MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Pomnik Rittera odrestaurowany

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 25 maja 2019, 10:04
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wczoraj odbyło się uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego pomnika Paula Rittera. Pomnik znajduje się przy ulicy Moniuszki, na terenie byłego IV Komisariatu Policji.

Paul Ritter urodził się w 1843 roku w dzisiejszym Strzegomiu. W roku 1866, po służbie wojskowej, podczas której otrzymał patent oficerski, zamieszkał we Wrocławiu. Studiował tam prawo i został sędzią. W roku 1881 książę Hans Heinrich XI von Pless powierzył mu stanowisko Pełnomocnika Generalnego Dóbr Ksiąskich, a dziewięć lat później Paul Ritter został Radcą Stanu. Od roku 1900 był przewodniczącym Dolnośląskiego Związku Interesów Górniczych. Zmarł w 1905 roku.

Pomysł na wystawienie Paulowi Ritterowi pomnika był inicjatywą jego przyjaciół, a także związkowców i społeczników. Pomnik zaprojektowany przez Martina Wolffa został poświęcony w 1908 roku. Podczas prac prowadzonych pod kontrolą konserwatora zabytków odrestaurowano pomnik, odtworzono elementy, które nie zachowały się do naszych czasów, uzupełniono braki. Odrestaurowanie pomnika było wynikiem zabiegów prowadzonych zarówno przez Stowarzyszenia Górnicze Wałbrzycha jak również przez Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

8
53%
Cieszy
1
7%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
33%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Petycja do prezydenta

O obwodnicy i S5

72–latek zabił swoją konkubinę

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Eryk 25-05-2019 11:39
Cieszy mnie to. Dobrze, że Wałbrzych wyzbywa się pamięci "wyzwalaczy", a dba o pamięć przodków ziemi, tej ziemi.
57jurand 25-05-2019 18:13
popiersie trochę jakby za wielkie co do podstawy, reszta może być.
~Buchalter 25-05-2019 18:29
Eryk, ale ty masz braki w wykształceniu.
~gohciu 26-05-2019 11:53
Dr. Paul Ritter, stworzył podstawy prawne ubezpieczeń społecznych w "firmie" księcia von Pless. Na jego /księcia/ zlecenie. Obowiązywały one /na pewno/ w kopalniach wałbrzyskich. Górnicy nabyli praw do zasiłków: chorobowych, wypadkowych i rentowych. Wdowy i sieroty nabyły praw do odszkodowań/rent po zmarłych górnikach. Gdy kanclerz Bismarck nakazał reformę ubezpieczeń w Prusach, za wzór do naśladowania przyjął przepisy dra. Rittera. Natomiast podstawy pruskiego systemu ubezpieczeń społecznych - były szeroko wykorzystywane w ościennych państwach. M.in. w Polsce i Francji okresu międzywojennego. Po II WŚ ubezpieczenia społeczne opierały się w dużej mierze na przepisach przedwojennych RP. Pozwoliłem sobie na pobieżne przedstawienie Czytelnikom, najważniejszego dzieła dra. Rittera. Za to wystawiono mu pomnik. Tymczasem w żadnym artykule lokalnym, nie wspomniano o tym ani słówkiem.
~Troll 27-05-2019 22:04
do: ~gohciu (11:53)
Gociu-muszę cię pochwalić.To prawda.Poruszyłeś temat bardzo ważny, ale słabo u nas znany,chyba-że ktoś się z pasją zajmuje historią polityki społecznej i ubezpieczeń. Szkoda, że ten temat w szkołach średnich jest pomijany, skoro w odpowiednim szkolnictwie zachodnim o tym się bardzo dużo mówi...
~D... 26-05-2019 18:58
@~gohciu: Dziękuję za merytoryczną informację. Miałem właśnie napisać pytanie, co ten człowiek ma wspólnego ze Szczawnem/z Wałbrzychem, ale teraz już wszystko jest jasne, a pomnik jak najbardziej zasłużony. Szkoda tylko, że tak mało ludzi wie o nim tyle, bo zaraz się zacznie się bredzenie, że Niemcom pomniki stawiamy... Tego rodzaju informacja powinna być, swoją drogą, umieszczona bezpośrednio przy pomniku (po polsku, niemiecku, angielsku, może także po czesku itp.), aby każdy mógł sam zrozumieć, czemu ma on u nas swój pomnik.
~gohciu 28-05-2019 1:02
Dziękuję Panom ~D... , ~Troll za życzliwe komentarze. Pozostałości pomnika intrygowały mnie od... baardzo dawna. Około roku 1979 bądź 1980, miałem przyjemność poznać Panią E. Wówczas była już sędziwą, dostojną Starszą Panią. Do roku 1945 była pracownicą Spółki Brackiej, o ile dobrze określę wydziału czy lepiej oddziału - takiego "ichniego ZUS-u" niemieckiego. Od Niej dowiedziałem się - who is who... Osoba i osiągnięcia dr. Rittera były znane, cenione i szanowane przez ówczesnych. Dlatego ucieszyła mnie inicjatywa odbudowy pomnika. Zaskoczyła mnie i speszyła lokalna - czytaj - dziennikarska indolencja (!). W kilku zdaniach nakreśliłem to, co zasługuje na solidny artykuł. A tu jakiś streszczony życiorys, jakieś kwaśno/gorzkie wypominki / to u innych "lokalsów" /. Jednym zdaniem - pomnik / kolegi ? / Rittera - odbębniony !.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pójdą na Jasną Górę

Wałbrzych spadł w rankingu

Gościnnie w Czechach

Pustułki opanowały miasto

Nowy prezes WSSE