Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 5809
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Profilaktyka raka piersi – jakie badania należy wykonywać?

Sobota, 16 grudnia 2023, 5:55
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Profilaktyka raka piersi – jakie badania należy wykonywać?
Fot. użyczone
Rak piersi jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów wśród Polek. Co więcej, chociaż częściej występuje on u kobiet, rak sutka może dotknąć także mężczyzn. Dlatego tak istotne jest obserwowanie ewentualnych zmian i, w przypadku ich zauważenia, natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Paniom zaleca się również regularne badania profilaktyczne. Dowiedz się, jakim procedurom diagnostycznym powinnaś poddawać się regularnie.

USG piersi czy mammografia?

Zarówno USG piersi, jak i mammografia, wykorzystywane są w diagnostyce nowotworu piersi. Badanie USG (ultrasonografia) opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków, natomiast mammografia przeprowadzana jest za pomocą promieni rentgenowskich (klasyczna mammografia) lub pola magnetycznego (tzw. mammografia MR). 

Pierwsza z procedur jest całkowicie bezinwazyjna i może być wykonywana właściwie dowolną ilość razy (według potrzeb diagnostycznych). Zalecana jest przede wszystkim kobietom przed 40. rokiem życia, u których dominuje tkanka gruczołowa. Mammografię wykonywaną metodą radiologiczną najczęściej przeprowadza się u pań po 40. urodzinach, ponieważ dominuje u nich tkanka tłuszczowa. Chociaż to badanie również nie wymaga naruszenia tkanek, nie powinno się go powtarzać zbyt często. Nie powinno się jej też wykonywać u kobiet w ciąży. Wyjątkiem jest mammografia z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego – mogą wykonywać ją kobiety w każdym wieku, nie ma również ograniczeń co do ilości i częstotliwości powtórzeń. Możliwe jest również przeprowadzenie jej u kobiet w ciąży.

Na czym polega USG piersi i jak się do niego przygotować?

Badanie USG piersi jest bezinwazyjną metodą obrazowania tkanek, umożliwiającą wykrycie wielu patologicznych zmian. Zalecane jest, aby kobiety po 25. roku życia poddawały się mu raz na dwa lata, a między 30. a 40. rokiem  raz w roku. 
Sama procedura jest całkowicie bezbolesna i bezinwazyjna. Badanie polega na przesuwaniu głowicą specjalnego urządzenia emitującego ultradźwięki po piersiach pacjentki. Obraz widoczny jest w czasie rzeczywistym. Cała procedura zazwyczaj trwa ok. 15 minut. Również przygotowanie do badania nie jest skomplikowane. Wystarczy jedynie, aby w dniu zabiegu kobieta nie stosowała żadnych kosmetyków w badanym obszarze, a także utrzymała odpowiednią higienę osobistą (skóra powinna być dokładnie oczyszczona). Pomocny będzie również wybór odpowiedniego ubrania, które łatwo będzie zdjąć przed badaniem – przed USG piersi pacjentka musi rozebrać się od pasa w górę. Badanie może być przeprowadzane u kobiet w ciąży, szczególnie w 1. i 2. trymestrze.

Czym jest mammografia i jak się do niej przygotować?

Klasyczna mammografia MRTG jest badaniem radiologicznym, dlatego nie powinna być przeprowadzana zbyt często. Nie zaleca się również wykonywania go u kobiet w ciąży. Panie po 40. roku życia powinny zgłaszać się na to badanie profilaktycznie średnio co 2 lata – jego częstsze wykonywanie zaleca się wyłącznie po konsultacji lekarskiej, np. u kobiet z grupy ryzyka lub po zauważeniu niepokojących zmian w obrębie piersi lub ich okolicach (np. węzłach chłonnych w obszarze pachy).

Samo badanie rozpoczyna się od rozebrania się pacjentki od pasa w górę i umieszczeniu piersi na płytce mammografu oraz dociśnięciu jej przez drugą płytkę. Podczas procedury górna płytka coraz mocniej naciska na pierś. Pozwala to na zniwelowanie zmian w gęstości tkanek oraz unieruchomienie piersi. Badanie jest niemal bezbolesne, możliwy jest jedynie dyskomfort spowodowany uciskiem. Cała procedura, podobnie jak USG, trwa ok. 15 minut. Przed jej wykonaniem należy dokładnie oczyścić okolice biustu oraz zrezygnować ze stosowania kosmetyków, np. balsamów. 

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku mammografii MR, którą z tą tradycyjną łączy jedynie cel i nazwa. Może ona być wykonywana u kobiet w każdym wieku, a także będących w ciąży. O konieczności jej przeprowadzenia zwykle decyduje lekarz. Procedura trwa ok. 45 minut, jest całkowicie bezbolesna i bezinwazyjna. Przed jej wykonaniem pacjentka musi zdjąć wszystkie rzeczy wykonane z metalu (biżuterię, okulary, biustonosz z fiszbinami itp.). Nie powinna również stosować żadnych kosmetyków poza środkami myjącymi.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group