Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 6406
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Głuszyca: Poznają Głuszycę na 1000 sposobów

Piątek, 5 kwietnia 2013, 6:20
Aktualizacja: Sobota, 6 kwietnia 2013, 7:49
Autor: opr.red.
Głuszyca: Poznają Głuszycę na 1000 sposobów
Fot. użyczone
Gra terenowa, wspinaczka skałkowa, spotkania z pasjonatami regionu, artystami, wycieczki – to niektóre tylko ze sposobów poznawania najbliższej okolicy przez głuszycką młodzież w ramach realizacji przez CK–Miejską Bibliotekę Publiczną w Głuszycy projektu pn. ,,Tysiąc sposobów na poznanie najbliższej okolicy”.

Bezpośrednimi adresatami projektu jest młodzież gimnazjalna, jednak efekty jego realizacji przyniosą wymierne korzyści dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką regionalną. Znacznie wzbogacone zbiory regionalne biblioteki oraz opracowana e-kartoteka tych zbiorów ułatwi czytelnikom szybkie dotarcie do poszukiwanych informacji.

Dotychczas zrealizowano dwa spotkania z pasjonatami - badaczami naszej „Małej Ojczyzny” oraz wycieczkę do uznawanego za największą atrakcję turystyczną Głuszycy: Podziemnego Miasta Głuszyca – Kompleksu Osówka.

Gośćmi pierwszego spotkania pod hasłem „Źródła wiedzy o regionie” byli: Bartłomiej Ranowicz – przewodnik sudecki, wykładowca akademicki, współautor kilku książek, w tym najlepszego, jak do tej pory, przewodnika „Sudety”, autor i wydawca widokówek Dolnego Śląska; Stanisław Michalik – autor książek o najbliższej okolicy, w tym jedynego opracowania o historii naszego miasta, autor blogu o tematyce regionalnej, współprowadzący audycję o atrakcjach Ziemi Wałbrzyskiej na antenie radia Złote Przeboje oraz Grzegorz Czepil – współautor publikacji o przedwojennej Głuszycy, kolekcjoner wszelkich pamiątek związanych z przeszłością naszej gminy, właściciel największej kolekcji przedwojennych pocztówek Głuszycy. Każdy z zaproszonych gości opowiedział młodym słuchaczom jak narodziła się jego fascynacja regionem, skąd czerpali wiedzę, która w różnej formie przekazywana jest przez nich dalej.

Drugie spotkanie przebiegało pod hasłem „Odkrywamy lokalne tajemnice”. Prelegentem był przewodnik sudecki Mariusz Wojciechowski, jeden z założycieli grupy eksploracyjnej prowadzącej badania podziemnych obiektów, pozostałości po II wojnie światowej, znajdujących się na terenie naszej gminy. Młodzież miała okazję poznać fakty historyczne i wiele nieznanych ciekawostek dotyczących skomplikowanych losów tej ziemi.

Pierwsza wyprawa terenowa młodzieży wiodła do Podziemnego Miasta Osówka – kompleksu sztolni, korytarzy i hal, budowanego przez więźniów obozu Gross-Rosen w latach 1943-45 w ramach programu Riese (Olbrzym). Przeznaczenie tych gigantycznych budowli do dziś stanowi nierozwiązaną zagadkę. Gimnazjaliści poznali jedną z tras przemierzanych przez więźniów, odkrywając po drodze naziemne pozostałości tych tragicznych czasów. Zwiedzanie podziemnego kompleksu pod przewodnictwem Mariusza Wojciechowskiego dostarczyło młodzieży kolejnej dawki informacji i hipotez dotyczących powstania, przeznaczenia i stanu badań nad tajemniczą budowlą.

Projekt pod nazwą „Tysiąc sposobów na poznanie najbliższej okolicy” nawiązuje do założeń Planu Rozwoju Biblioteki opracowanego na lata 2012-2015 w obszarze upowszechniania wiedzy i informacji o regionie. Będzie realizowany do czerwca br.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group