MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 4 czerwca
im. Franciszka, Karola

Park Kulturowy powstanie w Śródmieściu

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 5 października 2014, 14:42
Aktualizacja: Wtorek, 28 października 2014, 13:12
Autor: red
Fot. red
Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do utworzenia Parku Kulturowego na obszarze Śródmieścia Wałbrzycha.

Park Kulturowy to wprowadzona przez Ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami nowa forma ochrony zespołów zabytkowych, w której głównej ochronie podlega przetworzony działaniami człowieka krajobraz kulturowy.

Celem utworzenia Parku jest ochrona krajobrazu kulturowego oraz zachowanie wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji. Park ma upamiętniać historyczne pochodzenie poprzez ewolucję dziejową kształtowania się naszego miasta. Lokalizacja Parku sprzyjać będzie wyeksponowaniu walorów obiektów zabytkowych oraz utrwaleniu historyczno-przestrzennego kształtu Wałbrzycha.

Ta uchwała ma na celu rozpoczęcie procedury zmierzającej do utworzenia Parku Kulturowego na obszarze Śródmieścia Wałbrzycha, zgodnie z wymogami w/w ustawy. Granice Parku zostaną szczegółowo określone w uchwale w sprawie utworzenia Parku Kulturowego na obszarze Śródmieścia Wałbrzycha. Przystępując do opracowania granic i zasad funkcjonowania Parku Kulturowego na obszarze Śródmieścia obejmującego wartości krajobrazowe ukonstytuowane przez warunki naturalne, zespoły historycznej zabudowy, zabytki architektury i budownictwa, układ ciągów komunikacyjnych i szlaków turystycznych, komponowanie nasadzenia wzdłuż ciągów komunikacyjnych oraz zorganizowaną zieleń, wykorzystano sugestię ekspertów wynikającą z dyskusji w trakcie jednej z sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha z czerwca 2014 roku dotyczącej rewitalizacji miasta, ochrony i opieki nad zabytkami oraz finansowania projektów.

Czytaj również

Napadł na nastolatka

Wałbrzych otwiera 4 szkoły dziennie

Minister w Wałbrzychu

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Alex 5-10-2014 18:38
Czy wzięto pod uwagę Harcówkę? Jeszcze trochę, a niewiele z niej zostanie!
~margo 5-10-2014 20:20
Harcowka ??? no pewnie szkoda żeby się rozleciała obiekt piękny nie ma co mowic. mnie osobiście zal sciska gardlo jak przejezdzajac patrze na rozwalające się piękne nasze kino GDK.Obiekt kiedyś na pewno pamięta nie jeden mieszkaniec Walbrzycha,był sliczny do czasu kiedy prosperowaly u nas kopalnie potem niszczał i niszczeje dalej.Panie Prezydencie liiiitosci.
~Jędrek 6-10-2014 10:58
margo czy Ty nie wiesz ,że GDK juz ma gotowy projekt rewitalizacji i w 2015 roku zacznie się jego przebudowa i to na wspaniały obiekt wielofunkcyjny ? A Harcówka nalezy do prywatnego właściciela i tu już jest problem .
~Gość 6-10-2014 16:30
Do Jędrka A co to ma za znaczenie do kogo należy dany obiekt? Czy to znaczy, że budynek zabytkowy który jest np w Rynku jeśli należy do prywatnego właściciela - to nie będzie objęty Parkiem Kulturowym? Coś Ci się Jędrek pokićkało.
~hehehehe.. 6-10-2014 21:32
Im większa rudera, tym większy park kulturowy? Cały Wałbrzych to jeden wielki park kulturowy, za wyjątkiem Podzamcza, tam nie ma kultury, bo domy dość nowe. Czyli tam jest subkultura?
~ 7-10-2014 16:19
a co powstanie na Sobięcinie,Podgórzu prócz składowiska?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tunel w remoncie

Pomnik Smoleński

Będzie można handlować w niedzielę?

Zdalne obrady

Nagrody konkursowe dla młodzieży