MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Podsumowali projekt

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 29 maja 2015, 11:10
Aktualizacja: Sobota, 30 maja 2015, 7:06
Autor: red
Fot. UMWD
Prawie 114 mln złotych na podniesienie jakości kształcenia zawodowego – podsumowanie flagowego projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego – miało miejsce w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Ponad 70 tysięcy uczniów z 251 dolnośląskich szkół o profilu zawodowym w ciągu pięciu lat skorzystało z bezpłatnych praktyk, wyjazdów czy kursów podnoszących ich kwalifikacje. Dzięki temu jakość kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku osiąga nowy, praktyczny wymiar, a gospodarka regionu zyskuje lepiej przygotowaną kadrę. Dobiega końca jeden z najważniejszych programów Samorządu Wojewódzkiego dofinansowanych ze środków europejskich. W dniach 28-29 maja w Starej Kopalni w Wałbrzychu odbywa się konferencja podsumowująca projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II”, w której uczestniczy Cezary Przybylski, marszałek województwa, oraz członek zarządu Tadeusz Samborski.

Projekt realizowany był od stycznia 2011 roku, oficjalnie zakończy się w czerwcu 2015 roku. Jego łączna wartość to 113 975 530,55 zł. Działania skupione były na wspieraniu rozwoju kompetencji oczekiwanych przez pracodawców oraz podniesieniu kompetencji zawodowych uczniów realizujących kształcenie zawodowe. Poszerzano też ich wiedzę o rynku pracy oraz doskonalono umiejętności w zakresie planowania kariery edukacyjno-zawodowej. Doposażono też szkolne pracownie.
- Cieszę się, że do projektu udało się włączyć pracodawców. Uczniowie mieli okazję poznać ich oferty i oczekiwania oraz zdobywali doświadczenie na stażach i praktykach. Dzięki temu podjęte przez nas działania są bardziej efektywne. Możemy uzbroić uczniów w kompetencje rzeczywiście poszukiwane, dostosowane do potrzeb zmieniającego się rynku pracy – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W ramach programu organizowano m.in.: staże i praktyki zawodowe u pracodawców, zajęcia specjalistyczne w ośrodkach badawczo-rozwojowych, dodatkowe zajęcia dydaktyczne oraz doradczo-psychologiczne, otwarte spotkania z pracodawcami. Zorganizowano kilkaset wyjazdów na targi branżowe, wycieczek do zakładów pracy i na uczelnie wyższe, kilkanaście targów pracy i prezentacji zawodowych. Prawie 10 tysięcy uczniów odbyło kursy zawodowe zakończone uzyskaniem certyfikatu na dodatkowe kwalifikacje. W ramach programu zorganizowano też konkursy na najlepszych uczniów w zawodzie oraz na mini projekty badawcze.

Wsparcie kierowane było do uczniów kształcących się w najważniejszych dla rozwoju Dolnego Śląska branżach: turystycznej, mechanicznej, budowlanej, informatycznej, elektryczno-energetycznej, mechatroniczno-elektronicznej, samochodowej, ekonomicznej, handlowo-usługowej, rolniczej, medycznej, logistyczno-spedycyjno-transportowej, odzieżowej oraz telekomunikacyjnej.

Czytaj również

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

W Dolnośląskiem Duda z 39%, Trzaskowski z 32,5%

Przyjedzie Duda

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Johny 29-05-2015 15:16
A Wałbrzych tak się wkomponował w ten projekt że aż musiał zlikwidować szkołę budowlaną. Brawo Romanie. Gdybyś był prezydentem gdy ten projekt ruszał to ominąłby wałbrzych.
najnaj 29-05-2015 15:34
Czy to w ramach tego projektu w naszym dziwnym mieście zlikwidowano szkołę budowlaną i nie tylko? dziwnie rozumuje nasza władza, a może oni nie wiedzą co to wykształcenie zawodowe bo są za mocno wyedukowani?
~ 29-05-2015 22:07
A po co w Wałbrzychu budowlanka? Lepiej niech będą ogólniaki. Prezydent w końcu chodził do ogólniaka. Gdyby chodził do budowlanki pewnie zlikwidowałby np.II LO

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Popierają Dudę

Aglomeracja dla medyków

Trzaskowski zyskuje

Wyborcza loteria

Gowin w Wałbrzychu