MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Ponad sto osób może stracić pracę

Wiadomości: Region
Środa, 20 stycznia 2016, 8:57
Aktualizacja: 23:07
Autor: red.
Fot. użyczone
Około 150 osób z Wałbrzycha i okolic może stracić pracę. To etatowi pracownicy oraz podwykonawcy Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej.

Patowa sytuacja spowodowana jest trwającą procedurą przyznawania kopalni koncesji na wydobycie kruszywa. Dolnośląska Solidarność zapowiedziała protesty w obronie miejsc pracy.

To niespotykana sytuacja, ale w tej sprawie jednym głosem mówią i władze Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej - czyli spółka Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy - i związek zawodowy „Solidarność”. Zgodnie bronią miejsc pracy dla 45 etatowych pracowników kopalni i około 100 podwykonawców, głównie z firm transportowych.

We wtorek (19 stycznia) prezes KSS Bartnica Jakub Madej i wiceprzewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Radosław Mechliński, zorganizowali wspólną konferencję prasową.
- Melafir z Rybnicy Leśnej jest wykorzystywany do budowy najważniejszych w Polsce dróg i torów kolejowych, nasze złoże ma najlepsze parametry w kraju. Ale tak naprawdę o jego wartości stanowią ludzie, którzy pracują tu od wielu lat, są zgraną, doświadczoną załogą. Średnia ich wieku przekracza 50 lat, niektórzy przepracowali tu całe swoje zawodowe życie, mają kwalifikacje ściśle związane z pracą w tej kopalni. Co zrobią, kiedy stracą to zatrudnienie? To ogromnie trudna sytuacja - mówił Jakub Madej, prezes KSS Bartnica.

Sytuacja jest tym gorsza, że utratę jednego miejsca pracy w przemyśle ciężkim ekonomiści przeliczają nie na jedną osobę, a na wiele więcej - dochody traci bowiem nie tylko pracownik i cała jego rodzina, którą utrzymywał, ale także firmy kooperujące oraz handel detaliczny i branże świadczące usługi dla ludności (banki, sklepy, drobne usługi). W ogarniętym bezrobociem regionie Wałbrzycha ma to ogromne znaczenie.
- Tym bardziej, że KSS Bartnica jest bardzo odpowiedzialnym pracodawcą. Ani jedna osoba w tej spółce nie jest zatrudniona na tzw. „umowę śmieciową”, wszyscy mają etaty. Kopalnia jest także bardzo solidnym płatnikiem milionowych podatków do budżetu gminy Mieroszów, na terenie której działa i poważnym inwestorem w regionie. A wydobywany tu melafir ma wielkie znaczenie dla rozwoju infrastruktury w kraju. Naprawdę nie rozumiemy, z jakiego powodu tak rzetelna i ważna firma miałaby zostać zamknięta? Naszego regionu na to po prostu nie stać - mówił Radosław Mechliński z Solidarności.

Zapowiedział, że jeżeli procedura przyznawania kopalni koncesji będzie się nadal przedłużała, związkowcy będą protestować.
- Rozpoczniemy naszą akcję od Urzędu Gminy w Mieroszowie, bo to pan burmistrz zwleka w nieskończoność z wydaniem decyzji środowiskowej - powiedział Mechliński.

Póki co, Solidarność zwróci się w najbliższych dniach do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, w skład której wchodzi m.in. wojewoda dolnośląski, aby Rada przyjrzała się sprawie i pomogła w jej rozwiązaniu.

A sytuacja rzeczywiście nie jest prosta. Dotychczasowa koncesja na wydobycie melafiru dla rybnickiej kopalni wygasła w czerwcu ub. roku. I choć starania o nową koncesję KSS Bartnica rozpoczęła już 5 lat temu, procedury ciągną się do dziś. Działalność kopalni została uwzględniona wprawdzie przez radnych Mieroszowa w planie zagospodarowania przestrzennego, pozytywną decyzję dla dalszego jej funkcjonowania wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i - także pozytywną - decyzję dla kopalni wydał w 2014 roku burmistrz gminy Mieroszów, jednak została ona uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Przeciwko funkcjonowaniu istniejącej od 100 lat kopalni protestują bowiem ekolodzy i niektórzy mieszkańcy. W międzyczasie odbyły się wybory samorządowe, w Mieroszowie wybrano nowego burmistrza i obecny włodarz, choć mijają kolejne miesiące, do tej pory nie podjął żadnej decyzji. A to właśnie po jego stronie leży wydanie tzw. decyzji środowiskowej, przesądzającej o losie kopalni.
- Tymczasem sytuacja staje się patowa - mówi Jakub Madej, prezes KSS Bartnica. - Aby nie zwalniać ludzi, wywiązać się z zawartych umów i poczekać na nową koncesję, przed wygaśnięciem dotychczasowego pozwolenia na wydobycie zgromadziliśmy zapasy surowca. Dlatego od czerwca ub. roku nie wydobywamy już wprawdzie w Rybnicy melafiru, ale praca w kopalni trwa, bo przerabiamy zapasy. Jednak tych wystarczy jeszcze na może 3 miesiące. Potem będziemy musieli zwalniać załogę, nie będzie już wyjścia - wyjaśnia prezes Madej.

