Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 4794
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Porcelana Krzysztof ma już 180 lat

Sobota, 17 grudnia 2011, 7:19
Aktualizacja: Wtorek, 20 grudnia 2011, 10:52
Autor: Sven
Wałbrzych: Porcelana Krzysztof ma już 180 lat
Fot. Sven
180 lat istnienia to dobry powód do świętowania, ale także do pokazania swojej historii i dorobku. Temu ma służyć nowa wystawa w Muzeum w Wałbrzychu.

Od dzisiaj, 17 grudnia 2011 roku do 31 stycznia 2012 roku w Muzeum w Wałbrzychu będzie czynna wystawa porcelany wyprodukowanej w „Krzysztofie”. Jest ona wspólnym dziełem fabryki i wałbrzyskiego muzeum i na pewno należy do największych w ostatnich latach. Eksponaty, pochodzące z zasobów muzeum, ale także kolekcji prywatnych, zostały zaprezentowane w kilku salach. Poza porcelaną, są także portrety wałbrzyskich producentów porcelany czy ryciny przedstawiające projekty wyrobów.

W trakcie wernisażu kilkunastu osobom związanym, często przez długie lata, z fabryką wręczono pamiątkowe medale, a wszyscy uczestnicy uroczystości opuścili muzeum z pamiątkową filiżanką.

Na wernisażu nie pojawili się, zaproszeni przez organizatorów, nasi parlamentarzyści, przedstawiciele Ratusza ani powiatu. Honoru władz broniła przewodnicząca Komisji Kultury w Radzie Miasta Danuta Marosz.

Produkcja porcelany obok wydobycia węgla to druga gałąź przemysłu, która decydowała o rozwoju Wałbrzycha w XIX wieku. Wszystko zaczęło się w 1820 roku, gdy kupiec o nazwisku Rauch założył pierwszą wytwórnię porcelany. W 1829 roku powstała druga niewielka fabryka, której właścicielem był niejaki Hayn.

Początki fabryki Carla Kristera to rok 1831, który do roku 1836 wykupił konkurencję i rozpoczął działalność rozsławiająca fabrykę i Wałbrzych niemal na całym świecie. W roku 1921 zakład przeszedł fuzję z fabryką Philip Rosenthal, zmieniając nazwę na Krister Porzellan Manufaktur AG. Po drugiej wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana i kilkakrotnie zmieniała nazwę. W ostatnim czasie została postawiona w stan likwidacji. Na szczęście udało się znaleźć nowego właściciela, który postanowił kontynuować produkcję i utrzymać sławę, jaką zakład cieszył się przez blisko dwa wieki.

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group