Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4172
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pomnik Rittera w Wałbrzychu

Piątek, 10 czerwca 2011, 15:32
Aktualizacja: 15:33
Autor: PAW
Wałbrzych: Pomnik Rittera w Wałbrzychu
Fot. PAW
Przy ulicy Moniuszki na terenie IV Komisariatu Policji w Wałbrzychu stoi niekompletny pomnik.

Pomnik znajduje się na placu przed Komisariatem IV Policji. Pomnikowi brakuje tablicy informacyjnej, dwóch wazonów i popiersia.

Pomnik został poświęcony Paulowi Ritterowi, który urodził się 11 stycznia 1843 roku w Alt-Striegau (dziś część Strzegomia). Ritter początkowo uczęszczał do szkoły w swojej miejscowości, ale z czasem pobierał nauki w Legnicy. Kształcił się na kupca. Po zdanych egzaminach trafił do wojska. Służył w Pułku Gwardii Królowej Elżbiety. Gdy miał 22 lata otrzymał patent oficerski. W 1866 roku zamieszkał na stałe we Wrocławiu, gdzie się ożenił i rozpoczął studia prawnicze. W okresie wojny francusko-pruskiej Paul Ritter był adiutantem w strzegomskiej komendzie powiatowej. Po wojnie został Sędzią Powiatowym we Wrocławiu.

W 1881 roku Hans Heinrich XI ks. Von Pless powołał Paula Rittera na stanowisko Pełnomocnika Generalnego Dóbr Ksiąskich. W 1890 roku Ritter został Radcą Stanu i przewodniczącym wałbrzyskiego oddziału Niemieckiej Ligi Morskiej, działaczem Niemieckiego Towarzystwa Kolonialnego, członkiem świdnickiej Izby Handlowej. W październiku 1888 roku Ritter został wybrany na posła do Landtagu. Niemal przez ćwierć wieku przewodniczył zarządowi Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Interesów Klasy Pracującej w powiecie wałbrzyskim. Od 1900 roku pełnił funkcję przewodniczącego Dolnośląskiego Związku Interesów Górniczych. Paul Ritter zmarł 8 kwietnia 1905 roku po długotrwałej chorobie.

Inicjatywa zbudowania pomnika poświęconego Paulowi Ritterowi wyszła zaraz po jego śmierci od przyjaciół, związków i organizacji społecznych. Na miejsce pomnika wybrany został niewielki plac znajdujący się w sąsiedztwie alejki prowadzącej na cmentarz ewangelicki. Przy budowie pomnika wybrano projekt profesora Martina Wolffa z Charlottenburga. Największą część pomnika wykonano z piaskowca, a prace kamieniarskie wykonała firma Schellinga z Radkowa. Wazy, popiersie i tablica zostały wykonane z brązu pokrytego patyną. Szerokość pomnika to 5,5 metra, wysokość cokołu z popiersiem 3,3 metra. Uroczyste poświecenie pomnika odbyło się 30 sierpnia 1908 roku.

Tekst został sporządzony na podstawie artykułu Romualda Łuczyńskiego na łamach miesięcznika „Sudety” – nr 8/89, sierpień 2008.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group