MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Płynie Szczawnik płynie…

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 5 września 2011, 7:57
Aktualizacja: 8:00
Autor: Sven
Bystrzyca w Głuszycy
Fot. UM w Głuszycy
… i w końcu wpada do Pełcznicy, ta z kolei do Strzegomki zasilającej Bystrzycę. Jeszcze w sierpniu Głuszyca pochwaliła się, że koryto Bystrzycy płynącej przez centrum miasta zostało wyczyszczone, dzięki czemu płynie ona wartko i bez przeszkód.

Prace zostały wykonane na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, tego samego, który odpowiada za rzeki płynące przez Wałbrzych. Tymczasem przez Biały Kamień płynie, szemrząc i śmierdząc, Szczawnik. Wzdłuż ulicy Przyjaciół Żołnierza mury oporowe chroniące brzegi rzeki od dawna są w ruinie. W kilku miejscach zostały całkowicie zburzone przez wodę, a w kilku innych są mocno pochylone i ich zawalenie jest kwestią krótkiego czasu. Sytuację pogarszają także rosnące wszędzie samosiejki różnych drzew i krzewów, których korzenie, rozpychając się w glebie przyczynią się do rozsadzenia murów.

Nawet krata, której zadaniem jest chyba zatrzymywanie grubszych śmieci, jest rzeczonymi prawie całkiem zatkana. W razie intensywniejszego przyboru wody, może dojść do jej niebezpiecznego spiętrzenia na tym odcinku.

Za taki stan rzeczy nie jest odpowiedzialna ani Gmina, ani Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta, ale Zarząd Zlewni Bobru, Nysy Łużyckiej, Bystrzycy i Kaczawy z siedzibą w Jeleniej Górze, będący częścią Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Zaniepokojeni wyglądem Szczawnika, bliskością domów i ogródków, a z drugiej strony jezdni, zapytaliśmy, czy RZGW planuje w najbliższym czasie naprawę uszkodzeń. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że sprawa jest im znana oraz, że w tym roku przeprowadzona została kontrola koryta Szczawnika na wspomnianym odcinku. Nie stwierdzono bezpośredniego zagrożenia dla drogi i najbliżej położonego budynku mieszkalnego.

Wypadałoby wierzyć fachowcom, którzy w dodatku sprawdzili wszystko na miejscu, ale gdy sobie przypomnimy jak niszczycielską siłę ma woda, to wolelibyśmy, żeby jednak pojawiła się tam ekipa budowlana i problem zażegnała. Zanim okaże się, że w wyniku anomalii pogodowej jednak rzeka przybrała, dom podmyła i trzeba go rozebrać, a jezdnia nie nadaje się do użytku i ulicę trzeba zamknąć. Zresztą jest już takie miejsce, na wysokości budynku WOK-u, które co najmniej od kilku miesięcy jest zagrodzone płotkami.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Zarządzie Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej poczuwa się do obowiązku remontu koryta Szczawnika, ale najprawdopodobniej z powodu braku funduszy proponuje sfinansowanie remontu przez ZDKiUM, a następnie zwrot części poniesionych kosztów. Na to z kolei nie chce i nie może zgodzić się ZDKiUM, ponieważ jest to prawnie usankcjonowany obowiązek Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Na razie trwa wymiana pism pomiędzy wspomnianymi instytucjami.

A Szczawnik płynie…

Czytaj również

Remontują Niepodległości

Duda w Wałbrzychu

Chodniki jak nowe

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 5-09-2011 9:19
A z nim ścieki komunalne z Białego kamienia i Szczawna. Może to uszkadza koryto. Co na to Radny Nowak Mąż Opatrznościowy Białego Kamienia?
~Kowalski 5-09-2011 10:00
Nowak mieszka 50 metrów od potoku. Że też mu to nie śmierdzi?
~jan 5-09-2011 11:00
nowaka to ty mozesz pocalowac
~~janusz 5-09-2011 14:20
a mi tam fajnie
~marcin 5-09-2011 17:12
Ja mieszkam 20m od potoku (czyt. ścieku). Zainteresowanym polecam obejrzec ową atrakcję od ul. Wańkowicza (koło Żabki), przez całą Przyjaciół Żołnierza. Można zaobserwowac wypływające ścieki. To po prostu odkryty, śmierdzący, wylewający po intensywnych opadach rynsztok. Radny Nowak ma tyle do powiedzenia, ciekawe dlaczego o tym problemie zapomniał.
~marcin 5-09-2011 17:14
P.S. wszystkie zamieszczone zdjęcia prezeierzantują właśnie ulicę Przyjaciół Żołnierza.
~t 5-09-2011 20:44
na dąbrowskiego też nie wygląda to dobrze

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zagospodarowali szczyt

Trzaskowski zdobył Wałbrzych

Miasto broni strażników

Przyjedzie Duda

Najpiękniejsze dolnoślązaczki