szwajcarii.

Przemysław Witek jest laureatem wielu konkursów, zdobył m. in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Poznaniu, Gaillard, Val Tidone i w Rzymie. Jest laureatem Nagrody Specjalnej za Najlepsze Wykonanie Utworu Karola Szymanowskiego na Konkursie im. Rubinsteina w Bydgoszczy oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Kameralistyki w Moskwie. W roku 2007 był półfinalistą Konkursu Marii Canals w Barcelonie.

Czytaj również

Dotacja na projekt dla "Młodego Artysty"

Zmarł symbol Wałbrzycha

Wilgoć na Traktorzystów

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~kolo 29-09-2011 13:25
Polecam Przemka, co gość wymiata, poza tym kultura na najwyższym poziomie.
~kolo 29-09-2011 13:26
gdzie można kupić tą płytę?
~ 29-09-2011 14:33
w kauflandzie
~ 29-09-2011 20:49
Przemek - świetny muzyk, a prywatnie super gość. Brawo i gratulacje!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Uchwała krajobrazowa

Kino dla młodszych

Czas na podsumowanie

Wytyczyli kolejny odcinek

Petycja do prezydenta