MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Poznajemy wzajemnie swoją kulturę

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 14 września 2011, 8:05
Aktualizacja: 10:48
Autor: PAW
Fot. WOK Wałbrzych
Ponad 23 tysiące euro otrzymał Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Adalbertinum z Hradec Kralove pozyskało kolejne przeszło 15 tysięcy euro. Unijne środki zostały przeznaczone na wspólną organizację imprez.

Zlot Harleyowców, polsko – czeskie prezentacje taneczne, koncerty promenadowe, lato w gospodarstwie wiejskim, czeskie prezentacje muzyczne podczas Dni Wałbrzycha, jarmarki: rzemieślników i świąteczny to propozycje wspólnie przygotowane przez obie instytucje kultury. Ostatnią z nich był widowiskowy koncert z udziałem polskich i czeskich zespołów muzycznych. Na profesjonalnej scenie zaprezentowały się: Orkiestra Dęta z Hradec Kralove, Hamak, Art. Jazz Band i Pająki. Bisom nie było końca. Publiczność śpiewała z wykonawcami, do tańca porwała piosenka „Malowany dzbanek”.

- Projekt otworzył nowy rozdział. Zakłada organizację licznych spotkań po obu stronach granicy, przybliżających kulturę, życie, tradycje obu państw. To dla nas ogromne wyzwanie – mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

Wałbrzych i Hradec Kralove są miastami partnerskimi od 20 lat. Co prawda WOK w ubiegłym roku organizował koncert w Hradec Kralove, gościł delegację z Czech na Pikniku Górniczym w Wałbrzychu, jednak tak naprawdę nigdy nie doszło do bezpośredniej współpracy pomiędzy istniejącymi w obu miastach instytucjami kultury - Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Hradeckákulturní a vzdělávacíspolečnost. Dlatego obie instytucje podjęły decyzję o rozpoczęciu wzajemnej, bezpośredniej współpracy w sferze kultury, której działania są skierowane do mieszkańców obu miast oraz społeczności lokalnej z obszaru pogranicza polsko-czeskiego.

Mikroprojekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 „PRZEKRACZAMY GRANICE”.

Czytaj również

Wałbrzych spadł w rankingu

Konteksty tuż, tuż...

Jak wykonali budżet?

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Anonim 14-09-2011 21:03
Przepraszam, że pytam o rzecz nie dotyczącą tematu. Ostatnio doszły mnie słuchy, że zmarł(a raczej zginął), znany szerokiej liczbie wałbrzyszan p.Wiesław Dziekan, znany także jako Indianin. Często jeździł autobusami linii nr 5 wraz ze swoim psem. Często dawał rożnego rodzaju "popisy artystyczne" podczas jazdy. Ostatnio bywał również widywany pod szczawieńską biedronką oraz na początkowym przystanku "piątki". Był znany szczególnie ze swojego humoru m.in.: przebieranie się za Indianina, chodzenie z parasolką złożoną z samych drutów, chodzenie w rycerskim hełmie, przejście przez Biały Kamień w płetwach itp. Jeśli ktoś by posiadał informacje o szczegółach śmierci p.Dziekana prosiłbym o podanie takowych. Z góry dziękuje oraz chciałbym wyrazić smutek po tym że Wałbrzych stracił tak barwną postać

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Podsumowanie dokonań

Życzenia na rocznicę

Zmarł symbol Wałbrzycha

Królowała muzyka romska

Z nowym programem