MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Problemy przy budowie Starej Kopalni

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 17:49
Aktualizacja: Wtorek, 28 sierpnia 2012, 12:39
Autor: PAW
Fot. red
Najbardziej optymistyczne wersje mówiły o tym, że Stara Kopalnia zostanie oddana do użytku w połowie 2013 roku. Ten termin może jednak ulec przesunięciu. Prace mają zostać zakończone do końca przyszłego roku.

Problemy przy pracach w Starej Kopalni wynikają z faktu, że upadłość ogłosiła firma Integer, która odpowiadała za rewitalizację Starej Kopalni. Nie oznacza to jednak, że inwestycja jest zagrożona. Oznacza to tylko tyle, że jej realizacja przeciągnie się w czasie.
- Nowy przetarg zostanie rozpisany i wyłoniony wykonawca będzie kontynuował inwestycję – mówi prezydent Roman Szełemej.

Wielomilionowa inwestycja ma tylu zwolenników co przeciwników. Krytycy twierdzą, że będzie to martwe muzeum, do którego mieszkańcy miasta będą jedynie dokładać. Zwolennicy uważają, że może to być wizytówka miasta, miejsce chętnie odwiedzane przez turystów krajowych i zagranicznych.

W marcu bieżącego roku w Starej Kopalni gościł Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski. Podczas tej wizyty, Minister zachwalał koncepcję budowy Starej Kopalni.
- Wydaje mi się, że utrzymanie aktywności Starej Kopalni na dobrym poziomie będzie kosztować 8–10 milionów złotych rocznie. Spróbuję znaleźć takie projekty ministerialne, dzięki którym będę mógł się trochę dołożyć do utrzymania tego miejsca. Uważam, że Stara Kopalnia może stać się miejscem widocznym nie tylko na mapie Polski, ale także na mapie Europy. Są już w różnych krajach zagospodarowane kopalnie, ale ta ma jeszcze jeden atut – możliwość zjeżdżania pod ziemię. Mam nadzieję, że realizacja tego projektu zakończy się w 2013 roku – podsumował minister Zdrojewski.

Projekt obejmuje rewitalizację 11 zabytkowych obiektów byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, które po przebudowie uzyskają nowe funkcje, związane z działalnością kulturalną. Projekt obejmuje rewitalizację i adaptację na cele kulturalne obiektów wpisanych do rejestru zabytków, konserwację muzealiów, zabezpieczenie zabytków przed kradzieżą i zniszczeniem oraz zakup wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej.

Na terenie byłej kopalni, oprócz eksponatów muzealnych, znajdować się będą także elementy małej architektury, ławki, zieleń itp. W ramach zagospodarowania terenu planuje się również udostępnienie podziemnej trasy turystycznej, w której eksponowane będą wielkogabarytowe urządzenia: pompy, wentylatory, systemy instalacyjne, transport podziemny itp. Przekształcenie dawnego zakładu wydobywczego w Park Wielokulturowy Stara Kopalnia będzie kosztowało ok. 53 mln zł. Prawie 36 mln to środki z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którą Wałbrzych pozyskał za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj również

