MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pomyśl zanim klikniesz

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 5 października 2011, 6:51
Aktualizacja: 6:54
Autor: RED
Fot. użyczone
Cyberprzemoc, przestępstwa internetowe, a przede wszystkim sposoby skutecznego uniknięcia niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą korzystanie z Internetu, były tematem konferencji szkoleniowej pt. „Pomyśl zanim klikniesz”, która odbyła się w sali Auditorium Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu.

Głównym organizatorem spotkania skierowanego do uczniów wałbrzyskich szkół ponadgimnazjalnych był Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu. Konferencja poruszała bardzo różnorodną tematykę – od głupich żartów nastolatków, którą mogą być tragiczne w skutkach, do prawnych konsekwencji korzystania z nielegalnych programów.

- To już czwarta edycja konferencji. Poprzednie edycje były kierowane do pedagogów, nauczycieli informatyki, dyrektorów szkół , następne do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów. Tym razem mamy do czynienia z zupełnie innymi słuchaczami. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych każdego dnia poruszają się w sieci. Są bardziej świadomi, ale też narażeni na bardzo różne niebezpieczeństwa. Czasem sami są ich sprawcami, często nieświadomie – mówi dyrektor „Energetyka”, Roman Głód.

O skutkach nieprzemyślanego umieszczania swoich danych w sieci opowiedziała Magdalena Zych z Fundacji „KidProtect”.

- Raz umieszczone w jakimkolwiek serwisie społecznościowym dane, nie znikają. Zostają zapamiętane, a ich skopiowanie na komputer przez innego użytkownika trwa zaledwie kilka sekund – mówiła do zebranej młodzieży przedstawicielka Fundacji. Spotkanie poświęcone było także zjawisku pedofilii w sieci, czy cyberprzestępstwom, o których opowiedział podinspektor Ryszard Piotrowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

- Czasem zupełnie nieświadomie możemy uczestniczyć w procederze tzw. „prania brudnych pieniędzy” – podkreślał Piotrowski.

O prawie autorskim opowiedziała dr Małgorzata Sosnowska z Instytutu Społeczno-Prawnego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu. Psycholog, Tomasz Kurzeja, skupił się na technikach manipulacji w Internecie i wszelkich pokusach, z jakimi mamy do czynienia korzystając z różnych portali czy serwisów. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym starosty Powiatu Wałbrzyskiego, Roberta Ławskiego oraz posłanki na Sejm RP, Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej.

Wraz ze wzrostem zagrożeń w sieci rodzą się kolejne inicjatywy wspierające osoby pokrzywdzone. Pomocy szukać można m.in. na stronach internetowych www.kidprotect.pl lub www.helpline.org.pl.

Źródło: PWSZ Wałbrzych

Czytaj również

Udany festyn

Większość za rządzącymi

Głośno czytali

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~maja 5-10-2011 8:59
Kurcze nie zdawałam sobie sprawy, że jestem zapamiętana na zawsze to jest właśnie nieśmiertelnośc.
~Helga 5-10-2011 9:36
Miałam wątpliwą przyjemność uczestniczyć w tym spędzie. Zagoniono tu dorosłych uczniów wszystkich wałbrzyskich szkół. Po co? Otóż był to niczym niezakamuflowany mitting wyborczy. Merytoryka wykładów - żadna. Uczniowie wiedzieli wcześniej dużo więcej o zagrożeniach w sieci. Opowiadano tu głównie o ogólnikach i truizmach. Reszta to agitacja wyborcza. Dziwię się Wałbrzyszkowi, że publikuje wszystko, co zosłanie nadesłane z PWSZ. No cóż, mała dziura, więc małe interesiki
~@@@ 5-10-2011 9:56
nie wiedziałem że w gimnazjum są osoby dorosłe????
~ 5-10-2011 15:52
radziecka medycyna zna takie przypadki
~do @@@ 5-10-2011 15:53
Czytanie ze zrozumieniem się kłania... skierowanego do uczniów wałbrzyskich szkół poNADGIMNAZIALNYCH
~lolo 5-10-2011 20:22
Ale osoby z gimnazjum też były .....
~Kszyś 5-10-2011 21:05
Widocznie nie było chętnych więc zagarniali z ulicy jak leci...
~*** 5-10-2011 21:57
...jak to w Wałbrzychu wszystko trzeba skrytykować

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pokolenie facebooka

Obchodzili rocznicę

Niepewny los basenu

Inauguracja WSZiP

Inauguracja w PWSZ