MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Polsko – czeskie dni kultury

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 7 września 2011, 7:48
Aktualizacja: 7:52
Autor: MA
Fot. MA
Niedawno podczas Dni Wałbrzycha gościliśmy naszych umuzykalnionych czeskich sąsiadów. Wczoraj (6.09.2011 r.) ponownie zagościli w naszym mieście. Jednak charakter ich obecności był zupełnie inny.

6 września w siedzibie wałbrzyskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Rynek 22, odbyło się oficjalne otwarcie wystawy zatytułowanej „Twórcy pogranicza polsko-czeskiego w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Ekspozycja ta organizowana jest w ramach Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Jak twierdzą organizatorzy, jest to największa międzynarodowa impreza społeczno – kulturalna polsko - czeskiego pogranicza.

- W 1990 r. na terenie Ziemi Kłodzkiej zainaugurowano obchody Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Stopniowo ta inicjatywa rozszerzała z roku na rok zasięg działania, obejmując obszar od Złotego Stoku po Krzeszów, wzdłuż granicy po obu jej stronach – mówił Julian Golak, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

- Widzimy tutaj prace ludzi wrażliwych na piękno. Zaprezentowany w tych pracach plener artystyczny to najlepszy przykład na to, jak artyści dążą do realizacji naszego hasła XXII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej pod tytułem „Bądźmy rodziną” – stwierdził Julian Golak.

Celem tego przedsięwzięcia jest promocja współpracy przygranicznej oraz działalności na rzecz zbliżenia i porozumienia się Polaków i Czechów. Jak dodał przewodniczący komitetu organizacyjnego, w sumie odbyło się już około 1200 wydarzeń w ramach tego przedsięwzięcia. Współtworzy je 250 artystów. Artyści pogranicza polsko – czeskiego spotykają się i współpracują przez cały rok.

Głównym motorem do powstania wystawy była beatyfikacja polskiego papieża Jana Pawła II. Organizowana jest przez jej komisarza - Henryka Hnatiuka we współpracy z ośrodkami kultury, organizacjami katolickimi oraz innymi instytucjami.

Zaprezentowano prace 32 artystów. Technika ich wykonania to w przeważającej mierze akwarela i rysunek oraz kilka płaskorzeźb i haftów. Na wernisaż przybyli także sami autorzy wystawionych dzieł.

- Gorąco zapraszamy wszystkich w każdy wtorek na spotkania polsko czeskie do siedziby „Civitas Christiana”. Trzeba odbudować więzy przygraniczne – powiedziała na zakończenie wernisażu prowadząca to spotkanie Anna Adamkiewicz, szefowa wałbrzyskiego oddziału „Civitas Christiana”.

Czytaj również

Taniec i muzyka cygańska

Różnorodny asortyment

Podsumowanie dokonań

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Rebel Yell 7-09-2011 9:04
Czy naprawde miasto musi tylko i wylacznie wspierac kulture sakralna i janiolki ?
~ 7-09-2011 10:31
JESZCZE WSPIERA KOCHAJĄCYCH INACZEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Obserwator 7-09-2011 13:44
I znów brak profesjonalizmu ze strony autora tekstu.Na wystawie nie było ani jednej akwareli.Większość akryl i olej,a autor tekstu stwierdził iż w"w przeważającej mierze akwarela i rysunek oraz kilka płaskorzeźb i haftów"Oj nieładnie,nieładnie
~do obserwator 7-09-2011 18:57
Wyluzuj troszeczke człowieku,zawsze mozesz zadzwonic i sprostowac błedy-jestes kolejny niespełniony komputerowy oszołomek???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Życzenia na rocznicę

Wieści ze Starej Kopalni

Z nowym programem

Jak wykonali budżet?

Radny straci mandat?