MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 30 maja
im. Jana, Karola

Polsko – włoskie tańce w Zdrojowym

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Niedziela, 15 sierpnia 2010, 15:44
Aktualizacja: 19:53
Autor: Sven
Było naprawdę kolorowo
Fot. Krzysztof Żarkowski
Publiczność lubiąca folklor, która postanowiła spędzić część sobotniego wieczoru w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju, na pewno nie żałuje wyboru.

Przy pełnej widowni wystąpiły dwa zespoły, będące gośćmi XIX Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Na przemian prezentowały się: włoski zespół Pavullese z Pavullo Nel Frignano, spod Modeny i Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” ze wsi Boczki, koło Łowicza.

Obydwie grupy prezentowały się bardzo efektownie. Kolorowe stroje, tańce, śpiew i grające na żywo kapele robiły duże wrażenie. Wszystko autentyczne, przyjemne dla oka i ucha. Włosi zaprezentowali, między innymi, fragment parady karnawałowej, natomiast łowiczanie fragmenty obrzędów weselnych, dożynkowych sobótkowych i wielkanocnych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także tradycyjne wyroby łowickiego rękodzieła artystycznego. Tworzenie charakterystycznych łowickich chust, pasów, torebek nadal należy do rodzinnych tradycji i przechodzi z matki na córkę.
– W naszej rodzinie haftowało się „od zawsze”. Moja mama i pięć jej sióstr uczyły się nawet haftu jeszcze w przedwojennej szkole. Tradycję kontynuuję ja, moja córka, bratowa i jej córka. W każdym pokoleniu jest ktoś chętny. A poza tym zapraszam w nasze strony. Łowicz warto zobaczyć – zakończyła łowicka hafciarka, Wanda Bogusz.

Na zakończenie XII Szczawieńskich spotkań z folklorem wystąpią zespoły z Chorwacji i Grecji. Bałkański temperament artystów na pewno dostarczy sporo emocji. Koncert odbędzie się w czwartek, 26 sierpnia o godzinie 19.00.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Premiera online w Lalkach

Castle Party odwołane

Raport prezydenta

Co słychać w Wałbrzychu?

Miasto stawia na inwestycje

Pomnik Smoleński

Żłobek już wkrótce

Inauguracja już dziś!