MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Pamiątkowy obelisk w Szczawnie–Zdroju

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Poniedziałek, 19 listopada 2018, 6:37
Aktualizacja: Czwartek, 22 listopada 2018, 12:07
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Szczawnie–Zdroju odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowego obelisku, związanego z niepodległością Polski.

Obelisk znajduje się przy Koronie Piastowskiej. Są na nim trzy pamiątkowe tablice. Pierwsza upamiętnia wszystkich tych, którzy walczyli i oddali życie za niepodległość Polski i tych, którzy swoją pracą budowali Polskę. Druga tablica upamiętnia bitwę Na Czerwonym Wzgórzu, która odbyła się 15 maja 1807 roku. W bitwie Ułani Legii Polsko-Włoskiej pokonali wojska pruskie i po praz pierwszy odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Trzecia tablica upamiętnia Barbarę z Chłapowskich Dąbrowską - żonę twórcy Legionów Polskich we Włoszech, która w 1828 roku odwiedziła Szczawno-Zdrój.

W uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele Parlamentu: Katarzyna Izabela Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska - Posłanki na Sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych: Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha i Marek Fedoruk - Burmistrz Szczawna-Zdroju, inicjator budowy obelisku: Paweł Skrzywanek - Prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina, przedstawiciele szczawieńskich instytucji kulturalno-oświatowych, Starostwa Powiatowego, BGK, Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, miejscy radni, kombatanci, młodzież szkolna, która zaprezentowała pieśni patriotyczne, mieszkańcy i Kompania Honorowa Wojsk Lądowych.

O idei powstania obelisku mówił Paweł Skrzywanek:

- Inicjatywa postawienia tego obelisku wyszła z Uzdrowiska. Inspirowani byliśmy opowieściami i pracą Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Ci społecznicy nawiązują w swoich opowieściach do tradycji XIX-wiecznego uzdrowiska, do którego przybywało bardzo wielu Polaków. Jedną z tych kuracjuszek w 1828 roku była Barbara z Chłapowskich Dąbrowska, małżonka generała Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech. Według tradycji to jest ta Basia z naszego hymnu państwowego. Mówię według tradycji, bo jako historyk to pewnie nie do końca tak, dlatego że w momencie kiedy hymn powstawał Barbara wtedy jeszcze Chłapowska miała kilka lat i nie marzyła, żeby być małżonką twórcy Legionów. Tradycja ma to do siebie, że tworzy pewne legendy, często bardzo piękne. I to jest właśnie taka piękna legenda, że to jest ta Barbara. Sama Barbara Chłapowska była wielką patriotką, osobą wychowywaną w rodzinie bardzo patriotycznej. Warto wspomnieć Dezyderego Chłapowskiego, generała polskiego na służbie napoleońskiej, jednego z bohaterów najdłuższej wojny współczesnej Europy, Wielkopolanina, który z takimi postaciami jak Cegielski, jak Marcinkiewicz tworzyli mit polskości w zaborze pruskim. Barbara z Chłapowskich Dąbrowska przebywała w Szczawnie-Zdroju w 1828 roku w lipcu. Przybyła tu na kilkutygodniową kurację. Co warte odnotowania w księgach meldunkowych zapisała, że przybywa z Polski. Dokonała takiego symbolicznego wpisu, pokazującego swoją myśl o dążeniu Polski do niepodległości. Warto wspominać o takich gestach. Ten obelisk wzniesiony w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości nawiązuje też do drugiego wydarzenia mocno związanego z Hymnem Polski. 15 maja 1807 roku pod Szczawnem rozegrała się bitwa z udziałem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej. To właśnie Ułani Dąbrowskiego, którzy na rozkaz Hieronima, brata Napoleona wyruszyli z Neapolu i przebywszy 2000 kilometrów tu mieli swoją pierwszą bitwę. Według zapisów historycznych tutaj po raz pierwszy na ziemiach polskich, bo to trzeba tak ująć, został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego. Ten epizod został również przypomniany w naszej epopei narodowej - "Popiołach" Żeromskiego w rozdziale "Na szlaku cesarskim", gdzie jeden z wiarusów opowiada o tym wydarzeniu. Warto o tym przypominać, warto się tym szczycić. Postanowiliśmy tym obeliskiem nawiązać nie tylko do wspaniałej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości, ale też do faktu pobytu Dąbrowskiej tutaj w Szczawnie, bitwy z 1807 roku i Mazurka Dąbrowskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
50%
Złości
1
25%
Przeraża

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Miasto broni strażników

Zagłosuj na wakacjach

Wymień ogrzewanie

Plac przetestowany

Interaktywne gry

Pobiegnie dla Jagódki

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Dodatek solidarnościowy