Popierają Dudę

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Miasto broni strażników

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~qltularny 27-08-2012 18:04
taaaak - stara kopalnia a może też stara koksownia, stare zakłady kwasu siarkowego a niedługo też stara szkoła podstawowa i stare gimnazjum. W dziuple jeża!
~ 27-08-2012 18:44
prawda jest taka że robią coś ładnego tylko bez sensu, nikt nie ma pomysłu co tam ma konkretnie być! trzeba było myśleć wcześniej i zrobić tam galerię jak stray browar w poznaniu albo manufaktura w łodzi anie taki blaszak jak victoria i to jeszcze na sobięcinie. to się powinno nazywać nawiedzona kopalnia bo beda tam tylko straszyc pustki! ŻAL!
~bez sensu 27-08-2012 18:47
prawda jest taka że robią coś ładnego tylko bez sensu, nikt nie ma pomysłu co tam ma konkretnie być! trzeba było myśleć wcześniej i zrobić tam galerię jak stray browar w poznaniu albo manufaktura w łodzi anie taki blaszak jak victoria i to jeszcze na sobięcinie. to się powinno nazywać nawiedzona kopalnia bo beda tam tylko straszyc pustki! ŻAL!...obym się mylił.....
~Baba 27-08-2012 20:17
Stara Kopalnia...............wyzwanie dla tych co pamiętają i coś o czym młodzi nie chcą słyszeć. A jednak to nasze korzenie, bo Wałbrzych na węglu stał i stoi. Dla węgla zjeżdżały do pracy całe rodziny i z węgla żyło miasto. Tu zostali. I ta stara kopalnia to symbol tamtych lat i świadectwo tego co było i nakręcało nasze miasto i mieszkańców. Pomnik dla nas
~zyga 27-08-2012 20:41
Ja bym proponował starą Palmiarnię.Większy sens a mniejszy koszt.Unia do tego też by coś dołożyła.
~kermit 27-08-2012 21:02
Czekam na komentarze: "coś się robi w W-chu a część ludzi zrzędzi". Popieram pomysły i działania ratujące historię. Jednak trzeba czynić patrząc dalej niż na okres kadencji. M.in. pytam czy te rzesze turystów będą dojeżdżały koleją? może PKS-em albo Guliwerem?? Albo samochodem ul. Wrocławską na parking przed nowym Lidlem
~Wałbrzyszanin 27-08-2012 21:02
Super niech robią bo to jest symbol miasta symbol przemysłu, tak jak Gdańsk bez Żurawia to nie Gdańsk tak jak Wałbrzych bez Starej Kopalni to nie Wałbrzych. O zabytki trzeba dbać.
~ 27-08-2012 21:42
Baba zgadzam sie, ale mlodzi ida swoim zyciem i patrza w przyszlosc, a nie w przeszlosc. Poza tym tak starzy odwiedza to miejsce mlodzi watpie. Nie bedzie to cos co bedzie zarabiac na siebie tak jak Ksiaz. Oczywiscie mozna bylo zrobic cos co upamietni z czego slynal Walbrzych ale taki moloch dla mnie jest bez sensu nie stac miasta na to chyba, ze pieniadze na utrzymanie beda z zewnatrz.
~oko 27-08-2012 22:50
A może w Starej Kopalni dworzec autobusowy..., którego w Wałbrzychu nie ma ?! A jak wykopiemy z zawałów tory od górniczych kolejek np. na byłym poziomie -400 i puścimy tam szynobusy, to będziemy mieli metro dłuższe, niż w Warszawie... Panie Prezydencie Miasta Wałbrzycha niech Pan nie podchwytuje tego tematu, bo ja po prostu kpię... Przestrzegam, bo znając Pana "super pomysły" obawiam się, że Pan to łyknie na poważnie !!!
wolfen 28-08-2012 1:40
Kto wogole wybral firme,bez zaplecza finansowego,ktora nawet nie potrafi dokonczyc tego co zaczela.
~Waza 28-08-2012 6:57
Zalosni sa ci krytycy tego przedsiewziecia,a moze lepiej byloby zaorac caly Walbrzych?.Juz teraz wiekszosc mlodych ludzi widzac nielicznych niestety gornikow w stroju galowym ,patrzy na nich jak na kosmitow. Nie wolno dopuscic do tego ,zeby charakter naszego miasta ulegl zapomnieniu prosze malkontentow.
~@ 28-08-2012 8:05
Teraz dopiero zaczną się problemy.Trzeba będzie oddać unijne pieniądze z uwagi na nieterminową realizację inwestycji.I co wtedy? Ministerstwo nie pomoże a miasto zostanie z ręką w nocniku.I zabraknie funduszy na kolejny pomysł w postaci kompleksu sportowego na Nowym Mieście oraz GDK.
~Jozin z Bazin 28-08-2012 11:58
a ja bym tam wolał swoją starą.... bo jest jak kopalnia
~górnik 28-08-2012 15:34
Czy zdążył p. Robert wywieźć cenne zabytkowe urządzenia górnicze? Zdążył. Więc o co chodzi?
~asior 28-08-2012 18:57
waza, powiedziała prawdę, gratuluję wyczucia tematu. Pozdraiwam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przypominajka dla turystów

Trzaskowski triumfuje w Wałbrzychu

Wymarzone wakacje

Zagłosuj na wakacjach

Bezpieczne wakacje