MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 27 maja
im. Jana, Juliusza

Papież na Ziemi Wałbrzyskiej

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 18 maja 2020, 10:38
Aktualizacja: Wtorek, 19 maja 2020, 8:20
Autor: red
Fot. Archiwum Archidiecezji Krakowskiej
1️8 maja przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły – chłopaka z Wadowic, księdza, artysty, filozofa, papieża Jana Pawła II, wielkiego autorytetu moralnego, który przewodząc „rewolucji sumień” przyczynił się do upadku komunizmu w Europie Środkowo–Wschodniej, świętego Kościoła katolickiego.

Mało znanym epizodem z życia późniejszego Papieża jest eskapada rowerowa, która rozpoczęła się w towarzystwie studentów 1 września 1956 roku w Bolesławcu. Ksiądz Wojtyła przemierzył trasę wiodącą przez Lwówek Śląski, Lubomierz, Mirsk, Świeradów, Szklarską Porębę, zamek Chojnik i Sobieszów. Następnie pojechał przez Karpacz, Kowary, Kamienną Górę, Krzeszów, Stare Bogaczowice, Szczawno-Zdrój, Wałbrzych, zamek Książ, Świebodzice do Świdnicy, gdzie zakończył się rajd.

Drugim wydarzeniem i obecnością przyszłego papieża na Ziemi Wałbrzyskiej była obecność nowo wyświęconego biskupa Wojtyły w dniach od 30 września do 5 października 1958 roku w Starych Bogaczowicach. W miejscowej parafii odbywały się rekolekcje zamknięte dla środowiska duszpasterzy akademickich z całej Polski. Ze względu na inwigilację środowiska kościelnego przez komunistyczne władze kraju, rekolekcje były poufne. 2 października biskup Karol Wojtyła wygłosił referat o wolności człowieka. Uczestnicy wydarzenia wspominali, że późniejszy papież dał się poznać jako przemiły i otwarty człowiek, który łatwo nawiązywał kontakt z młodzieżą. Sprawa pobytu biskupa Wojtyły w Starych Bogaczowicach stała się powszechnie znana dopiero w 2002 roku, kiedy proboszcz parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny ks. Jacek Biernacki nagłośnił ten temat.

Twoja reakcja na artykuł?

19
68%
Cieszy
1
4%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
7%
Złości
5
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Gra terenowa

Tunel w Szczawnie

Raport prezydenta

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Wyzwalacz 18-05-2020 23:15
Dziekujemy papierzu.
~jonasz 19-05-2020 22:16
do: ~Wyzwalacz (23:15)
proszę kolegę urbanoida o oszczędzanie intelektu, bo to u niego towar deficytowy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Posiedzenie komisji

Wałbrzych Centrum

Mają ładne domy

Powiat dołoży do samochodów

Referendum już 7 czerwca