MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Przed nami Festiwal małych Prapremier

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 9 września 2015, 6:30
Aktualizacja: Piątek, 18 września 2015, 12:18
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Przedstawieniem "Królik, Słoń i Tereska..." wałbrzyski Teatr Lalki i aktora zainauguruje w najbliższą niedzielę II edycję Festiwalu małych Prapremier. Tegoroczna edycja oprócz 9 spektakli konkursowych zawierać będzie szereg spektakli i pokazów pozakonkursowych. W ramach imprezy przewidziano również warsztaty i panel dyskusyjny.

Festiwal małych Prapremier, którego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu to jedyny festiwal w Polsce, podczas którego prezentowane są wyłącznie spektakle prapremierowe. Spektakle skierowane są do publiczności dziecięco-młodzieżowej. Głównym założeniem i celem Festiwalu jest otwarcie się na młodego widza, prezentacja najciekawszych spektakli i zainscenizowanych czytań nowej dramaturgii, oraz aktywizacja młodej publiczności podczas organizowanych w ramach Festiwalu warsztatów z udziałem pedagogów teatru i dramaturgów.

Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowało się 9 spektakli. Wśród nich znalazły się: „A niech to Gęś kopnie!” wystawiany przez Teatr Animacji w Poznaniu, „Błękitna planeta” w wykonaniu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, spektakl „doMY”, który wystawi Olsztyński Teatr Lalek, „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” w wykonaniu Teatru Baj w Warszawie, „Najmniejszy samolot na świecie” wystawiany przez Teatr „Maska” w Rzeszowie, „Pan Bam i ptak Agrafka” który pokaże Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, „Po sznurku” i „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” prezentowane przez Wrocławski Teatr Lalek, oraz „Zły Pan”, który zostanie zaprezentowany przez Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie.

- Podczas tegorocznej edycji festiwalu pokażemy najciekawsze prezentacje polskich teatrów lalkowych. Będą to prapremiery. Będą również prapremierowe czytania dramaturgii dla dzieci i młodzieży, oraz pokazy studentów szkół teatralnych. Tegoroczne spektakle są wypowiedziami artystów, którzy nie boją się podejmowania trudnych tematów, oraz eksperymentów z formą. Nie infantylizują młodego odbiorcy, odnoszą się do niego z szacunkiem, liczą się z nim, traktują go bardzo poważnie. Na tym nam zależało przy wyborze spektakli. Pojawiają się propozycje zarówno dla najmłodszych widzów - czterolatków, oraz dla starszych, nastoletnich widzów, o których często zapomina się w teatrze" - powiedziała Marlena Jasińska-Denst - kierownik literacki TLiA w Wałbrzychu.

-To jest jedna z ważniejszych imprez w kalendarzu imprez kulturalnych w Wałbrzychu. Festiwal po raz drugi uzyskał wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co jest w pewnym sensie wyznacznikiem rangi i uznania. Dla mnie szczególnie istotne jest to, że Teatr Lalki i Aktora wpisał się bardzo dobrze w emocje rewitalizacyjne Starówki. Teatr Lalki i Aktora jest immanentnie związany z klimatem tych zaułków. Teatr również wyjeżdża, bierze udział w festiwalach, zdobywa nagrody, trwale wpisuje się w tę zmianę, którą od kilku lat wspólnie staramy się w mieście przeprowadzić - powiedział Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha

Konkursowe spektakle oceniać będzie Jury w składzie: Zenon Butkiewicz - dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Halina Waszkiel - adiunkt w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Karolina Maciejaszek - absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i teatrologii Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, oraz Jury dziecięce, w skład którego wejdą uczniowie PSP nr 28 w Wałbrzychu i PG nr 12 w Wałbrzychu. Spektakle wystawiane będą zarówno na deskach Teatru Lalki i Aktora jak też na scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, natomiast warsztaty odbywać się będą w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie internetowej wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora: www.teatrlalek.walbrzych.pl.

Warto zaznaczyć, że II edycja Festiwalu małych Prapremier przypada w roku jubileuszu 70-lecia Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Z tej okazji po niedzielnej inauguracji o godzinie 17.00 odbędzie się również uroczysta Gala Jubileuszowa. Zakończenie Festiwalu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 18 września o godzinie 18.00 po spektaklu "Sachem. Wódz Czarnych Węży".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tablety dla szkoły

Oferował, a nie miał...

Wieniawski we Wrocławiu

Ulica Europejska

Kino w ogrodzie

Od września wiele nowości

Premiera w Lalkach

Wreszcie wernisaż