MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pełcznica będzie czystsza

Wiadomości: Region
Piątek, 27 grudnia 2013, 6:20
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Ponad 3,5 mln zł na budowę sieci wodno–kanalizacyjnej – tyle gmina Świebodzice otrzymała za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W miniony piątek burmistrz Bogdan Kożuchowicz podpisał umowę na finansowanie tej inwestycji.

Zadanie rozpocznie się w przyszłym roku. Gmina Świebodzice jeszcze w kwietniu tego roku złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pn. "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji wałbrzyskiej - Świebodzice". Wniosek uzyskał akceptację i prawie 50-procentowe dofinansowanie.

Podczas uroczystego podpisania umowy w siedzibie WFOŚiGW burmistrz Bogdan Kożuchowicz podkreślał, jak ważna będzie to dla miasta inwestycja.

- Przez Świebodzice przepływa rzeka Pełcznica, która przez dziesiątki lat była nazywana Czarnulą - zaczął nieco żartobliwie burmistrz. - Dzięki inwestycjom w budowę infrastruktury kanalizacyjnej - w tym prowadzone w latach 2008-2010 duże przedsięwzięcie z funduszy ISPA - to się zmienia, rzeka już jest czystsza a jestem pewien, że po zakończeniu zadania, o którym dziś rozmawiamy, w Świebodzicach będzie można mówić o pełnym efekcie ekologicznym. Otrzymane za pośrednictwem WFOŚ środki są bardzo znaczące, myślę, że za półtora roku Pełcznica będzie naprawę czysta.

Projekt obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej i wodociągu w tych rejonach miasta, w których nadal nie ma sieci - chodzi o ulicę Łączną, Ofiar Oświęcimskich, Sikorskiego, a także budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej na ul. Jeleniogórskiej, kanalizacji sanitarnej na ul. Mikulicza.

Obecny na spotkaniu Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj cieszył się, że kolejne duże dotacje unijne trafiają na Dolny Śląsk.

- Kwoty przeznaczone dla Dolnego Śląska w nowym programowaniu są imponujące - to 6 mld złotych, część z nich trafi do Wrocławia i Świebodzic, poprawiając stan środowiska. Chcę podkreślić aktywność beneficjantów bo bez dobrze przygotowanych wniosków nie byłoby tych środków dla województwa.

Prezes Funduszu Marek Mielczarek zwrócił także uwagę na znaczenie obu projektów, zwłaszcza dla Świebodzic.

- Ten projekt wpłynie nie tylko na komfort życia mieszkańców, ale także na rozwój gospodarczy gminy - mówił.

Wartość inwestycji w Świebodzicach wynosi 7 868 469,95 zł a dofinansowanie ze środków UE przez WFOŚ to 3 579 524,34. Projekt będzie realizowany w latach 2014-2015. Po wykonaniu tego zadania Świebodzice będą skanalizowane w 80 %.

Czytaj również

Chronią przyrodę

Cyrk w Wałbrzychu

Strefa w Boguszowie?

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~volver 27-12-2013 8:52
Od tych kwot nalezy odliczyć około 60% na podatki oraz łapówki od podwykonawców dla inspektorów czy urzędników decyzyjnych wszelkiej maści. A mi się naiwnie zdawało że od dawna ustawowo kazda nieruchomość mieszkalna musi mieć przynajmniej szambo... Ahapanie Mielczarek, od czego to zależy wzrost gospodarczy gminy w kontekscie polepszenia kanalizacji? Przecież dawniej zbrojeniówka w pełcznicy hulała w najlepsze i bez tego?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dyduch z numerem 1

Nowatorska kładka

Kuchciński nie zaszkodził

Dalej nie pojadą?

Radni będą głosować w sprawie referendum