MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Polska Grafika Warsztatowa w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 17 listopada 2014, 14:35
Autor: red
Fot. organizatorzy
Piąta prezentacja wystawy Polskiej Grafiki Warsztatowej miała swoją kolejną odsłonę w niedzielę 9 listopada o godz. 13.00 podczas uroczystego otwarcia Parku Wielokulturowego – „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu.

Licznie zgromadzeni goście na czele z wicepremierem Tomaszem Siemoniakiem oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatą Omilanowską i Prezydentem Wałbrzycha - Romanem Szełemejem wysłuchali krótkiego wprowadzenia Rektora Piotra Kielana i kuratora projektu Christophera Nowickiego.

Pomysłodawcą i kuratorem cyklu wystaw Współczesna Grafika Polska jest prof. Christopher Nowicki, kierownik Pracowni Serigrafii w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, który pięć lat temu podjął się organizacji tej niezwykłej prezentacji polskiej grafiki warsztatowej na świecie. Jak sam mówił „To wielkie, ważne dla polskich grafików wydarzenie. Kolekcja współczesnej grafiki polskiej tej wielkości nie była nigdy wcześniej prezentowana za granicą. To reprezentatywna prezentacja tego, co dzieje się obecnie w polskiej grafice. Na wystawie pokazywane są najnowsze druki polskich artystów.”

Przy ogromnym nakładzie pracy, wsparciu i zaangażowaniu w cały projekt prof. Jacka Szewczyka i prof. Piotra Kielana 20 października 2010 roku miało miejsce otwarcie pierwszej wystawy w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Tianjin w Chinach. Rok później prace ponad stu artystów pojawiły się na Uniwersytecie Kyung Hee w Korei Pd., a następnie zawędrowały do Indii, gdzie prezentowane były w galerii Akademii Lalit Kala. Przedostatnim przystankiem była wystawa w Narodowym Muzeum Sztuki w Porto w Portugalii.

Po długiej podróży prace wróciły do Polski i uświetniły otwarcie Starej Kopalni w Wałbrzychu. To niezwykła okazja do obejrzenia kilkuset dzieł uznanych polskich grafików zebranych w jednym miejscu.

Wystawa "Polska grafika warsztatowa" - budynek nr 8. Wystawa potrwa do końca marca 2015 r. i zakończy się sympozjum graficznym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mogli zrywać czy też nie?

Jacek C. na wolności

Ruszyły próby

Kino pod chmurką

Drugie spotkanie z BMK

Popierają Dudę

Pozytywny projekt WOK–u

Przyjedzie Duda