Atmosfera wśród załogi kopalni jest fatalna. - Ludzie są załamani! Większość z nas przepracowała tu 20, nawet 30 lat. Co zrobimy, jeśli nas zwolnią? Gdzie znajdziemy inną, tak dobrą pracę, która pozwoli nam na utrzymanie rodzin? Przecież wiadomo, jakie jest u nas bezrobocie – mówił podczas wtorkowej konferencji Ireneusz Płatek, kierownik kopalni w Rybnicy Leśnej.

Także na podwykonawców kopalni padł blady strach. - Jeśli kopalnia w Rybnicy Leśnej przestanie pracować, będziemy musieli zamknąć firmę i też pozwalniać ludzi - mówił Dariusz Detyna, reprezentujący jedną z firm transportowych, pracujących dla rybnickiej kopalni.

Burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński został zaproszony przez KSS Bartnica i Solidarność na wtorkową konferencję, ale z zaproszenia nie skorzystał. Ale na najbliższy czwartek (21 stycznia) w Urzędzie Miasta w Mieroszowie zaplanowano posiedzenie Komisji Ogólnej Rady Miasta, która będzie debatować m.in. nad sprawą związaną z koncesją dla Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej.

Czytaj również

Czysto na Chełmcu

Mierzą prędkość

Tania, szybka i bezpieczna podróż do krajów Beneluksu

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Wąsaty Mietek 20-01-2016 9:24
Jacy nieporadni, pracy nie znajdą. A napsuć to, co Pan Bóg stworzył to można, podszywacie się pod górników, a chcecie aby Biegu Gwarków na Andrzejówce nie było. Gdzie ludzie z Wałbrzycha będą jeździć aby odpocząć jak na Klin macie już ochotę? Zepsujecie środowisko w tym rejonie i tyle. Poprzedni burmistrz miał głębokie potrzeby, obecny nie. Kieszenie ma zaszyte. Z Bożą pomocą, nie uda się wam.
~Gość z piatku 20-01-2016 10:02
Jak mi interes nie idzie to Solidarność ma to w w ciemnym miejscu pod plecami.. Nie zapominajmy że to Solidarność zamknęła wałbrzyskie kopalnie i jest to najbardziej zachłanna z organizacji pozarządowych. Kopalnia w Rybnicy jest zbędna, a melafir o tych samych jak i nie lepszych właściwościach można wydobywać w miejscach , które nikomu i z niczym nie kolidują, i to w okolicach Wałbrzycha. Sama kopalnia , a raczej kamieniołom zatrudnia kilka osób, reszta to podwykonawcy którzy to nie widza innego źródła utrzymania niż usługi dla kks bartnica. Trzeba się panowie przebranżowić, kopalnia to nie wszystko.... przez lata staliście w miejscu i przez to zostaliście z tyłu.
~Jan 20-01-2016 10:06
Przyroda jest ważniejsza od kilku stołków , nie dopuścimy do wznowienia wydobycia !!!!
~kuba 20-01-2016 11:14
Ja byłem przedsiębiorcą (teraz na emeryturze) nigdy nie wiązałem się z jednym odbiorcą ze względów strategicznych. Taki przedsiębiorca obsługujący tylko kamieniołom, co to za przedsiębiorca, nawet nie należy mu się określenie przedsiębiorca. Dobrze, że stanie kamieniołom, a zacznie się turystyka i znajdzie się ktoś taki co ibyły kamieniołom zagospodaruje na atrakcję turystyczną.
~tommi 20-01-2016 11:22
Nie jedna gmina by chciała mieć u siebie taką kopalnię , a tu tylko problemy. Ciekawe jak będą kwiczeć jak się skończy strumyk pieniędzy z podatków od kopalni.
~Zb. Michurski 20-01-2016 12:32
z terenu kopalni Bartnica w Rybnicy w stronę Wałbrzycha wywożone jest dziennie 6 tys. ton kamienia, a rocznie 1,5 mln ton wożonych przez 430 ciężarówek dziennie, czyli 108 tys. ciężarówek rocznie, które w tym czasie spalają ( o zgrozo) 410 tys. litrów oleju napędowego. Tak więc od poniedziałkowego poranka do sobotniego wieczora co kilka minut jedzie 40 tonowy kolos z kamieniem i tak przez kolejne 30 lat? Piękna perspektywa dla wałbrzyszan. A gdzie władze Wałbrzycha, gdzie prezydent Szełemej?
