MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Podsumowujący wykład Akademii Albertich

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 16 grudnia 2012, 13:30
Autor: Michalina
Fot. Michalina
W sobotę w wałbrzyskim muzeum odbył się ostatni w sesji jesienno– zimowej wykład z cyklu Akademia Albertich prowadzonego już od dawna przez Muzeum przy współpracy ze stowarzyszeniem O! Kultura.

Był to wykład profesora Stefana Bednarka pod tytułem „Dolnoślązaków kłopoty z pamięcią”. Profesor poprowadził pierwszy, rozpoczynający cykl wykład, a ten sobotni miał stanowić klamrę spinającą całą serię ciekawych seminariów w Muzeum.

Profesor Bednarek z właściwym sobie dystansem i humorem poprowadził słuchaczy przez różne typy miejsc pamięci zbiorowej ze szczególnym naciskiem na Wrocław i niewielką wieś Brzózka. Tłumaczył, jak działa pamięć rozumiana jako zjawisko społeczne, a jak pamięć zbiorowa, czyli wspólnota pamięci indywidualnej. Rozróżnił trzy typy pamięci kształtującej późniejszy odbiór przeżyć: pamięć własnych doświadczeń, pamięć- wiedzę i pamięć ciała, bez świadomości.

Uczestnicy wykładu wspólnie z profesorem obejrzeli przygotowane przez niego fotografie, między innymi zabytkowe, przypadkowo odnalezione kronikalne zdjęcia z Brzózki, czy też ujęcia wrocławskich pomników i tablic upamiętniających różne wydarzenia.

Po wykładzie odbyła się dyskusja dotycząca takich miejsc pamięci w Wałbrzychu- profesor chciał poznać ciekawostki o naszym mieście od swoich słuchaczy. Mówiono też o wpływie na wspomnienia z przeszłości przybywającej tu ludności z innych krajów.

Wykład profesora Bednarka był bardzo interesujący i zakończył tę część cyklu Akademii Albertich w doskonały sposób- zostawiając apetyt na kolejne spotkania i rozmowy dotyczące Wałbrzycha.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus wciąż obecny

Promesy na sprzęt

Posprzątają śmieci

Granica otwarta

Książ w średniowieczu

Galeria w trakcie budowy

Miasto broni strażników

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?