Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4189
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Poprawny wniosek

Niedziela, 19 kwietnia 2020, 6:34
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 8:14
Autor: JAZ
Wałbrzych/Kraj: Poprawny wniosek
Fot. red
Jak poprawnie wypełnić wniosek o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą? Sprawa jest dość skomplikowana, ale nie jest beznadziejna. Przed jego wypełnieniem warto pamiętać, że takie świadczenie wypłacane jest osobom prowadzącym działalność i jest to jednorazowe świadczenie w wysokości 2 080 lub 1 300 złotych.

Założeniem wsparcia jest rekompensata utraty przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. O takie świadczenie mogą ubiegać się osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, w tym także osoby, które korzystają z ulgi na start, osoby, które korzystają z ulg w ramach Małej Działalności Gospodarczej (MDG) lub Małego ZUS plus (MDG +).

Chcąc otrzymać świadczenie postojowe należy złożyć do ZUS wniosek noszący oznaczenie RSP-D. Warto wiedzieć również, że wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony, ogłoszony wcześniej stan epidemii. Wypełnione dokumenty można przekazać drogą elektroniczną, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS, wrzucając je do skrzynki na dokumenty. W celu bezpieczeństwa wszystkie elementy przekazania odbywają się bez kontaktu z pracownikiem ZUS.

Wnioskodawcy muszą pamiętać o prawidłowym wypełnieniu dokumentów. W pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na pola dotyczące rachunku bankowego. W przypadku przyznania świadczenia, na ten rachunek zostanie przekazana wypłata. Następnie należy, odpowiednio do swojej sytuacji, wypełnić pola dotyczące spełnienia warunków określonych przepisami. Od tego zależy czy i w jakiej wysokości przyznane zostanie świadczenie. Te są wypłacane w dwóch wysokościach.

Świadczenie postojowe w wysokości 2 080 złotych przysługuje, jeśli prowadzenie działalności gospodarczej rozpoczęło się przed 1 lutego 2020 roku i nie została ona zawieszona, a przychód uzyskany w miesiącu przed miesiącem, w którym składany jest wniosek o świadczenie postojowe był, o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym.

Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 1 300 złotych, jeśli prowadzący działalność gospodarczą rozlicza podatek kartą podatkową oraz jest zwolniony z opłacania podatku VAT.

W obu przypadkach prowadzący działalność gospodarczą nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, mieszka na terytorium Polski i jest obywatelem RP lub ma prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
67%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group