MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 28 maja
im. Jaromira, Justyny

Pięciomilionowy produkt wałbrzyskiej Toyoty

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 28 września 2010, 13:06
Aktualizacja: 13:07
Autor: red
Fot. WSSE Invest Park
Z linii montażowej Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) zjechał właśnie pięciomilionowy produkt. Od kwietnia 2002 roku wałbrzyską fabrykę koncernu opuściło już 1 680 000 silników i 3 320 000 skrzyń biegów, które trafiły do modeli Toyoty produkowanych w Europie i Afryce Południowej.

Obecnie możliwości produkcyjne fabryki Toyoty to ponad milion podzespołów rocznie (360 000 silników i 720 000 skrzyń biegów) co sprawia, iż TMMP jest największym centrum produkcji podzespołów Toyoty poza Japonią. Do tej pory koncern zainwestował w Wałbrzychu ponad 2 miliardy złotych i zatrudnił 2000 pracowników.

- Jestem bardzo zadowolony, iż możemy świętować to wydarzenie właśnie tutaj w Polsce, w pierwszej fabryce Toyoty w Europie, która osiągnęła tak wysoki poziom produkcji - powiedział obecny na ceremonii Hiroyuki Ochiai, Executive Vice-President Toyota Motor Europe. - Osiągnięcie to pokazuje nasze zaangażowanie w rozwijanie produkcji w Europie - dodał Wiceprezes.

Choć Toyota Motor Manufacturing Poland została założona w sierpniu 1999 roku to historia jej produkcji rozpoczęła się w kwietniu 2002 roku wraz z rozpoczęciem wytwarzania 5-stopniowych skrzyń biegów. Początkowa zdolność produkcyjna wynosiła 250 000 podzespołów rocznie. Produkowane w tamtym okresie skrzynie biegów były montowane w Toyocie Yaris, Corolla, Corolla Verso i Avensis wytwarzanych w europejskich fabrykach koncernu. W styczniu 2005 roku, dzięki rozpoczęciu produkcji 1-litrowych silników benzynowych oraz manualnych i półautomatycznych skrzyń biegów, możliwości wałbrzyskiej fabryki Toyoty wzrosły do 930 000 tysięcy podzespołów rocznie. TMMP stało się głównym dostawcą silników i skrzyń do samochodów Toyota Aygo, Citroën C1 i Peugeot 107 montowanych w fabryce Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) w Kolinie (Czechy) będącej wspólnym przedsięwzięciem Toyoty oraz koncernu PSA. We wrześniu 2008 roku Toyota Motor Manufacturing Poland rozpoczęła produkcję nowej generacji 6-stopniowych skrzyń biegów do samochodów Toyota Yaris, Auris, Corolla, Verso i Avensis. To pozwoliło wałbrzyskiej fabryce osiągnąć dzisiejsze możliwości produkcyjne 1 050 000 podzespołów rocznie.

Dziś, działalność Toyoty w Polsce to dwie fabryki: Toyota Motor Manufacturing Poland [TMMP] w Wałbrzychu i Toyota Motor Industries Poland [TMIP] w Jelczu-Laskowicach oraz spółka sprzedażowa, dystrybutor samochodów koncernu - Toyota Motor Poland [TMPL], zlokalizowana w Warszawie. Toyota prowadzi również działalność finansową - Toyota Bank Polska, i magazynowo-logistyczną - Toyota Logistics Services Poland.

Ogłoszenia

Czytaj również

Samorządna Jedlina

Nowości w Starej Kopalni

Nowości w paczkomatach

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 28-09-2010 20:38
bla bla bla. szkoda tylko, że autor artykułu nic nie wspomniał co z tej okazji dostali pracownicy zakładu. A więc ja to napisze: otóż załoga dostała po kawałku sernika!!! TO NIE JEST ŻART TYLKO SZCZERA PRAWDA. Brawo Toyota!
~ 28-09-2010 20:39
kolejna pokazówka dla mediów. A ludzie jak zwykle są nikim dla szanownej "dyrekcji"
~ 29-09-2010 9:27
no ,ale sernika wtryniłes
~były pracownik 29-09-2010 19:21
Kilka lat temu świętowano milionowy produkt, też był sernik. Pracownicy zbulwersowali się i oddawali sernik tonami do domów dziecka. Pamiętam, że szefostwo pierwszy raz było przerażone, bo jak ? Osiołek nie chce marchewki ? Otóż osiołek już dorósł i woli pieniądze, premię, którą przy takich okazjach daje się pracownikom w normalnym świecie. Polska nie jest częścią normalnego świata i basta. Najlepsze życzenia, dla wszystkich TM w TMMP, musieliście wylać sporo potu. Wiem jak to jest, pracowałem tam 2,5 roku. I była to najgorsza firma w moim życiu, choć koledzy wspaniali.
~ 1-10-2010 19:12
nie wtryniłem, zrobił to ktoś za mnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dotrzymali słowa

Oświatowe decyzje

Wraca temat parkowania

Co słychać w Wałbrzychu?

Hale po nowemu