~żul 20-01-2016 12:54
A Mobruk uciśnionym ekologom nie przeszkadza???
~gliniczanin 20-01-2016 12:59
Kasę za kamieniołom bierze Mieroszów, a hałas, zepsute drogi, spaliny, kurz i hałas z przesypowni bierze Wałbrzych. Dobry i "sprawiedliwy" podział. To że na bilbordzie pisze, a i kamieniołom się chwali, że buduje drogi - to nie tak - drogi te zepsuł kamieniołom to teraz niech je naprawia, żadne bohaterstwo. Prezydent cicho siedzi, a może kamieniołom "zakneblował" mu usta?
~Gość z piatku 20-01-2016 16:41
tommi - a czy wiesz jaki jest wpływ do budżetu gminu z kopalni w Rybnicy ??? Wiedz jeszcze jedno, że wszystkiego za pieniądze nie kupisz.
~emigrant 20-01-2016 19:19
Otoz to, nalezy kalkulowac globalnie, a mianowicie czy caly kraj ma z tego pozytek a nie tylko firma prawdopodobnie z kapitalem zagranicznym. Wiekszosc ludzi jest zreszta stale zagrozona utrata pracy, bo ta zalezy od kondycji rynku, wiec alarmistyczne jeremiady o zagrozeniu miejsc pracy nie sa argumentem.Poza tym nalezy jasno postawic sprawe; kontynuacja wydobycia to koniec "Andrzejowki". Ja z kopalni nic nie mam ale z Andrzejowki mam, bo jest blisko i fajnie tam wypoczywac.
~no jak 20-01-2016 22:23
Nie samą przyrodą człowiek żyję , oczywiście że jest ważna ale jak słysze o pajączku czy muszce żyjącej w trawce , i dlatego nie zbudujemy obwodnicy,to mnie zlewa, a wasze dzieci nie wachają smrody , przecież wiecie muszka.............
~zosia 21-01-2016 9:57
Kamienia potrzeba wszędzie na każdej budowie. Nie będzie wydobycia w Rybnicy Leśnej, zwiększy się gdzie indziej. Więc w ogólnym rozrachunku bezrobocie się nie zwiększy. Nie ma co straszyć bezrobociem. Ciężarówki pojadą gdzie indziej, sędziwa załoga kamieniołomu na pomostówki i nie będzie tak źle.
~Nino 21-01-2016 11:42
Do Wąsaty Mietek; Nie zauważyłeś nawet,że przed wyjściem na narty trzeba najpierw coś zjeśc;a co będą jadły rodziny tych nieszczęśników,kiedy jacyś debile chcą zamknąc ich miejsca pracy? Dziwi mnie tylko tam udział Mechlińskiego; to taki wspaniały ustrój wywalczył,że człowiek w nim się nie liczy?
~Cebulak 21-01-2016 15:33
Jestem z Wałbrzycha, pracowałem w kopalniach węgla kamiennego, mam się wzruszyć zwolnieniem około 100 osób?! To jakiś żart?!
~Jaan 21-01-2016 23:07
Przecież koncesja już wygasła !!! Co, na nową ktoś ma ochotę ? Tzw wznowienie nie wchodzi w grę! Kamieniarze, znajdźcie sobie w innym miejscu inną górę, a z Rybnicy - wynocha !!!
~Wąsaty Mietek 25-01-2016 14:23
Do Nino: O, czyli jeszcze 45 lat ten kamieniołom powinien funkcjonować. Ponieważ jego pracownicy nie chcą poszukać sobie nowej pracy.
~Korny 26-01-2016 9:15
Ludzi szkoda jednak ten teren jest naprawdę urokliwy. Z tym że to niemiecki kapitał więc pogonienie szkopów to kolejny plus. Ktoś tu trafnie napisał- szkoda że nie rozwodzono się tak nad sytuacją górników dwadzieścia lat temu.
~lach 29-01-2016 13:10
szkopy straca hajc z rozkradania surowcow. Gonic te zarloczne psy.
~lach 29-01-2016 13:15
przypomnialem sobie jak likwidowano zaglebie walbrzyskie ta sama pieprzona solidarnosc wmawiala gornikom ze walbrzych bedzie regionem turystycznym! A teraz tym bucom tzw. kopalnia grabiaca surowce nie przeszkadza!!
~c.d.n 29-01-2016 13:18
kopalnia surowcow dobre sobie! $zkopy ciagna hajc, a glupie wladze POwiatu maja tylko radosc ze "przemysl ciezki" dziala? Zaliczcie do tej kategorii smietnisko mrdbruk

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Duda w Wałbrzychu

Miasto broni strażników

Zagospodarowali szczyt

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Wesela i nowe realia